Mi különböztetheti meg a jövőben a DC-t a Marveltől?

Mikrofilm

James Gunn először a Marvelnek (A galaxis őrzői), majd a DC-nek (The Suicide Squad – Az öngyilkos osztag) is megrendezte a legszórakoztatóbb képregényfilmet. Utóbbinál most ő lett a főnök.

A szuperhősmozik többsége két rivális képregénykiadóból lett filmstúdióhoz kapcsolódik: a Marvelhez tartoznak a Bosszúállók és társaik, míg a DC tulajdona a Supermenel és Batmannel felálló Az Igazság Ligája, vagy épp a jelenleg a moziban taroló Black Adam is. Előbbi közel 15 éve kezdett bele az univerzumépítésbe, mely immár a tévében is nagy erővel folyik, utóbbi viszont néhány sikertől eltekintve legtöbbször csak ellenfele nyomdokain próbált lépkedni.

Sokak szerint a Marvel azért is tud sikeresebb lenni, mert a filmek és sorozatok fejlesztését egy fejes, Kevin Feige irányítja. A DC-nél ellenben eddig sokkal kevésbé volt központosított a munkamenet: a legutóbbi főnök a főleg horrorfilmjeiről (Démonok között, Az) ismert producer, Walter Hamada volt, akit a Warner Bros. és Discovery-összeolvadás sodort el pozíciójáról.

Az újonnan létrejött Warner Bros. Discovery gigastúdió egy csomó racioanlizálást jelentett be: ezek közé tartozik a már elkészült, mégis elkaszált Batgirl-film lelövése, az HBO Max megszűnése vagy az, hogy a magyar A besúgót egyszerűen levették a platformról. Az új vezetés most döntött a DC-filmek megreformálásáról is: az eddigi DC Films helyett létrehozták a DC Studios-t, melynek élére hatalmas meglepetésre James Gunn rendezőt és Peter Safran producert nevezték ki.

A DC-nél eddig is a rendezőcentrikusság volt a kulcsszó, az azonban példátlan, hogy egy aktív filmkészítő kerül egy nagy stúdió vezető pozíciójába.

James Gunn a 2006-is Slither – Féltél már nevetve? című horror-vígjátékkal mutatkozott be a mozikban, majd négy év múlva Super címmel elkészítette első szuperhősfilmjét: egy paródiát, amelyben egy képességek nélküli, hétköznapi srác bűnüldözésbe fog. A film nem keltett túl nagy hullámokat, arra azonban elég volt, hogy meggyőzze a Marvel döntnökeit, adjanak esélyt Gunnak egy igazi szuperhősfilmre is. Ez volt a 2014-es A galaxis őrzői, talán a legviccesebb képregényadaptáció; főhősei sokkal kevésbé voltak ismertek, mint az olyan hősök, mint Vasember vagy Thor. Gunn-nak köszönhetően azonban Peter Quill, Groot és Mordály a legkedveltebb karakterek közé emelkedtek. A film sikerét a rendezőnek a három év múlva érkező folytatással ráadásul sikerült megismételnie. Ezt követően azonban Gunn egy bizarr Twitter-botrány miatt kiesett a Marvelt tulajdonló Disney kegyeiből: újra felszínre kerültek a 2010-es években írt, azóta törölt Twitter-posztjai, melyben többek között pedofil témájú poénokat osztott meg. Gunnt kirúgták, a stúdió döntése azonban hatalmas felháborodást keltett, és mai napig a cancel culture egyik legemlékezetesebb eseteként emlegetik. A Disney gyorsan át is gondolta a dolgot és visszahelyezték A galaxis őrzői 3. rendezői székébe, melyet a tervek szerint még idén be is mutatnak.

Időközben a rendező azonban a rivális DC-nél lelt menedékre, ahol 2021-ben megrendezte – rebootolta – a The Suicide Squad – Az öngyilkos osztagot; mindössze öt évvel az első, borzalmasat bukott próbálkozás után. A film a kasszánál nem teljesített túl jól, részben a koronavírus-járványnak köszönhetően, a rajongók viszont odáig voltak a moziért, amely a DC eddigi talán legjobbja volt. Egyik karaktere, a John Cena által alakított Békeharcos gyorsan meg is kapta saját tévéműsorát, melyet idén mutattak be.

Peter Safran producer korábban is dolgozott már együtt Gunn-nal a The Suicide Squadon és a Békeharcos-sorozaton, emellett többek között horrorfilmek (Annabelle-sorozat; Démonok között) és néhány sikeresebb DC-film (Aquaman; Shazam!) fűződik a nevéhez. Safran és Gunn kinevezése előtt többek között Zack Snyder (300; Az Igazság Ligája Snyder-vágat) is esélyes volt a pozícióra. Legalábbis mindent megtett azért hogy őt vagy feleségét nevezzék ki, többek között szervezett trollhadsereget is működtetett – ennek segítségével sikerült elérnie, hogy tavaly bemutassák a hatalmasat bukott Az Igazság Ligája saját, rendezői változatát.

A tervek szerint a pozíció ellenére Safran és Gunn továbbra is folytatják a filmkészítést, a DC-mozikkal kapcsolatban pedig közvetlenül David Zaslavnak jelentenek, akinek a stúdió-összeolvadás miatt máris kétes a híre Hollywoodban. Gunn a projektek kreatív, míg Safran az üzleti és produkciós oldalát felügyeli majd. „Megtisztelve érezzük magunkat, hogy azokat a DC karaktereket vezethetjük, akikért gyerekkorunk óta odáig vagyunk” – nyilatkozták.

Kérdés, az új fejesek megjelenésével hogyan formálódnak majd a folyamatban lévő DC-projektek, melyek jellemzően külön-külön kezekben összpontosulnak. Külön univerzumot alkot például Todd Phillips nagysikerű, Oscar-díjas Jokere, melynek már készül a folytatása. Ugyancsak önálló világot képvisel Matt Reeves Batman-filmje, mely az idei év egyik legnagyobb sikere volt a mozikban, és sorozat-formájában már dolgoznak a folytatásán.

A rajongók korábban pont azért kedvelték a DC mozijait, mert sokkal komolyabbak és sötétebb tónusúak voltak, mint a színesebb, viccesebb és jóval gyerekbarátabb Marveles társaik.

Azzal azonban, hogy ezentúl a mindenből gúnyt űző, filmjeiben poént poénra halmozó Gunn lett a stúdió főnöke, sokan máris attól tartanak, hogy a DC ezen a téren is a riválisa nyomába ered és identitását elvesztve elkezd könnyedebb és viccesebb mozikat készíteni.

Snydert és alkotásait sokat és joggal kritizálják, az azonban biztos, hogy egészen más képregény-adaptációkban gondolkodik, markáns, ám jócskán elkoptatott rendezői stílusjegyei miatt pedig filmjei egyből felismerhetőek. Gunn ellenben azt bizonyította be, hogy a popkulturális utalásokkal teli szuperhős-vígjátékai DC-s és Marveles hősökkel is ugyanúgy működnek. Kérdés, a jövőben hogyan fogjuk egyáltalán megkülönböztetni egymástól a rivális stúdiók filmjeit.

(Címlapképünkön: James Gunn)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.