Ismét méreteset bukott a Disney

Mikrofilm

Ki gondolta volna, hogy egy rémisztő gyerekmese helyett a nézők továbbra is inkább a Barbenheimerre szavaznak?

Eddie Murphy 2003-as Elvarázsolt kastélya valószínűleg a mai napig rossz emlék mindenki számára. A 80-as 90-es évek egyik legkedveltebb és legünnepeltebb színésze a 2000-es évek elején óriási hullámvölgybe került: a 2001-es Shrek gigagsikerét hatalmas bukások (Showtime – Végtelen & képtelen; Pluto Nash – Hold volt, hol nem volt…; Én a kém) követték, úgy tűnt, Murphy egyszerűen már nem képes nézőket vonzani és pénzt hozni a stúdiónak. A filmet a kritikusok és a közönség is utálta, 90 milliós büdzséjét a tengerentúlon képtelen volt visszahozni, és világszinten is mindössze 182 milliót termelt – ami ha nem is katasztrófa, de mindenképpen csalódás. Ez az eredmény viszont pont elég volt ahhoz, hogy két évtizeddel később a Disney ismét elgondolkodjon a családi rémmesén. Az idei Kísértetkastély azonban a jelek szerint még a Murphy-féle változatnál is nagyobb bukás lett.

Az előjelek ellenére mégis sokan úgy vélték, papíron jó ötletnek tűnt elővenni a projektet: a Kísértetkastély ugyanúgy a Disneyland egyik látványosságán alapul, mint az öt részt megélt A Karib-tenger kalózai sorozat, vagy épp a 2021-es Dzsungeltúra, amelynek máris készül a folytatása. A horrorok ráadásul a streamingek korában is jól mennek a moziban, az elsősorban még mindig csalátbarátnak brandingelt stúdió pedig az elmúlt időszakban nem is nagyon próbálkozott a műfajjal. Emellett jogosan gondolhatták úgy, hogy a Kísértetkastélyból is egy A Karib-tenger kalózaihoz hasonló, többrészes sorozat készíthető, aminek sikere a szórakoztatóparkjainak bevételét is megdobhatja, nem beszélve a reklámtárgyakból befolyó pénzekből – hiszen saját szellemi tulajdonukról van szó. A 2003-as fiaskóból tanulva nem remake-elték, hanem új színészekkel rebootolták a filmet, a friss szereplőgárda pedig tele van közönség- (Owen Wilson, Tiffany Hadidsh, Danny DeVito) és kritikuskedvencekkel (LaKeith Stanfield, Jamie Lee Curtis, Jared Leto). A rendezést arra a Justin Simienre bízták, aki elsősorban a Dear White People című 2014-es mozijával, valamint annak nagysikerű sorozatváltozatával szerzett ismertséget.

Voltak ugyanakkor intő jelek is. A horrorok ugyan sikeresek és Oscar-díjasok tucatjait vonzzák, de ez nagyrészt annak köszönhető, hogy kevés pénzből, költséghatékonan készülnek. A sztárokkal teletömött, látványosnak ígért Kísértetkastély azonban 150 millió dollárt kóstál, azaz neki nem elég egy 50-100 milliós bevétel, amivel a horrorok többsége már profitábilisnek számít. A műfaj ráadásul nehezen vegyíthető a családi filmekkel, hiszen alapvetően épp ellentétes módon hatnak: a horrorok a frászt hozzák ránk, míg a gyerekbarát mozik megnyugtatnak és kellemesen szórakoztatnak. A Karib-tenger kalózai sikerének egyik titka éppen az volt, hogy tökéletes arányban tartalmazott sötétebb, komikusabb és kalandosabb részeket. Ez az, amit a jelek szerint a Kísértetkastély nem tudott megismételni.

A film ugyanis csalódást keltő módon mindössze a bevételi lista harmadik helyén nyitott 24 millió dollárral. A dobogó első két fokán természetesen továbbra is a Barbie és az Oppenheimer áll. Amerikán kívül még ennél is elkeserítőbb a helyzet: 35 országból mindössze 9,1 millió dollár folyt be. Tovább folytatódik tehát a Disney idei nyári vesszőfutása: az Elemi és az Indiana Jones és a végzet tárcsája után újabb tervük dőlt dugába. Eleve kérdés, a Disney miért gondolta jó ötletnek épp most, egy héttel a nyár legnagyobb dobása előtt moziba küldeni a filmet, amikor mindenki tudja, hogy az ősz, és főleg Halloween a horrorok szezonja. „Egy horror persze bármikor érhet el sikereket, de ez a családbarát film sokkal jobban teljesíthetett volna ősszel, amikor már lejárt a nyári popcornfilmek időszaka” – fogalmazott Jeff Bock elemző. A kép persze közel sem fekete-fehér: az Eddie Murphy-féle Elvarázsolt kastély ősszel bukott meg; ugyanakkor a stúdió hasonló családi horrorszerűségét, a Hókusz pókuszt annak idején a Kísértetkastélyhoz hasonlóan nyáron mutatták be; annak rendje és módja szerint meg is bukott, és csak később, videón vált kultklasszikussá, amint azt ebben a cikkünkben bemutattuk. A Disney azért is ódzkodhatott az őszi premiertől, mert a bemutatónaptár máris tömve van horrorokkal erre az időszakra: szeptember 8-án érkezik Az apáca 2, szeptember 15-én a Szeánsz Velencében, szeptember 29-án a Fűrész 10. része, október 13-án Az ördőgűző sokadik felvonása, a Believer; október 27-én pedig a Five Nights at Freddy’s. Igaz, ezek mind klasszikus „rémisztgetések”, nem családira hangszerelt horrorok.

A Kísértetkastélyból tehát a 2003-as változathoz hasonlóan nem lesz kasszasiker, és valószínűleg a stúdió pár évtizedre ismét elfelejteni majd a projektet. A károkat enyhítheti viszont, hogy a mozis pályafutása után az őszi időszakban a Disney+-on találhat új közönséget. A tavaly Halloweenkor bemutatott Barbár például hatalmasat ment a streamingen – igaz, azt nem előzte meg hatalmas bukás a pénztáraknál.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.