Tévésorozat

Jó reggelt, Verônica!

Mikrofilm

Az Instituto Igarapé kutatása szerint 2018-ban Brazíliában gyilkolták meg a legtöbb nőt Dél-Amerikában. Az esetek nagy része családon belül történik.

Ez a háttér teszi az Ilana Casoy és Raphael Montes regényéből készült sorozatot olyan nyomasztóvá. Verônica (Tainá Müller) a São Pauló-i gyilkossági osztály egyik mellőzött hivatalnoka. Valódi ügyek közelébe ritkán engedik, mindenki azt hiszi, hogy csak keresztapja, az osztályvezető Carvana miatt dolgozhat a rendőrségnél. Ám egyszerre két ügyben is szagot fog, mindkettőben nők az áldozatok – és úgy tűnik, ő az egyetlen, aki valódi empátiával tud feléjük fordulni. A sorozat első néhány epizódja sűrű atmoszférával és sok feszültséggel dolgozik, lassan és módszeresen sodorja a két párhuzamos bűnügy szálait. Verônica karizmatikus és sötét ellenpólusa Brandão, a fiatal lányokat rituálisan megkínzó magas rangú rendőr, aki a feleségét is cinkosává teszi. Eleinte sikerül türelmesen felépíteni a figurákat, a nyomozót hitelessé teszi saját elszenvedett, megemésztetlen traumája. Ugyanakkor zavaró, hogy a sorozat látványosan igyekszik jól vizsgázni a nők elleni erőszak ábrázolásában és az áldozatokkal való empatikus vagy épp érzéketlen kommunikáció bemutatásában. Kicsit olyan érzésünk támad, mintha egy kézikönyvet lapozgatnánk, amiben Verônica a jó tanuló, mindenki más pedig csupán elrettentő példa. Kissé elidegenítő a sorozat bizarr zsánerváltása is, amikor a nyomozó félúton bosszúálló akcióhőssé avanzsál. A Jó reggelt, Verônica! húsbavágóan aktuális, de szerfelett egyenetlen munka.

Elérhető a Netflixen

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.