Tévésorozat

Jó reggelt, Verônica!

Mikrofilm

Az Instituto Igarapé kutatása szerint 2018-ban Brazíliában gyilkolták meg a legtöbb nőt Dél-Amerikában. Az esetek nagy része családon belül történik.

Ez a háttér teszi az Ilana Casoy és Raphael Montes regényéből készült sorozatot olyan nyomasztóvá. Verônica (Tainá Müller) a São Pauló-i gyilkossági osztály egyik mellőzött hivatalnoka. Valódi ügyek közelébe ritkán engedik, mindenki azt hiszi, hogy csak keresztapja, az osztályvezető Carvana miatt dolgozhat a rendőrségnél. Ám egyszerre két ügyben is szagot fog, mindkettőben nők az áldozatok – és úgy tűnik, ő az egyetlen, aki valódi empátiával tud feléjük fordulni. A sorozat első néhány epizódja sűrű atmoszférával és sok feszültséggel dolgozik, lassan és módszeresen sodorja a két párhuzamos bűnügy szálait. Verônica karizmatikus és sötét ellenpólusa Brandão, a fiatal lányokat rituálisan megkínzó magas rangú rendőr, aki a feleségét is cinkosává teszi. Eleinte sikerül türelmesen felépíteni a figurákat, a nyomozót hitelessé teszi saját elszenvedett, megemésztetlen traumája. Ugyanakkor zavaró, hogy a sorozat látványosan igyekszik jól vizsgázni a nők elleni erőszak ábrázolásában és az áldozatokkal való empatikus vagy épp érzéketlen kommunikáció bemutatásában. Kicsit olyan érzésünk támad, mintha egy kézikönyvet lapozgatnánk, amiben Verônica a jó tanuló, mindenki más pedig csupán elrettentő példa. Kissé elidegenítő a sorozat bizarr zsánerváltása is, amikor a nyomozó félúton bosszúálló akcióhőssé avanzsál. A Jó reggelt, Verônica! húsbavágóan aktuális, de szerfelett egyenetlen munka.

Elérhető a Netflixen

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).