Még kiélezettebb harc jöhet az Oscarért

  • narancs.hu
  • 2020. május 18.

Mikrofilm

Persze erről is a koronavírus tehet.

A világjárvány az Oscar szabályait is átírta, a mozik bezárása és a fesztiválok elnapolása miatt több előíráson is lazítottak, vagy épp évtizedes beidegződéseket dobtak ki. A változtatások azonban nemcsak a legnagyobb reflektorfényt kapó "Legjobb film" kategóriáját érintették: a dokumentumfilmek versenye is gyökeresen átalakulhat.

Míg az idei Oscarra csak azokat a dokukat jelölhették, amelyeket Los Angeles megyében és New Yorkban is minimum 7 napon át vetítettek, ettől a koronavírus-járvány miatt a legközelebbi díjátadón eltekintenek, mert rengeteg doku esne el a jelöléstől, hiszen két hónapig gyakorlatilag nem üzemeltek a mozik. Azoknak a dokumentumfilmeknek pedig, amelyeket a filmszínházak újranyitása után, a közeljövőben mutatnak be, elég az öt amerikai nagyváros (Los Angeles, New York, San Francisco, Chicago, Atlanta) egyikében egy hétig moziban játszani, nem ragaszkodnak a New York-i és Los Angeles-i vetítéshez.

Elég, ha...

Ahhoz, hogy jelölést szerezzen egy film, korábban díjat vagy elismerést kellett szereznie valamelyik rangos, kvalifikálónak minősített filmfesztiválon. Ez is változik: elég, ha műsorra tűzték, vagy beválogatták egynél több ilyen seregszemlére.

A híres vörös szőnyeg: most már többen odaférnek

A híres vörös szőnyeg: most már többen odaférnek

Fotó: Wikipédia

 

Bővítették azoknak a filmfesztiváloknak a listáját is, amelyeken a részvétel kvalifikációt jelenthet az Oscarra: számuk 36-ra nőtt és olyan nagy és ismert nevek mellett, mint a Berlini Filmfesztivál, a Sundance és a Tribeca egy rakás kisebb verseny is bekerült.

A fesztiválok jelentős részét azonban lefújták, elnapolták, ezért már is zöld utat biztosít, ha egy doku szerepelt az előzetesen bejelentett programban. Továbbra is versenyben lehetnek a streamingszolgáltatók dokumentumfilmjei, örülhet tehát a műfajban különösen erős Netflix. A tavalyi Oscarra 159 doku volt jelölhető, ez a szám a módosítások miatt jócskán megugorhat jövőre. A változtatások ugyanakkor az Akadémia honlapja szerint kizárólag a következő Oscarra érvényesek.

Szigorítás

Nem ez az egyetlen reform-törekvés: egy frissen hozott szabály szerint az Oscarra jelölt alkotások többé nem versenghetnek a legrangosabb tévés díjért, az Emmyért. És ez is a koronavírus-járvánnyal áll összefüggésben: ugyanis azzal, hogy az Oscaron nem veszik már annyira komolyan a mozis bemutatkozást, teret kapnak a streamingszolgáltatók, egyre inkább elmosodnak a különbségek a két díj között.

Jelenet a Free Solo - Mászókötél nélkül című filmből

Jelenet a Free Solo - Mászókötél nélkül című filmből

Fotó: Nat

Pedig az Oscar és az Emmy felhozatala ritkán vág egybe. A dokumentumfilmes kategóriában azonban jó párszor előfordult egyezés. A tavalyi Oscar-nyertes Free Solo – Mászókötél nélkül például 6 Emmy-t is elnyert, s azért indulhatott a tévés versengésen is, mert egy televíziós csatorna, a NetGeo gyártotta és sugározta.

Hasonló volt a helyzet az ESPN nevű sportcsatorna O.J.: Egy amerikai hős című dokujával: 2017-be elnyerte az Oscart, valamint 6 jelöléséből két Emmy-díjat is.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.