Még több folytatás, még több franchise-film – adta ki az ukázt a stúdiófőnök

  • narancs.hu
  • 2022. november 11.

Mikrofilm

„13 éve nem volt Superman-filmünk, 15 éve nem csináltunk Harry Potter-mozit” – jelentette ki David Zaslav, a Warner Bros. Discovery új vezetője, de sehogy sem jön ki a matekja.

A Warner Bros. stúdió idén olvadt össze a Discoveryvel, az így létrejött Warner Bros. Discovery (WBD) pedig máris egy sor változtatást jelentett be. Ezek egy része, mint az HBO Max elkaszálása, A besúgó eltüntetése, vagy a már dobozban lévő Batgirl-film ejtése a költségoptimalizálást célozta. Míg az, hogy példátlan módon egy aktív rendezőt tettek meg a DC képregény-adaptációkért felelős részlegének vezetőjévé, inkább azt a célt szolgálja, hogyan lehet rövid távon a lehető legnagyobb nyereséget elérni és új lökést adni a stúdiónak. Az erről szóló cikkünk itt olvasható.

David Zaslav, a WBD vezetője most a cég Q3-as eredménybeszámolójának apropóján fejtette ki, hogyan képzeli el a stúdió jövőjét. Mint elmondta, több mint nyitott arra, hogy további Harry Potter-filmek készüljenek – már ha tudnak együtt csinálni valami J.K. Rowlinggal, az eredeti könyvek szerzőjével. „A franchise-okra kell fókuszálnunk. 13 éve nem volt Superman-filmünk, 15 éve nem csináltunk Harry Potter-mozit” – jelentette ki. Sehogy sem akar azonban kijönni Zaslav matekja: a legutóbbi Harry Potter-film a Harry Potter és a Halál ereklyéi II. rész volt 2011-ben, azaz tizenegy éve, míg a legutóbbi Potter-világban játszódó mozit, a Legendás állatok: Dumbledore titkait idén mutatták be. Superman legutóbbi szóló kalandja, Az acélember pedig 2013-ban, azaz kilenc éve jött ki, de a karakter az egyik, jelenleg is futó DC-szuperhősmoziban is felbukkant egy cameoszerep erejéig.

Ami Supermant illeti, az aktuálisan őt játszó Henry Cavill épp a napokban mondta el, hogy bármikor azonnal ismét magára öltené a kék-piros jelmezt. A Potter-univerzum sorsa már sokkal nagyobb talány: Rowling az elmúlt években főleg ellentmondásos tweetjeivel került be a hírekbe, melyeket sokan transzfóbnak bélyegeztek. Az írónőtől rengeteg rajongó elpártolt és a sorozat több színésze is kihátrált mögüle. Ezzel szinte egy időben a Legendás állatok című Potter-spinoff-sorozat is földbe állt a kasszáknál: a tervezett öt részből eddig három készült el, a maradék kettő sorsáról pedig még nem született döntés. Persze a Rowling varázsvilágával így is rengeteg dolgot kezdhet a stúdió: újrakezdhetik, azaz rebootolhatják a teljes sorozatot (lásd a Pókember, az Öngyilkos osztag, vagy épp a Batman példáját); adaptálhatják a Harry Potter és az elátkozott gyermek című, Tony-díjas színdarabot. Vagy ott van a Legendás állatokhoz hasonló formában, áltankönyvként megjelent A kviddics évszázadai című könyv is. Egy azonban Zaslav kijelentésével biztossá vált: Rowling nem vált a cancel culture áldozatává, a stúdió ugyanis nagyon is nyitott a vele való további munkára.

A stúdiófőnök a Harry Potter és a Superman mellett kiemelt még pár sorozatot, amelyek a WBD tulajdonában állnak, és vélhetően további terveik vannak velük:

ilyen a Szex és New York, a Trónok harca és előzménysorozata, a Sárkányok háza,  az olyan szuperhősök, mint Batman és Aquaman, valamint A Gyűrűk Ura-univerzum.

Zaslav szerint azokra a tartalmakra kell koncentrálni, amelyeket az Egyesült Államokban, Európában, Latin-Amerikában és Ázsiában is ugyanúgy ismernek és szeretnek a nézők. Az ún. tentpole-filmekkel, azaz a nagy blockbusterekkel ugyanis kétszer-háromszor annyi pénzt lehet keresni, mivel ezekre Amerikán kívül is nagy a kereslet.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.