Az évtizedekig az „Oscar előszobájaként” emlegetett Golden Globe az utóbbi években már inkább egyfajta rasszista, belterjes és korrupt csoport olcsó elismerésévé vált, amit egy szokottnál is puccosabb gálán adnak át a félrészeg hollywoodi előkelőségeknek. Ebben a cikkünkben mutattuk be, mi rejlett valóban a talmi csillogás mögött és hogyan rázta meg a botrány a Golden Globe-ot, melyről a Hollywoodban dolgozó külföldi újságírók szervezetének (Hollywood Foreign Press Association – HFPA) olyan tagjai döntöttek, mint a sztárokra interjú közben gulyáslevest tukmáló, plagizáló Návai Anikó.
A Globe-ot már korábban is vádolták rasszizmussal, például amikor azért bélyegeztek külföldinek egy filmet, mert abban nem angolul beszéltek. Ettől is nagyobb botrányt keltett azonban, amikor két éve kiderült, hogy a HFPA-t rendszeresen és eredményesen vesztegetik meg a stúdiók, a 87 főből álló szervezet tagjai között pedig egyetlen fekete sincs – nem beszélve arról, hogy a működésüket és a tagfelvétel módját is homály fedte. A balhé hatására 2022-ben a tévétársaságok visszaléptek és nem sugározták a díjátadót, Návaiék azonban ennek ellenére kihirdették saját győzteseiket – még ha ez a felhajtás nélkül nem is érdekelt senkit. A HFPA kinevezett egy diverzitásért felelős munkatársat, majd elkezdtek azon dolgozni, hogy színesebbé tegyék szavazóbázisukat. Még 2021-ben 105 fősre bővültek, tavaly pedig már 200-nál járt a számláló. Ekkor lett a zsűri tagja Csákvári Géza, a Népszava, korábban a Népszabadság munkatársa, aki a Filmkritikusok Nemzetközi Szövetségétől (FIPRESCI) érkezett a szakmaiságot képviselve, de nem vált a HFPA tagjává.
Mindezek a változtatások úgy tűnik, meggyőzték Hollywoodot: a 80. Golden Globe idén visszatért a tévébe egy jól menő fiatal fekete komikus, Jerrod Carmichael műsorvezetésével, aki monológjában nem is rejtette véka alá véleményét a szervezetről.
A 2024-es gálára a Globe még inkább belehúzott sokszínűség-fronton: az immár 100 körüli taglétszámmal bíró HFPA-hoz 215-en nemzetközi tag csatlakozott Ezek 25 százaléka latinó, 14 ázsiai, 10 fekete, 9 közel-keleti, és legalább 17 százalékuk vallja magát az LGBTQ+ közösség tagjának. A szavazók immár 76 országból érkeztek, köztük például Kamerunból, Costa Ricából, Kubából, Guatemalából, Kazahsztánból, Malajziából, Szerbiából és Tanzániából. Így tehát egy 310 főből álló szavazóbizottság dönt majd legközelebb a díjakról. „A diverz szavazók azonosítására, bevonzására és aktív toborozására tett erőfeszítéseink erős bizonyítékai a Golden Globe elkötelezettségének aziránt, hogy betartsa a bővítésére és újraformálására tett ígéreteit” – fogalmazott Neil Phillips, a HFPA sokszínűségért felelős szakembere. Már csak azt kellene kitalálniuk, hogyan vegyék rá az embereket, hogy ismét érdeklődjenek a gálájuk iránt. Annak nézettsége ugyanis folyamatosan zuhan, és idén rekordalacsony volt.