Mind itt élünk, de így még nem láttuk az országot – a Verzió magyar filmjei

  • narancs.hu
  • 2024. október 11.

Mikrofilm

Az idei Verzión hat új magyar dokumentumfilm nézhető majd: mindegyik a mai Magyarországot, az itt élő embereket mutatja be egyedi, érzékeny, gondolatébresztő módon.

„A Verzióval kettős célunk van, egyrészt ünnepelni a kreatívan, okosan és empátiával elkészített filmeket és alkotóikat, valamint a segítségükkel összejönni közösségként és tudatosítani, hogy nem vagyunk egyedül a kíváncsiságunkkal, érzékenységünkkel és tenni akarásunkkal” – mondta el Gyureskó Enikő fesztiváligazgató. „Teret kívánunk adni a párbeszédre, lehetőséget fontos ügyek mélyebb megértésére. Vendégeink között ezért a szociálisan maximálisan érzékeny dokumentumfilm-készítőkön kívül ott lesznek a legkülönfélébb szakértők, a szociológusoktól a pszichológusokon át az emberi jogi aktivistákig” – tette hozzá.

A Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Filmfesztivál mindig is a magyar dokumentumfilmek egyik legfontosabb támogatója volt – számtalan alkotás egyedül a Verzió segítségével juthatott el a szélesebb közönséghez, több film elkészültében pedig a seregszemle workshopja is fontos szerepet játszott. Idén a nyitófilm is egy magyar doku: a KIX egy budapesti fiú szabálytalan, cikkcakkos, ám így is nagyon tanulságos felnövéstörténete.

Főszereplőjével, Sanyival fiatal korában találkozunk először, amint a Boráros téren és annak környékén randalírozik barátaival. Révész Bálint és Mikulán Dávid évekig követte Sanyit, bemutatva családját, életkörülményeit, szenvedélyeit és hibáit is – így láthatjuk, amint rosszcsont gyerekből felnőtt korára valóságos közellenséggé válik. Révész első egész estés dokumentumfilmje, a Nagyi projekt szintén hét éven át készült, míg Mikulán művészetére a skateboarding, a zene és a videóművészet volt nagy hatással – ezek a KIX-ben is megjelennek. A film világpremierje az Európa legrangosabbjának számító, koppenhágai CPH:DOX fesztiválon volt, majd számos nemzetközi fesztiválra válogatták be és díjazták Amerikától Tajvanig. A filmet többek között a Verzió DocLaben is fejlesztették, gyártását az HBO Max, az ARTE Franciaország és a CNC támogatta, a Verziót követően itthon a Cirko Film forgalmazza.

Szintén a Verzió DocLaben szerepelt a dán-magyar koprodukcióban készült Az elveszett Mozi könyv: ebben Ida Marie Gedbjerg Sørensen egy magyar férfi filmes naplóját mutatja be, aki több mint 2000 moziélményét dokumentálta. A doku a filmek szeretetet mellett egy megosztott család története is. Premierje ugyancsak a koppenhágai CPH: DOX fesztiválon volt.

A Mélypont érzés két szerfüggő felépülésének első másfél évébe vezeti be a nézőt. Borókát és Szilvesztert a budapesti Megálló Alapítvány foglalkozásain ismerjük meg. Miklós Ádám filmje nemcsak a rekreációs házban zajló munkát mutatja be, de főszereplőinek rögös útját is, akiknek a függőségük mellett a családtagjaikhoz fűződő kapcsolatukon, az önfelfedezésen és önelfogadáson is dolgozniuk kell.

A Kabinnyomás érzékeny portré Heniről, a Barcelonában élő magányos nőről, aki úgy döntött, akkor is belevág a családalapításba, ha ehhez még nem találta meg a megfelelő partnert. Egy Andrej nevű, meleg orosz férfivel társul, akivel egy egészen különös családmodellt alapítanak – történetük nemcsak a gyermekvállalásról, de a családi dinamikákról is sokat árul el. A film rendezői Nagy Eszter és Czira Sára.

Rubi Anna Az életed nélkülem című filmje az egész Verzió egyik legjobban várt alkotása. A rendezőnő öt évig dolgozott a TASZ videós munkatársaként, ahol rövid dokumentumfilmek és kampányok készítésével foglalkozott fogyatékossággal élő közösségekkel és aktivistákkal. Első egész estés alkotása a TASZ otthonápolásperének édesanyáit és halmozottan fogyatékos gyermekeit követi. Nemcsak azt mutatja be, milyen nehézségekkel kell megküzdenie ezeknek az édesanyáknak, de azt is, milyen elképesztő odaadást és áldozatvállalást követel meg tőlük helyzetük – és mennyire kevés segítséget ad nekik mindehhez az állam. Rubi a 2022-es Verzió DocLab programján keresztül talált rá svéd koproducereire. A film hazai streaming premierje az RTL +-on lesz.

Surányi Judit dokuja négy srácról szól, akik nyaralni és bulizni érkeznek a Balatonra – mindez akár egy Tibor vagyok, de hódítani akarok-típusú, könnyed limonádé is lehetne, a film főszereplői közül azonban hárman kerekesszékesek, egyikük pedig oxigénhiánnyal küzd. A Nyomik mindezzel együtt is rengeteg humorral és még több megértéssel mutatja be főhőseit.

A Magyar verseny kurátorai Somlyai Fanni, Debre Zsuzsa, Dér Asia, Gyureskó Enikő, Horányi Péter és Szirony Szabolcs voltak. A hazai dokumentumfilm-gyártás alulfinanszírozottsága az egyik oka annak, hogy idén hat film került csak a magyar versenyprogramba, de az is szempont volt, hogy olyan filmeket válogassanak, amelyek még nem kerültek itthon bemutatásra. A magyar filmek bemutató vetítései után az alkotókkal is lehet majd találkozni.

A 21. Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál teljes filmprogramja elérhető és böngészhető a fesztivál weboldalán. A fesztivált november 6-24. között rendezik meg; Budapesten november 6-13. között tartanak vetítéseket a Toldi és a Művész mozikban, ezekre a jegyvásárlás október második felétől indul. Ezt követően több vidéki nagyvárosban és online folytatódnak a programok.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?