Online nézhető az Oldboy rendezőjének iPhone-nal forgatott rövidfilmje

  • narancs.hu
  • 2022. február 22.

Mikrofilm

A Life is but a dream 21 perc románc, zene, harcművészet.

Park Chan-wook már azelőtt menő volt, mielőtt az Élősködőknek vagy a Squid Game-nek köszönhetően a csapból is koreai filmek és sorozatok folytak volna: a Bosszú-trilógiájával szerzett széles körben nevet magának, melynek 2003-ban készült második darabja, az Oldboy letarolta a világot. Még felemás sikerű amerikai remake is készült belőle.  2016-os A szobalány című thrillere szintén nagyot szólt, a BAFTA-n például elhozta a legjobb nem angol nyelvű film díját. Azóta azonban nem jött elő új mozival, mindössze a The Little Drummer Girl című 2018-as minisorozat hat epizódját rendezte meg.

Park azonban most visszatérésre készül: a Decision to Leave című filmje egy hegyekben történt, rejtélyes haláleset körüli nyomozást mutat be, amelyben a detektív az elhunyt férfi özvegyével gabalyodik össze. Ezt követi majd a The Sympathizer című HBO-sorozat, mely Viet Tanh Nguyen 2016-os, Pulitzer-díjas regényének adaptációja: ebben a kémshowban Robert Downey Jr. több szerepben is feltűnik, ráadásul minden epizódot a koreai rendező jegyez majd.

Mindezek előtt azonban Park előállt Life is but a dream című, 21 perces rövidfilmjével, melyet az Apple-lel együttműködve egy iPhone 13 Pro-val forgatott. Románc, zene, harcművészet, fantasy – leginkább e szavakkal lehetne leírni az alkotást. A történetben egy temetkezési vállalkozó megpróbál ellopni egy koporsót, ezzel azonban feléleszt egy szellemet. A túlvilági lény annak a harcosnak a szelleméhez kezd el kötődni, akit a vállalkozó épp eltemetni készül. Amint a rendező elmondta, nemcsak a mobiltelefonnal való forgatást, de a rövidfilm jelentette rugalmasságot is élvezte. „Nem könnyű a műfajokkal való mélyebb kísérletezésbe belemenni a játékfilmeknél, mivel rengeteg pénzbe kerülnek, és készítésükkor nagyon nagy a nyomás. Amikor viszont kisfilmet csinálok, kreatív szabadságot élvezhetek” – magyarázta Park Chan-wook.

Korábban is forgatott már iPhone-nal: így készült 2011-es Night Fishing című, Berlinben díjazott rövidfilmje. Az ekkor szerzett jó élmények inspirálták, hogy ismét az Apple-lel dolgozzon együtt. Mobiltelefonnal korábban már nemcsak rövideket, de teljes játékfilmeket is forgattak: a leghíresebb ilyen a Tangerine című mozi, de szintén így készült Steven Soderbergh Tébolyult című thrillere.

Park Chan-wook Life is but a dream című rövidfilmje itt nézhető teljes egészében, angol felirattal:

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”