Nem a Testről és lélekről kapta az Oscart

  • Gera Márton
  • 2018. március 5.

Mikrofilm

Az Akadémia A Fantastic Womant találta a legjobbnak.

Magyar idő szerint hétfő hajnalban a chilei az A Fantastic Woman kapta a legjobb idegen nyelvű filmnek járó díjat a 90. Oscar-díjátadón. Ez sajnos azt jelenti, hogy nem lett meg zsinórban a harmadik magyar Oscar, nem Enyedi Ildikó Testről és lélekről című filmje zsebelte be a díjat. De persze ez igazából semmit sem jelent, a Testről és lélekről ettől függetlenül ugyanolyan erős film marad: megvette a Netflix, bekerült a legjobb öt alkotás közé, és szerencsére elég sokan nézték meg az elmúlt hónapokban. Szépen szerepelt a legkülönfélébb európai filmmustrákon is: tavaly Berlinben elnyerte a legjobb filmnek járó Arany Medvét, de Enyedi Ildikó kapta a sydney-i filmfesztivál fődíját is, a film főszereplője, Borbély Alexandra pedig Európai Filmdíjat nyert.

Eleve erős mezőnyben indult az Oscaron (az esélyekről itt írtunk részletesen), a svéd A négyzettel, az orosz Szeretet nélküllel, a chilei A Fantastic Womannel és a libanoni The Insulttal versenyzett. Magyar film az elmúlt két évben kétszer nyert Oscar-díjat: 2016-ban Nemes Jeles László a Saul fiával, tavaly pedig Deák Kristóf a Mindenki című kisfilmjével. Az idei magyar versenyzővel, a Testről és lélekről rendezőjével, Enyedi Ildikóval nemrég izgalmasat beszélgettünk, és a filmről is írtunk (kritikánk itt olvasható).

A győztes chilei film a partnerét gyászoló transzszexuális Marináról szól, az előzetese itt nézhető meg:

A Fantastic Woman | Official Trailer HD (2017)

A FANTASTIC WOMAN is the story of Marina, a waitress and singer, and Orlando, an older man, who are in love and planning for the future. After Orlando suddenly falls ill and dies, Marina is forced to confront his family and society, and to fight again to show them who she is: complex, strong, forthright, fantastic.

Magyar film az elmúlt két évben kétszer nyert Oscar-díjat: 2016-ban Nemes Jeles László a Saul fiával, tavaly pedig Deák Kristóf a Mindenki című kisfilmjével. Az idei magyar versenyzővel, a Testről és lélekről rendezőjével, Enyedi Ildikóval nemrég izgalmasat beszélgettünk, és a filmről is írtunk (kritikánk itt olvasható).

Kövesse a Magyar Narancs filmes blogját, a Mikrofilmet, amely rendszeresen új tartalommal jelentkezik. Ajánlók, előzetesek, toplisták, és még sok minden más a Mikrofilmen!

Figyelmébe ajánljuk

Hajléktalanság – akár két lépésben

Betegség, baleset, alkohol- és drogproblémák, megromlott házasság, bedőlt vállalkozás, uzsorakölcsön, élősködő hozzátartozók – néhány ok, amik könnyen pénztelenséghez vezethetnek, ahonnan pedig sok esetben már csak egy lépés az utcára kerülni. Minderről a Vöröskereszt hajléktalanokat gondozó miskolci intézményének lakói meséltek. 

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.