Nem a Testről és lélekről kapta az Oscart

  • Gera Márton
  • 2018. március 5.

Mikrofilm

Az Akadémia A Fantastic Womant találta a legjobbnak.

Magyar idő szerint hétfő hajnalban a chilei az A Fantastic Woman kapta a legjobb idegen nyelvű filmnek járó díjat a 90. Oscar-díjátadón. Ez sajnos azt jelenti, hogy nem lett meg zsinórban a harmadik magyar Oscar, nem Enyedi Ildikó Testről és lélekről című filmje zsebelte be a díjat. De persze ez igazából semmit sem jelent, a Testről és lélekről ettől függetlenül ugyanolyan erős film marad: megvette a Netflix, bekerült a legjobb öt alkotás közé, és szerencsére elég sokan nézték meg az elmúlt hónapokban. Szépen szerepelt a legkülönfélébb európai filmmustrákon is: tavaly Berlinben elnyerte a legjobb filmnek járó Arany Medvét, de Enyedi Ildikó kapta a sydney-i filmfesztivál fődíját is, a film főszereplője, Borbély Alexandra pedig Európai Filmdíjat nyert.

Eleve erős mezőnyben indult az Oscaron (az esélyekről itt írtunk részletesen), a svéd A négyzettel, az orosz Szeretet nélküllel, a chilei A Fantastic Womannel és a libanoni The Insulttal versenyzett. Magyar film az elmúlt két évben kétszer nyert Oscar-díjat: 2016-ban Nemes Jeles László a Saul fiával, tavaly pedig Deák Kristóf a Mindenki című kisfilmjével. Az idei magyar versenyzővel, a Testről és lélekről rendezőjével, Enyedi Ildikóval nemrég izgalmasat beszélgettünk, és a filmről is írtunk (kritikánk itt olvasható).

A győztes chilei film a partnerét gyászoló transzszexuális Marináról szól, az előzetese itt nézhető meg:

A Fantastic Woman | Official Trailer HD (2017)

A FANTASTIC WOMAN is the story of Marina, a waitress and singer, and Orlando, an older man, who are in love and planning for the future. After Orlando suddenly falls ill and dies, Marina is forced to confront his family and society, and to fight again to show them who she is: complex, strong, forthright, fantastic.

Magyar film az elmúlt két évben kétszer nyert Oscar-díjat: 2016-ban Nemes Jeles László a Saul fiával, tavaly pedig Deák Kristóf a Mindenki című kisfilmjével. Az idei magyar versenyzővel, a Testről és lélekről rendezőjével, Enyedi Ildikóval nemrég izgalmasat beszélgettünk, és a filmről is írtunk (kritikánk itt olvasható).

Kövesse a Magyar Narancs filmes blogját, a Mikrofilmet, amely rendszeresen új tartalommal jelentkezik. Ajánlók, előzetesek, toplisták, és még sok minden más a Mikrofilmen!

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.