Rendhagyó dokumentumfilm készülhet Robin Williamsről

Mikrofilm

A Mrs. Doubtfire – Apa csak egy van kulisszatitkait mutatná be.

Legendák keringenek a Mrs. Doubtfire – Apa csak egy van című 1993-as filmről. Ez az a családi vígjáték, amelyben Robin Williams egy idős házvezetőnőnek öltözik, hogy így szerezze vissza elhidegült családját. A komédia annak idején hatalmas sikert aratott, az év második legnagyobb bevételű filmje volt Amerikában. A fáma szerint Williams szabadszájú viccekkel tűzdelt elképesztő improvizációkat nyomott a forgatás során. Nem is olyan rég pedig a rajongók Az Igazság Ligája Snyder-vágatán felbuzdulva követelni kezdték, hogy a Mrs. Doubtfire-ből is készüljön egy korhatáros rendezői változat. Mindezt ebben a cikkünkben mutattuk be.

Úgy tűnik, a rendező, Chris Columbus vevő lenne az ötletre, ha nem is pontosan olyan formában, ahogy az internet népe szeretné: dokumentumfilmben tárná a nézők elé, milyen volt a munka Williamsszel. „Be akarjuk mutatni Robin módszerét. Van valami különös és varázslatos abban, ahogy dolgozott, és szerintem szórakoztató lenne beleásni magunkat” – fogalmazott.

Korábban a film egyik főszereplője, Mara Wilson is megerősítette: szereplőtársa valóban rengeteget rögtönzött és bőven akadtak mocskos viccek – azt azonban nem tudja, mennyi maradt fenn mindebből. Columbus most erre is kitért: „Kétmillió lábnyi (600 ezer méter – G. Á.) filmem van egy raktárban. Durván 972 doboznyi felvétel a Doubtfire-ből. Van, amit felhasználtunk a filmben, akadnak kimaradt jelenetek, kulisszák mögötti képek is. Fel akarunk bérelni egy vágót, hogy kezdjen valamit ezekkel.”

A rendező szerint Williams a forgatás idején karrierje és komikusi érzéke csúcsán állt, a játékát igazi isteni ihletnek nevezte. „Megvolt, ami pontosan a forgatókönyvben állt, majd Robin teljesen szabadon engedte magát – azt látni kellett. Szegény forgatókönyv-felügyelő! Ne felejtsük, ez még a 90-es évek elején volt, amikor nem gépelte, amit mondott, hanem kézzel jegyezte le, Robin pedig minden csapónál teljesen megváltoztatta a szöveget. Szóval Robin eljutott valameddig, aztán szinte semmire nem emlékezett abból, amit mondott. Odamentünk a forgatókönyv-felügyelőhöz és megkérdeztük tőle, de néha neki se sikerült lejegyeznie” – magyarázta Columbus.

A forgatás ennek ellenére nem csak móka és kacagás volt. Williamsnek 4-5 órát kellett a sminkben ülnie, hogy Mrs. Doubtfire-ré – a magyar változatban Eugénia Tűzvolte nevű személlyé – alakuljon: hajnal 3-kor kelt, és körülbelül reggel 8-kor kezdhették el vele a jelenetet. Úgy próbáltak könnyíteni a dolgán, hogy két egymást követő nap nem vettek fel olyan jelenetet, amikor nőnek öltözik: egyik nap házvezetőnő volt, a következő napon pedig egyszerűen a Daniel nevű figura.

Columbus azt is bevallotta, hogy megkereste Williamset a folytatás ötletével, még 2014-ben – abban az évben, mikor a színész meghalt. 1993-ban, az első rész idején a folytatásokat még eléggé lenézték, ezért Williams sem akarta rögtön elkészíteni a második részt. „Nem beszéltünk a folytatásról egészen halála évéig. Volt egy forgatókönyvünk, és ez volt az utolsó alkalom, amikor találkoztam Robinnal. Elmentem hozzá, leültünk és beszélgettünk a dologról. A forgatókönyv nagyon erős volt, Robin egyedüli megjegyzése az volt: »Főnök, megint annyi időt kell abban a maskarában töltenem?« Fizikailag megterhelő volt. Olyan volt számára, amikor Doubtfire-nek öltözött, mintha minden nap lefutotta volna a maratont” – magyarázta.

Hozzátette: idősebb lévén Williams épp ezért azt szerette volna, ha úgy írják át a forgatókönyvet, hogy kevesebbet kelljen a nehéz jelmezben játszania; végül azonban a halála miatt soha nem készülhetett el a folytatás. A jogok nem Williams örököseinél, hanem a Disney stúdiónál vannak, akik elvileg bármikor rendelhetnének egy második részt. Columbus azonban mindezt ellenzi, Williams nélkül ugyanis az egésznek nincs értelme.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Már több mint 240 iskolában van bombariadó országszerte

  • narancs.hu

Budapesten és vidéken is több iskola kapott fenyegető emailt csütörtök reggel. A rendőrség átvizsgálja az érintett iskolákat, az oktatás folytatásáról, illetve a tanulók hazaküldéséről az intézmények saját hatáskörben döntenek.

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.