Itt az idő a Mrs. Doubtfire rendezői változatára! - követelik a neten

Mikrofilm

Az Igazság Ligája Snyder-cutja után mindenki a mocskos vicceket improvizáló Robin Williamset akarja látni.

Az elmúlt évek jó pár furcsaságot hoztak mozifronton – streamingplatform pár perces filmekhez, ami hamar csődbe is ment; kék sündisznó, akit a rajongók kedvéért újraszabtak; éneklő trollok, akik forradalmat robbantottak ki –, de ha pár év múlva az ilyesmivel foglalkozó popkultúra-írnokok meg akarják jelölni a korszakra leginkább jellemző filmet, valószínűleg Az Igazság Ligája rendezői változatára esik majd a választásuk. Az ún. Snyder-cut ugyanis tökéletesen jellemzi a mai filmipart.

  • A rajongók nyomására, netes tüntetés hatására kaphatott zöld utat.
  • Az állandó kontentéhségben lévő streaminplatformok – jelen esetben az HBO Max – gyermeke – hatalmasat bukott a moziban, de most a neten újra próbálkozhat.
  • Mint szinte minden értékelhető bevételt elérő mozi, ez is szuperhősfilm.
  • Megalomániája nem ismer határokat: több mint 4 órás, így már-már jobban illik hozzá a minisorozat, mint a film címke.

A Snyder-cut kikönyörgése után a filmőrültek most újabb követeléssel álltak elő: mutassák be a Mrs. Doubtfire – Apa csak egy van korhatáros változatát! Robin Williams 1993-as komédiája Az Igazság Ligájával ellentétben hatalmas sikert aratott: 25 millió dollárba került, de világszinten több mint 440 milliós bevételt ért el, ezzel az éves toplista második helyén végzett. Nyert egy Oscart (legjobb smink) és két Golden Globe-ot (legjobb vígjáték vagy musical és a legjobb színész ugyanebben a kategóriában), valamint felkerült az Amerikai Filmintézet 100 legjobb vígjátékát felsoroló listára is.

A rendező, Chris Columbus 2015-ben egy interjúban mesélte el, Robin Williams olyan elképesztő és szabadszájú improvizációkat nyomott a forgatáson, hogy a filmből össze tudna állítani egy PG (Gyermekek számára szülői felügyelet ajánlott), egy PG-13 (13 év alatti gyermekek számára szülői felügyelet erősen ajánlott), egy R (17 éven aluliak csak szülői vagy felnőtt kísérettel láthatják) és egy NC-17 (18 éven aluliak számára tiltott) változatot is. (Ez az Amerikai Mozgókép Szövetség (Motion Picture Association of America – MPAA) négy legszigorúbb korhatárbesorolása.

A film végül a szokásos PG-13 besorolást kapta, és az elejtett mondatokon kívül semmi bizonyíték arra, hogy valóban léteznének ilyen vágatai. Ahhoz, hogy megkapja ezeket a besorolásokat, le kellett volna vetíteni őket az MPAA-nak; épp ezért valószínű, hogy mindezek csak Columbus fejében léteznek. Mindezt megerősíti a film írójának, Randi Mayem Singernek a tweetje is: „Emlékszem a mocskos felvételekre. Nem tudom megerősíteni, hogy egy egész vágat létezik belőlük” – írta.

A film egyik szereplője, Mara Wilson szintén úgy nyilatkozott annak idején: nem tud korhatáros verzióról, de nem lepődne meg, ha Williams rögtönzéseinek köszönhetően egyszer készülne egy ilyen.

Ennyi pedig elég is volt az internet népének, hogy követelni kezdjék a Mrs. Doubfire piszkos változatát. A film ma valószínűleg az eredeti, családbarát verziójában sem készülhetne el: nőnek öltözött férfi? A főhős úgy akarja visszaszerezni ex-feleségét, hogy nagymamává változva átveri? A meetoo és a timesup után ilyen sztorit már egyetlen stúdió sem vállalna be. Ráadásul a korhatáros változat vélhetően még több szexista és mocskos poént tartalmaz. Viszont ki gondolta volna, hogy minden idők egyik legnagyobb szuperhős-buktáját kibővítve és újramelegítve sikerrel adják el nekünk még egyszer?

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.