Több mint 500 fővel, köztük magyarokkal bővül az Oscar-szavazók névsora

Mikrofilm

Jancsó Dávid, Szakács Györgyi és Varga Balázs is tagja lehet a legnevesebb filmes kitüntetést kiosztó amerikai Akadémiának.

Több mint 500 fővel bővülhet az amerikai Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia tagsága. Ők azok, akik évről évre kiosztják a filmvilág legfontosabb elismerését, az Oscar-díjat. Az Akadémiának 10 ezernél is több tagja van, akik nagy része jogosult is arra, hogy az Oscar-jelöltekre szavazzon. Ha idén mindenki elfogadja a felkérést, már 11120-ra emelkedik a tagszám, amelyből 10143-ban szavazati joggal is rendelkeznek.

Mint az Akadémia oldalán olvasható, a tagságért nem lehet jelentkezni, csak két akadémiai tag ajánlása révén válhat valaki jelöltté – ezt követően az intézményt kormányzó testület, valamint az érintett szakág bizottsága dönt a tagságról. Az Akadémián belül ugyanis 19 szakág, azaz branch működik: külön szakága van a színészeknek, animátoroknak, castingosoknak, producereknek, vagy épp az íróknak. Ha valakit több branch-be is meghívtak, döntenie kell, melyikhez szeretne csatlakozni.

Hagyományosan minden Oscar-jelölt automatikusan az akadémiai tagságra is jelölté válik, így nekik szponzorokra sincs ehhez szükségük. Ez azonban nem jelenti azt, hogy egy nominált rögtön meghívást is kap az Akadémiára. Az idei Oscar legnagyobb botrányát okozó Karla Sofía Gascónt – aki az első transznemű jelöltként írt történelmet – például idén kikosarazták. Emilia Pérez-beli szereplőtársa, az Oscart is megnyerő Zoe Saldaña már eddig is akadémiai tagnak számított, de Adriana Paz például ott van a meghívottak között.

Gascón mellőzése azért is furcsa, mert az elmúlt években első Oscar-jelölésüket megszerző színészek szinte mindig azonnal meghívót kaptak: így járt Lily Gladstone, Sandra Hüller, Andra Day, Cynthia Erivo, Lady Gaga, Ruth Negga és Brie Larson is, míg Michelle Yeoh, Ana de Armas és Andrea Riseborough már jelölésük előtt tagok voltak. Az egyedüli jelölt, akinek az Akadémia nem postázott azonnal meghívót, az Yalitza Aparicio volt, akinek Roma-beli alakítása volt a legelső filmszerepe, és ezért 2019-ben máris nominálták – ő csak egy évvel később, 2020-ban kapott meghívót. Kérdés, Gascón esetében is csak késlekedésről van szó, vagy a botránnyal örökre kiírta magát a tagjelöltek közül – az Akadémia egyelőre nem kommentálta az esetet.

Ott van azonban a meghívottak között az idei Oscar-jelöltek közül többek között Monica Barbaro (Sehol se otthon), Jura Boriszov (Anora), a díjat is megnyerő Kieran Culkin (Rokonszenvedés), Ariana Grande (Wicked), vagy épp a szintén győztes Mikey Madison (Anora). Rajtuk kívül is illusztris a színészi lista: Dave Bautista, Rachel Brosnahan és Jodie Comer ugyanúgy meghívót kapott, mint Jason Momoa vagy Margaret Qualley. A rendezők között több idei jelölt mellett ott van Gia Coppola (Az utolsó táncosnő), Halina Reijn (Jókislány) és Jane Schoenbrun (Ragyogj TV, ragyogj) is.

Ha elfogadják a meghívást, több magyarral is bővülhet az Akadémia. Oscar-jelöltként ott van a vágók listáján A brutalistáért nominált Jancsó Dávid, aki egy interjúban vallotta be, hogy a vágás során néhány apró munkafolyamatban MI segítségét is használták, amely hatalmas vitát váltott ki – erről ebben a cikkünkben írtunk részletesebben. A brutalistán kívül Jancsó olyan filmeken dolgozott, mint A Majomember, a Pieces of a Woman vagy a Jupiter holdja.

A jelmeztervezők meghívták maguk közé Szakács Györgyit is, aki legutóbb a Semmelweisen dolgozott, de számos magyar (Hadik, Zárójelentés, Napszállta, A martfűi rém) és nemzetközi (Fűzfa, Az ajtó) film is szerepel filmográfiájában. Ugyancsak a tagjelöltek között van Varga Balázs hangmérnök, aki az itthon forgó Dűne-filmek mellett dolgozott a marveles Fekete Özvegyen, A gyönyörű játék című netflixes sportdrámán, A láthatatlan fény című minisorozaton és olyan magyar produkciókon is, mint A besúgó vagy az Evolúció.

Az Akadémia az olyan társadalmi és internetes mozgalmak, mint a MeToo, a TimesUp, vagy az OscarSoWhite hatására a 2010-es években látott hozzá ahhoz, hogy tagságát diverzebbé tegye. Többek között ennek köszönhető, hogy olyan, első látásra nem éppen Oscar-kedvencnek tűnő, meglepő filmek nyertek a közelmúltban mint a Holdfény, az Élősködők vagy a Minden, mindenhol, mindenkor, melyek korábban, a döntően középkorú amerikai férfiakból álló tagság miatt nem sok eséllyel indultak volna. Erről az Élősködők győzelme kapcsán ebben a cikkünkben írtunk bővebben.

Az idei tagjelöltek névsorából jól látszik, hogy az Akadémia továbbra is szeretné még színesebbé és nemzetközibbé tenni tagságát: a friss meghívottak 41 százaléka nő, 45 százalékuk egy alulreprezentált rasszhoz vagy etnikumhoz tartozik, 55 százalékuk pedig nemzetközi filmes szakember. Ha minden friss meghívott elfogadja a tagságot, immár az Akadémia tagjainak 35 százaléka lesz nő, 22 százaléka érkezik egy alulreprezentált közösségből és 21 százaléka Amerikán kívülről.

 

 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.