Spielberg újabb nagy ötlete: horror, ami csak este nézhető

  • Szabó Ádám
  • 2019. június 10.

Mikrofilm

Mintha bárki nézne horrort fényes nappal.

Steven Spielberg és filmjei nem szorulnak bemutatatásra, ahogy azt sem kell ecsetelni, mi mindent köszönhet neki Hollywood, a filmipar,és nem utolsósorban a nézők. Az utóbbi időben azonban nem annyira rendezőként, mint inkább véleményvezérként került a hírekbe: ő számított a Netflix egyik legnagyobb ellenlábasának, aki az Akadémia rendezői tagozatának elnökeként sokáig azért lobbizott, hogy a streamingplatform filmjeit tiltsák ki az Oscarért folyó versenyből – ebből végül nem lett semmi, legalábbis egyelőre.

A Variety értesülése azonban arról árulkodik, Spielberg egyáltalán nem a technika, vagy a digitális filmterjesztés esküdt ellensége: eszerint a Schindler listája rendezője maga jelentkezett az egyik legújabb startupnál, a Quibinál egy filmötlettel.

„Steven Spielberg bejött, és azt mondta: van egy nagyon ijesztő sztorim, amit meg akarok csinálni” – nyilatkozta Jeffrey Katzenberg, a Quibi vezére. A platform a Netflix és a YouTube sajátos
keveréke, egy havidíjas mobil videó szolgáltatás, amely a Netflixen vagy a tévében látható showk minőségét megütő sorozatokat kínálna, melyek azonban mindössze olyan hosszúak, mint egy YouTube-videó.

A korábbi hírek arról szóltak, hogy a főleg animációs filmek producereként ismert Katzenbergnek olyan neveket sikerült behúznia projektje mellé, mint

Guillermo del Toro, Sam Raimi vagy Antoine Fuqua.

Spielberg azonban náluk is nagyobb fogásnak tűnik: állítólag a 10-12 részesre tervezett horror-sztorijának a felét már meg is írta – ezek körülbelül 10 percesek lennének, ám epizódok helyett a Quibi fejezeteknek nevezi az egyes darabokat. A projektnek már neve is van: Spielberg’s After Dark.

Ráadásul a rendező egy sajátos kéréssel fordult a Quibihez: azt kérte,hogy az egyes fejezeteket a nézők csak este láthassák. A fejlesztők mindezt úgy oldották meg, hogy az app beméri a felhasználó földrajzi helyzetét, és csak akkor engedi majd a lejátszást, ha az adott helyen

már teljesen lement a nap

– amint azonban pirkadni kezd, a horror eltűnik a képernyőről, és csak másnap este folytatható.

Katzenberg szerint a Spielberg-projekt olyan lehet a Quibinek, mint a Kártyavár a Netflixnek, vagy A szolgálólány meséje a Hulunak: az első nagy dobás, ami felkelti a nézők figyelmét és előfizetők tömegeit vonzza a platformra.

Arról, hogy Magyarországon is elérhető lesz-e a Quibi, egyelőre nincs hír. A tengerentúlon a 2020 áprilisában induló szolgáltatásért 5 és 8 dollár közötti összeget kell majd fizetni, mindezért pedig évi 7000 videó lesz nézhető a mobilon.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.