Szexuális zaklatásért perlik Warren Beattyt

  • narancs.hu
  • 2022. november 11.

Mikrofilm

A vád szerint 1973-ban szexre kényszerített egy kiskorú lányt.

A Variety információi szerint egy nő beperelte Warren Beattyt, amiért 1973-ban szexre kényszerítette az akkor 14-15 éves felperest. Az amerikai színész ekkor 35 éves volt. A vádló Kristina Charlotte Hirsch a Los Angeles-i Legfelsőbb Bíróságra benyújtott dokumentumokban nem nevezte nevén Beattyt, de úgy utalt rá, mint a Bonnie és Clyde Oscar-díjra jelölt színésze. Arthur Penn 1967-es krimije azon kevés film közé tartozik, amelyek mind a négy színészkategóriában jelölést szereztek az Oscaron: a férfiak között Beatty mellett a 2019-ben elhunyt Michael J. Pollardot és Gene Hackmant is jelölték. Mégis azért könnyű Beattyt beazonosítani, mert a feljelentés egyértelműen megjelöli, hogy a Clyde-ot alakító színészről van szó.

Hirsch szerint egy forgatáson találkozott Beattyvel, aki indokolatlanul nagy figyelemmel illette őt, megjegyzéseket tett külsejére és megadta neki telefonszámát. Ezt követően hívogatni kezdte, meginvitálta őt a hotelbe, ahol abban az időben lakott és többször elvitte kocsikázni. Sőt, a perirat szerint a színész felajánlotta, hogy segít a kiskorú lánynak házifeladatában és többször is szóba hozta szüzességének elvesztését. A feljelentés úgy fogalmaz, hogy

Beatty több alkalommal felhasználta hollywoodi mozisztárként megszerzett státuszát és pozícióját, hogy orális szexre, szimulált szexre, majd közösülésre kényszerítse a lányt.

Hirsch saját bevallása szerint is nagyon izgatottá vált attól a figyelemtől, amiben részesült és elhitte, hogy romantikus kapcsolat alakult ki közte és a sztár között. Most az őt ért pszichológiai, mentális és érzelmi stressz miatt szeretne kompenzációt kapni. A per szerint az azóta eltelt időben a szexuális abúzus miatt bizalmi és kontrollproblémái voltak, illetve nehézségekben szenvedett, amikor valamilyen tekintélyes pozícióban lévő emberrel kellett kapcsolatba lépnie.

A kaliforniai törvények 2019-ben léptettek érvénybe egy hároméves ún. „visszatekintő ablakot”, amely lehetővé teszi, hogy azok a 40 év felettiek, akik gyerekkorukban szexuális zaklatáson estek át, az eltelt idő és elévülés ellenére pert indítsanak. Ezt megelőzően legfeljebb 26 éves korig nyújthattak be keresetet arra vonatkozóan, hogy gyerekkori traumáik megkeserítették felnőtt életüket. A visszatekintő ablak 2023. január 1-jén jár le, ezért indította Hirsch most a pert.

Warren Beatty 85 éves, Oscar-díjas amerikai színész, aki az 1960-as-70-es évek egyik legnagyobb sztárjának számított olyan filmjeinek köszönhetően, mint a Ragyogás a fűben, a Bonnie és Clyde, a McCabe és Mrs. Miller, A Parallax gyilkosságok vagy a Sampon. A 70-es évek végén a színészet mellett a rendezésben is kipróbálta magát, sikerrel: Ép testben épp, hogy élek, Vörösök és Dick Tracy című filmjét is több Oscarra jelölték; végül 1981-ben, a Vörösök rendezéséért nyerte el a díjat. Színészként, rendezőként, íróként és producerként összesen 14 Oscarra jelölték, legutóbb 1999-ben a Bulworth – Nyomd a sódert! forgatókönyvéért. 2000-ben Irving G. Thalberg-emlékdíjat vehetett át az Akadémiától, 2017-ben pedig Warren Beatty és Faye Dunaway adta át a legjobb film Oscarját. Ez volt az az eset, amikor emlékezetes módon Beatty rossz borítékot kapott, így a Holdfény helyett tévesen a Kaliforniai álom című filmet hirdette ki győztesnek. (A jövő évi Oscar-gálán ugyanaz a Jimmy Kimmel lesz a házigazda, aki akkor menteni igyekezett a helyzetet.)

A színész egyelőre nem kommentálta az ellene felhozott vádakat.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.