Louie élete: Karácsonyi meglepetés Mrs. Stillmannak
Generációk nőttek fel a Louie életén nemcsak Amerikában, de itthon is. Nem hiába vált kultikussá a sorozat: az érett, ám végig mulatságos hangvétel, az, hogy az animációs epizódokat maga a főszereplő, Louie Anderson vezette be és zárta le, valamint a mindent átható nosztalgia a mai napig szórakoztatónak hatnak. Jellemző azonban, hogy míg annak idején a főszereplő kisfiúval, addig mára a szüleivel éreznek együtt a műsor egykori nézői. Anderson a saját életéből merített inspirációt, gyerekkori másán kívül azonban minden idők egyik legjobb apa-karakterének, Andy Andersonnak is ő kölcsönözte a hangját – a magyarban utóbbit a nemrég elhunyt Forgács Gábor tette halhatatlanná. A sorozat első epizódja talán a legemlékezetesebbje is egyben: ebben Louie és édesapja feldíszítik szomszédjuk, az özvegy Mrs. Stillman házát karácsonyi díszekkel. Ezt a részt egyfajta speciális kiadásként eredetileg 1994. december 18-án vetítették a tengerentúlon, a siker hatására pedig három évadon és 39 epizódon keresztül futott. Számtalan elismerést nyert, köztük négy ún. Daytime Emmyt, amit a napközben sugárzott műsoroknak ítélnek oda. Louie Andersonnak azonban a szezonzáró után 18 évet kellett várnia, hogy a „nagy”, azaz Primetime Emmyt is elnyerje: a Baskets című komédia mellékszerepéért kapta meg az elismerést. 2022-ben, hunyt el.
Bridget Jones naplója: Mr. Darcy ronda karácsonyi pulcsija
Ma már a karácsonyi partik állandó kelléke a lehető legrondább karácsonyi pulcsi, a 2001-es Bridget Jones naplójában viszont okkal keltett feltűnést Mr. Darcy legendás rénszarvasos felsője, amely nélkül a film szerelmi háromszöge sem alakulhatott volna úgy, ahogy a nézők azt megszerették. A sorozat immár a negyedik résznél jár, mely jövőre érkezik a mozikba. A főhőst alakító Renée Zellweger kétszeres, míg a Mr. Darcy bőrébe bújó Colin Firth egyszeres Oscar-díjassá vált – nevük azonban összeforrt ezekkel a karakterekkel. Utóbbi még pár évvel ezelőtt is valóságos pokolként emlékezett vissza a jelenet forgatására: „A díszletet legalább 60 fokra fűtötték; megolvasztotta a gyertyákat és a currys pulykát is. A pulóvert a felvételek között majdnem letéptem magamról, hogy miszlikbe szaggassam – legalább hat kilót fogytam tőle. A végére azért egy picit megszerettem.”
Jóbarátok: A karácsonyi tatu
A tíz évad majd’ mindegyikébe jutott egy-egy karácsonyi epizód, kivéve az elsőt és az utolsót. Mind közül a legikonikusabb azonban egyértelműen a hetedik évad 10. része, melyben Ross kétségbeesetten igyekszik bevezetni fiát a hanuka hagyományaiba, ennek érdekében pedig képes hatalmas tatunak is öltözni („A tatuk is átvágtak a nagy sivatagon?” – kérdi pikírten Monica). Mint ez a cikk is kiemeli, a karácsonyi tatu ma már önmagában egyfajta mitikus karácsonyi figurává emelkedett, amely jelmezeket és figurákat inspirált. Egy korábbi cikkünkben mi is megpróbáltuk megfejteni, mi áll a Jóbarátok el nem múló imádata mögött – ma már számtalan rész és poén talán problémásnak tűnik, A karácsonyi tatu azonban továbbra is az ünnep felekezeteken átívelő erejéről szól.
Bajos csajok: A lányok tánca
A 2000-es évek ma már klasszikusnak számító tinivígjátéka éppen idén született újjá: nálunk is bemutatták a mozikban a film alapján született Broadway-musical alapján született remake-et, melynek rendezőivel mi is interjúztunk. A 2004-es eredeti egyik legismertebb momentuma a Regina George (Rachel McAdams) vezette csajok tánca a gimnázium téli tehetségkutató műsorában; nem túl kreatív, de annál látványosabb koreográfiát mutatnak be a Jingle Bell Rockra.
Narancsvidék: Karácsuka
A Jóbarátokhoz hasonlóan a Narancsvidék is rendszeresen elővette a karácsony témáját. A 2000-es évek elejének egyik legikonikusabb sorozata az Egyesült Államok egyik leggazdagabb környékén, a kaliforniai Narancsvidéken játszódik. Itt él a kivételezett, ám családi gondokkal alaposan megáldott Cohen-család, akikhez beköltözik egy szegény sorsú rosszfiú, Ryan (Ben McKenzie), aki teljesen felborítja nemcsak a család, de az egész környék életét. Az első évad 13. epizódja vezette be először karácsuka fogalmát: a zsidó származású Seth Cohen (Adam Brody) igyekszik ilyen névvel a karácsonyt és a hanukát ötvözni, hogy mindenkinek a kedvébe járjon. Narancsvidék nélkül A pletykafészek és számtalan, máig népszerű tinisorozat is elképzelhetetlen volna, a műsor hatásáról azonban mi sem árulkodik jobban, mint hogy az idei év egyik nagy sorozatsikere, a Netflixes Bármit, csak ezt ne épp azért arathatott sikert, mert abban a 2000-es évek két ideálja, maga Veronica Mars (Kristen Bell) és Narancsvidék Seth-je (Brody) talál egymásra.
Harry Potter és a bölcsek köve: Karácsony a Roxfortban
Arról megoszlanak a vélemények, a Harry Potter karácsonyi franchise-nak számít-e, de az biztos, hogy tökéletes ünnepi, vagy épp év végi néznivalók, főleg az első két, gyerekbarátabb epizód. Ezekben Voldemort még csak távoli, sötét árny, nem valami köztünk élő, kvázi náci vezér, a Roxfort pedig valóban varázslatos helynek tűnik. Hiába akad tehát szinte mindegyik felvonásban emlékezetes karácsonyi rész, mégis a legelső epizódra, azaz A bölcsek kövére szavazunk, mint az egyik legismertebb nem tradícionális ünnepi filmre.
A mackó : Íme a Berzatto család
A karácsony nem csak hóesésből és mézeskalácsból áll; ez az az időszak, amikor minden feszültség és generációs trauma előkerül egy-egy családban. Márpedig A mackó középpontjában álló Berzatto családban bőven akadnak ilyenek. Napjaink legsikeresebb és talán legjobb sorozata egyértelműen a második évadban érte el a csúcsot, ennek egyik kiemelkedő epizódja a Fishes, azaz Halak nevet viselő hatodik rész. Ettől jobban talán soha semmi sem ragadta még meg, milyen egy igazi, kaotikus karácsony, ahol mindenki mindenki szavába vág, az ünnepi asztal pedig inkább egy háborús csatatérhez hasonlít. Az egész egy hatalmas flashback, amit rendhagyó módon 35 mm-es filmre forgattak. Itt mutatkozik be számos neves vendégszereplő: Jamie Lee Curtis, Gillian Jacobs, John Mulaney, Sarah Paulson és Bob Odenkirk is – ráadásul előzetesen csak utóbbit jelentették be, hogy annál nagyobb legyen a nézők meglepetése.
Ollókezű Edward : A jégtánc
Újabb film, mely nem számít klasszikus karácsonyi néznivalónak, ám a díszletei, a hangulata és a mondanivalója mégis az ünnepi időszakra emlékeztetnek. Tim Burton klasszikusának egyik legismertebb pillanata ráadásul épp karácsonykor játszódik: a Winona Ryder alakította Kim az udvaron találja Edwardot, aki épp egy gyönyörű jégszobrot készít. Az így megelevenedő hópelyhek egyfajta keretbe foglalják az egész filmet, mely az elfogadásról szól – erre karácsonykor épp annyira szükség lenne, mint az év bármely részében.
Balfékek: Abed elszabadult karácsonya
Senki sem sejtette, hogy ez volt az évtized sorozata – írtuk a Balfékek (tisztességes nevén Community) című sorozatot taglaló cikkünkben. A 2009-2015 között futó (ám hamarosan remélhetőleg önálló filmet is kapott) szitkom négy karácsonyi különkiadást is felvonultat, ezek közül a leghíresebb a második évad 11. része. Ebben a műsor legkülöncebb figurája (aki maga is tisztában van vele, hogy ez az egész csak egy sorozat), Abed arra ébred, hogy barátaival együtt egy stop-motion figurává vált. Nekilát, hogy megkeresse a karácsony igazi értelmét, miközben a főszereplők is mind saját maguk karácsonyi másaként jelennek meg. Ebben az epizódban gyakorlatilag minden benne van, amiért a Balfékeket szeretni lehet: végtelen és féktelen kreativitás, remek, többértelmű poénok és a jól megírt karakterek, akik mindezt működtetik.
Kapj el, ha tudsz: Magányos karácsony
Steven Spielberg filmje két karácsonyi jelenetet is tartalmaz, az ünnepi hangulat mellett azonban mindezek azért is fontosak, mert rávilágítanak a főszereplő, Frank Abegnale (Leonardo DiCaprio) karakterére: az ünnepek idején felhívja az őt üldöző FBI-ügynököt, Carl Hanrattyt (Tom Hanks), mi pedig rájövünk, hogy mindketten megszállottak és mindketten magányosak. Később ismét akad egy karácsonyi jelenet: ebben Frank anyja házában van az ünnepekkor, de amint kitekint az ablakon, láthatjuk, hogy immár semmi sem adja meg neki azt a melegséget, amelyre valójában vágyna. Mindössze két rövid jelenetről van szó, de mint ez az érvelés is kiemeli, a Kapj el, ha tudsz az egyik legjobb nem kifejezetten karácsonyi film.