Tíz emlékezetes karácsonyi pillanat ismert filmekből, sorozatokból

Mikrofilm

A karácsony nemcsak az Igazából szerelmet és Reszkessetek, betörők!-et jelenti a filmek világában: ott van számtalan más, egyébként nem ünnepi tematikájú filmben és sorozatban is. Mutatunk néhány emlékezetes karácsonyi jelenetet és epizódot a közelmúltból.

Louie élete: Karácsonyi meglepetés Mrs. Stillmannak

Generációk nőttek fel a Louie életén nemcsak Amerikában, de itthon is. Nem hiába vált kultikussá a sorozat: az érett, ám végig mulatságos hangvétel, az, hogy az animációs epizódokat maga a főszereplő, Louie Anderson vezette be és zárta le, valamint a mindent átható nosztalgia a mai napig szórakoztatónak hatnak. Jellemző azonban, hogy míg annak idején a főszereplő kisfiúval, addig mára a szüleivel éreznek együtt a műsor egykori nézői. Anderson a saját életéből merített inspirációt, gyerekkori másán kívül azonban minden idők egyik legjobb apa-karakterének, Andy Andersonnak is ő kölcsönözte a hangját – a magyarban utóbbit a nemrég elhunyt Forgács Gábor tette halhatatlanná. A sorozat első epizódja talán a legemlékezetesebbje is egyben: ebben Louie és édesapja feldíszítik szomszédjuk, az özvegy Mrs. Stillman házát karácsonyi díszekkel. Ezt a részt egyfajta speciális kiadásként eredetileg 1994. december 18-án vetítették a tengerentúlon, a siker hatására pedig három évadon és 39 epizódon keresztül futott. Számtalan elismerést nyert, köztük négy ún. Daytime Emmyt, amit a napközben sugárzott műsoroknak ítélnek oda. Louie Andersonnak azonban a szezonzáró után 18 évet kellett várnia, hogy a „nagy”, azaz Primetime Emmyt is elnyerje: a Baskets című komédia mellékszerepéért kapta meg az elismerést. 2022-ben, hunyt el.

Bridget Jones naplója: Mr. Darcy ronda karácsonyi pulcsija

Ma már a karácsonyi partik állandó kelléke a lehető legrondább karácsonyi pulcsi, a 2001-es Bridget Jones naplójában viszont okkal keltett feltűnést Mr. Darcy legendás rénszarvasos felsője, amely nélkül a film szerelmi háromszöge sem alakulhatott volna úgy, ahogy a nézők azt megszerették. A sorozat immár a negyedik résznél jár, mely jövőre érkezik a mozikba. A főhőst alakító Renée Zellweger kétszeres, míg a Mr. Darcy bőrébe bújó Colin Firth egyszeres Oscar-díjassá vált – nevük azonban összeforrt ezekkel a karakterekkel. Utóbbi még pár évvel ezelőtt is valóságos pokolként emlékezett vissza a jelenet forgatására: „A díszletet legalább 60 fokra fűtötték; megolvasztotta a gyertyákat és a currys pulykát is. A pulóvert a felvételek között majdnem letéptem magamról, hogy miszlikbe szaggassam – legalább hat kilót fogytam tőle. A végére azért egy picit megszerettem.”

Jóbarátok: A karácsonyi tatu

A tíz évad majd’ mindegyikébe jutott egy-egy karácsonyi epizód, kivéve az elsőt és az utolsót. Mind közül a legikonikusabb azonban egyértelműen a hetedik évad 10. része, melyben Ross kétségbeesetten igyekszik bevezetni fiát a hanuka hagyományaiba, ennek érdekében pedig képes hatalmas tatunak is öltözni („A tatuk is átvágtak a nagy sivatagon?” – kérdi pikírten Monica). Mint ez a cikk is kiemeli, a karácsonyi tatu ma már önmagában egyfajta mitikus karácsonyi figurává emelkedett, amely jelmezeket és figurákat inspirált. Egy korábbi cikkünkben mi is megpróbáltuk megfejteni, mi áll a Jóbarátok el nem múló imádata mögött – ma már számtalan rész és poén talán problémásnak tűnik, A karácsonyi tatu azonban továbbra is az ünnep felekezeteken átívelő erejéről szól.

Bajos csajok: A lányok tánca

A 2000-es évek ma már klasszikusnak számító tinivígjátéka éppen idén született újjá: nálunk is bemutatták a mozikban a film alapján született Broadway-musical alapján született remake-et, melynek rendezőivel mi is interjúztunk. A 2004-es eredeti egyik legismertebb momentuma a Regina George (Rachel McAdams) vezette csajok tánca a gimnázium téli tehetségkutató műsorában; nem túl kreatív, de annál látványosabb koreográfiát mutatnak be a Jingle Bell Rockra.

Narancsvidék: Karácsuka

A Jóbarátokhoz hasonlóan a Narancsvidék is rendszeresen elővette a karácsony témáját. A 2000-es évek elejének egyik legikonikusabb sorozata az Egyesült Államok egyik leggazdagabb környékén, a kaliforniai Narancsvidéken játszódik. Itt él a kivételezett, ám családi gondokkal alaposan megáldott Cohen-család, akikhez beköltözik egy szegény sorsú rosszfiú, Ryan (Ben McKenzie), aki teljesen felborítja nemcsak a család, de az egész környék életét. Az első évad 13. epizódja vezette be először karácsuka fogalmát: a zsidó származású Seth Cohen (Adam Brody) igyekszik ilyen névvel a karácsonyt és a hanukát ötvözni, hogy mindenkinek a kedvébe járjon. Narancsvidék nélkül A pletykafészek és számtalan, máig népszerű tinisorozat is elképzelhetetlen volna, a műsor hatásáról azonban mi sem árulkodik jobban, mint hogy az idei év egyik nagy sorozatsikere, a Netflixes Bármit, csak ezt ne épp azért arathatott sikert, mert abban a 2000-es évek két ideálja, maga Veronica Mars (Kristen Bell) és Narancsvidék Seth-je (Brody) talál egymásra.

Harry Potter és a bölcsek köve: Karácsony a Roxfortban

Arról megoszlanak a vélemények, a Harry Potter karácsonyi franchise-nak számít-e, de az biztos, hogy tökéletes ünnepi, vagy épp év végi néznivalók, főleg az első két, gyerekbarátabb epizód. Ezekben Voldemort még csak távoli, sötét árny, nem valami köztünk élő, kvázi náci vezér, a Roxfort pedig valóban varázslatos helynek tűnik. Hiába akad tehát szinte mindegyik felvonásban emlékezetes karácsonyi rész, mégis a legelső epizódra, azaz A bölcsek kövére szavazunk, mint az egyik legismertebb nem tradícionális ünnepi filmre.

A mackó : Íme a Berzatto család

A karácsony nem csak hóesésből és mézeskalácsból áll; ez az az időszak, amikor minden feszültség és generációs trauma előkerül egy-egy családban. Márpedig A mackó középpontjában álló Berzatto családban bőven akadnak ilyenek. Napjaink legsikeresebb és talán legjobb sorozata egyértelműen a második évadban érte el a csúcsot, ennek egyik kiemelkedő epizódja a Fishes, azaz Halak nevet viselő hatodik rész. Ettől jobban talán soha semmi sem ragadta még meg, milyen egy igazi, kaotikus karácsony, ahol mindenki mindenki szavába vág, az ünnepi asztal pedig inkább egy háborús csatatérhez hasonlít. Az egész egy hatalmas flashback, amit rendhagyó módon 35 mm-es filmre forgattak. Itt mutatkozik be számos neves vendégszereplő: Jamie Lee Curtis, Gillian Jacobs, John Mulaney, Sarah Paulson és Bob Odenkirk is – ráadásul előzetesen csak utóbbit jelentették be, hogy annál nagyobb legyen a nézők meglepetése.

Ollókezű Edward : A jégtánc

Újabb film, mely nem számít klasszikus karácsonyi néznivalónak, ám a díszletei, a hangulata és a mondanivalója mégis az ünnepi időszakra emlékeztetnek. Tim Burton klasszikusának egyik legismertebb pillanata ráadásul épp karácsonykor játszódik: a Winona Ryder alakította Kim az udvaron találja Edwardot, aki épp egy gyönyörű jégszobrot készít. Az így megelevenedő hópelyhek egyfajta keretbe foglalják az egész filmet, mely az elfogadásról szól – erre karácsonykor épp annyira szükség lenne, mint az év bármely részében.

BalfékekAbed elszabadult karácsonya

Senki sem sejtette, hogy ez volt az évtized sorozata – írtuk a Balfékek (tisztességes nevén Community) című sorozatot taglaló cikkünkben. A 2009-2015 között futó (ám hamarosan remélhetőleg önálló filmet is kapott) szitkom négy karácsonyi különkiadást is felvonultat, ezek közül a leghíresebb a második évad 11. része. Ebben a műsor legkülöncebb figurája (aki maga is tisztában van vele, hogy ez az egész csak egy sorozat), Abed arra ébred, hogy barátaival együtt egy stop-motion figurává vált. Nekilát, hogy megkeresse a karácsony igazi értelmét, miközben a főszereplők is mind saját maguk karácsonyi másaként jelennek meg. Ebben az epizódban gyakorlatilag minden benne van, amiért a Balfékeket szeretni lehet: végtelen és féktelen kreativitás, remek, többértelmű poénok és a jól megírt karakterek, akik mindezt működtetik.

Kapj el, ha tudsz: Magányos karácsony

Steven Spielberg filmje két karácsonyi jelenetet is tartalmaz, az ünnepi hangulat mellett azonban mindezek azért is fontosak, mert rávilágítanak a főszereplő, Frank Abegnale (Leonardo DiCaprio) karakterére: az ünnepek idején felhívja az őt üldöző FBI-ügynököt, Carl Hanrattyt (Tom Hanks), mi pedig rájövünk, hogy mindketten megszállottak és mindketten magányosak. Később ismét akad egy karácsonyi jelenet: ebben Frank anyja házában van az ünnepekkor, de amint kitekint az ablakon, láthatjuk, hogy immár semmi sem adja meg neki azt a melegséget, amelyre valójában vágyna. Mindössze két rövid jelenetről van szó, de mint ez az érvelés is kiemeli, a Kapj el, ha tudsz az egyik legjobb nem kifejezetten karácsonyi film.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.