Visszatér Jézus és ismét gurít: „Pikáns kis film lesz. Megmutatja, mennyire hülyék a férfiak”

  • Szabó Ádám
  • 2019. szeptember 28.

Mikrofilm

Kár, hogy Töki ezúttal kimaradt.

A Nagy Lebowski ha nem is minden idők legikonikusabb filmje, de biztos ott van a Top 5-ben. A Coen testvérek 1998-as vígjátéka a legjobb vígjátékok és füves filmek listájának is állandó szereplője; kultuszáról magyar nyelven is megjelent egy hiánypótló könyv; minden évben fesztivált rendeznek a tiszteletére; a főszerepét alakító Jeff Bridges pedig hiába nyert évekkel később Oscart,

legtöbbször még mindig Tökivel azonosítják.

Mindezek ellenére Coenék kijelentették, hogy soha nem készítenének folytatást a Lebowskihoz. John Turturro, a bowlingozó Jézust alakító színész azonban mindenképp szeretett volna visszabújni egyik leghíresebb szerepébe, és addig nyaggatta a filmkészítő testvérpárt, míg azok 2014-ben engedélyt nem adtak a figura felhasználásához – a projektben viszont nem szerettek volna részt venni.

John Turturro A nagy Lebowskiban

John Turturro A nagy Lebowskiban

 

Így Turturro maga írta és rendezte a filmet és persze a főszerepet is ő alakította. A Jesus Rolls című mozi az 1974-es francia vígjáték, a Herék, avagy a tojástánc amerikai remake-je lesz, melyben a börtönből frissen szabadult Jézus összeáll két hozzá hasonló különccel (Bobby Cannavale és Audrey Tautou) – nemsokára pedig már kénytelenek együtt menekülni a törvény és a bűnözők elől.

A filmben feltűnik még Jon Hamm, Christopher Walken és Susan Sarandon is.

„Pikáns kis film lesz.

Megmutatja, mennyire hülyék a férfiak” – nyilatkozta a projektről Turturro. A Jesus Rolls még 2016-ban forgott az amerikai bemutatóra pedig 2020-ig kell várnunk – vélhetően Magyarországra is csak ezután jut el a film.

Olaszországban azonban már jövő hónapban bemutatják, ennek tiszteletére pedig a forgalmazó közzétette a mozi első trailerét – olaszul. Eléggé szokatlan, hogy egy amerikai filmet nem csupán hazáján kívül mutatnak be először, de az első előzetes is idegen nyelven szól, egy Jézus-filmtől azonban pont valami ilyesmit vár az ember.

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.