A fény hozója – Szijjártó Afrikában

  • narancsblog
  • 2013. október 29.

Narancsblog

Legfrissebb hírek szerint Nigériába látogatott Szijjártó Péter, a NER utazó nagykövete – sag schon, mondaná az ember, legalább addig sincs itthon. Különben is: erre még telik az adóforintokból – legalábbis olcsóbb, mint egy újabb stadion. Mindezt csak azért tennénk hozzá, mivel Szijjártó – úgy is, mint gyakorló futsalos – felkereste az afrikai ország labdarúgó-szövetségét, melyet rögtön meglepett egy úgynevezett (Fenyő-féle) gyógyító fényággyal (a végén található leírás szerint epilepszia, bipoláris betegség mániás szakasza, szemnyomás, szívritmuszavarok, alkoholos és kábítószeres befolyásoltság, terhesség és túl sok tippmix-szelvény egyidejű birtoklása esetén ellenjavallt a használata).

Ráadásul Szijjártó – aki ezek szerint nemcsak pártunk és kormányunk kijárójaként, hanem a hazai alternatív gyógyászat porszívóügynökeként, afféle dilettáns orvoslátogatóként is ténykedik – előadást is tartott a fényágy előnyeiről. Ebben kifejtette, hogy az eszköz, mely a polarizált fény jótékony (bár a szkeptikusok által finoman szólva is erősen gyanakodva figyelt) hatására épül, elsőrangú szerepet játszott a magyar labdarúgó-válogatott üdvöskéinek felkészítésében.

Mintha fényágyból keltek volna

Mintha fényágyból keltek volna

 

Focistáink kiadós fényágyazással készülnek a nemzetközi meccsekre és tornákra – utóbbiakat szerencsére már itthon, fotelből, illetve fényágyból szokták követni. Most nyugodtan félretehetjük az iróniát és elfeledkezhetünk arról, hogy Amszterdamban nyilván a fényágy-túladagolás vakíthatta el labdarúgóinkat (valahogy így) – hiszen mi már csak tudjuk: minden tésztának két vége van.

Azt azonban nem hagynánk említés nélkül, hogy a magyar–nigériai labdarúgó-kapcsolatok megacélozására szánt fényágy tökéletesen betalált: a nigériai sportvezetők szerint válogatottjuk (amúgy az Afrika-kupa védői, akik az Etiópia ellen idegenben elért 2-1 után fél lábbal már Brazíliában vannak) remekül tudja majd használni az univerzális gyógyító- és regenerálóeszközt. A futballszerető nigériai emberek érdekében csak remélni tudjuk: bárhogy is, de ne úgy, mint a mieink.

A nigériai út, mondanunk sem kell, teljes sikerrel zárult. Szijjártó személyesen egy dedikált labdát és egy mezt kapott ajándékba – utóbbiból pedig Orbánnak is jutott egy (ahogy ismerjük, a labda további sorsában sem lennénk biztosak).

Egyes hírek szerint a nigériai újságíró kollégák még Szijjártót is visszavonult válogatott focistának nézték. Köztünk szólva, a magyar futball mostani állapotát tekintve ezen meg sem lepődünk: a következő meccsre akár ő és főnöke is kiállhatna.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.