Áder János igazi felhívása a pártokhoz

  • narancsblog
  • 2013. szeptember 9.

Narancsblog

Az államfő arra kérte a pártokat, hogy a kampány elindításával várják meg a választások kiírását. Mondandójának sok teteje nem volt – mi szerencsére megszereztük a kikukázott kísérőlevelet.

A nemzet egységének megtestesítője államfői felhívással fordult Magyarország pártjaihoz, imigyen szólván: trallala, trallala, pritty, pretty, prütty. Az MTI-hez eljuttatott közleményben aláhúzta továbbá, hogy panyigai ü, panyigai, panyigai, panyigai ü. Végezetül pedig ellenmondást nem tűrően leszögezte, hogy kék az ég és zöld a fű.

false

Az itt olvasható retorikai szárnyalás – „Az idő előtti kampány nemcsak haszontalan, hanem meddő is lehet az ország szempontjából…” – vélhetőleg az államfői stáb munkáját dicséri. Áder János első vázlatai, amelyeket a felhívás kísérőszövegének szánt, ennél jóval fésületlenebbek. A három fárasztó szoboravatás és a kelleténél több pohárköszöntő után keletkezett, meghitt sorok őszinteségük miatt mégis érdemesek figyelmünkre. Másnap reggel már nem tűnt olyan jó ötletnek a postázásuk, de mi megszereztük, és betűhíven közzétesszük a szöveget.

Tisztelt frakcióvezetők, kedves kollégák!

Ne haragudjatok, hogy feltartalak titeket bokros teendőitek közepette. Bizonyára megértitek, hogy mivel már hónapok óta nem sikerült semmivel beverekednem magamat a hírekbe, kénytelen voltam kitalálni valamit, úgyhogy most egy felhívást teszek közzé. Valami olyat akartam, amivel mindenki egyetért, és még úgy is tűnik, hogy beszólok a Fidesznek. Mármint beszólok mindenkinek, de a Fidesznek is, és ez ma már karakánságnak számít. Az Árpi meg azt mondta, ez belefér.

Persze ti látjátok, hogy ezzel a felhívással magam kezdek bele a kampányba, hiszen a „ne kampányoljunk” szlogen természetesen az én pártom malmára hajtja a vizet: a Fidesznek az volna a legjobb, ha rögtön holnap lennének a választások, és egy perc kampány nem lenne. De, remélem, ti is tudjátok, hogy úgyse érdekel senkit, amit mondok, hogy ennek az egésznek se értelme, se hatása – ezért aztán ne vegyétek támadásnak, kérlek.

Amit valójában mondanom kéne, azt persze nem mondhatom. Nem mondhatom, hogy a saját két kezemmel formáltam olyanra a választási rendszert, hogy kampányolni szinte fölösleges.

Ne vessetek meg ezért. Ti is megtettétek volna a helyemben, nem?

Mindenesetre maradok hívetek,

János

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.