Csak ezt a béna mezt kaptuk

Narancsblog

Magyarország miniszterelnöke akkorát jótékonykodott, hogy az ember azt hinné, a legtöbb amit tehetne a működő egészségügyért és oktatásért, az egy focimez elajándékozása.

Orbán Viktorról most már aztán igazán nem mondhatja senki, hogy ne állna szóba bárkivel: bár a nagy hírzajban talán elsikkadt, a magyar miniszterelnök elment a Trollfoci nevű focival foglalkozó viccoldal, illetve most már ezer lábon álló vállalkozás kocsmájába, a Ziccerbe, ahol egy órán keresztül beszélgetett, vagyis beszélt. Kérdéseket nyilván nem kapott, de hát tényleg nem ettől a társaságtól várja az ember a mélyinterjúkat, Orbán szerencsére kérdések nélkül is be tudta dobni, milyen büszke volt arra, hogy a magyar gyerekek a Puskás Arénában kifütyülték a rasszizmus elleni fellépésként letérdelő angol válogatottat. 

Azt tényleg hagyjuk is, hogy a magyar miniszterelnök csak a felesége haragja miatt aggódott saját bevallása szerint, amikor a kertjükbe – természetesen közpénz jellegét elvesztett tao-közpénzből – Felcsút lakosságánál kétszer nagyobb befogadóképességgel bíró stadion építtetett, van itt ugyanis valami erősebb is. Orbán Viktor ugyanis tulajdonképpen jótékonykodni ment. A már visszavonult Szalai Ádám ugyanis még az ősidőkben ajándékozott neki egy dedikált Real Madrid ificsapatos mezt, természetesen a válogatott későbbi csapatkapitányának aláírásával. A mezt amúgy „Orbán Viktor elnök úrnak” címzi, ami az egyetlen igazán megismételhetetlen jegye ennek a ruhadarabnak, hiszen az ificsapat játékosainak nem írták rá a neveit a mezekre. A pompás darabra már licitálni is lehet, a befolyt összeget pedig az Egy Lépéssel Több Alapítvány kapja meg. A mez egyébként a cikk írása idején majdnem kétmillió forintnál jár, ami szuper dolog.

 
Orbán Viktor Győrfi Pál és a trollfocisok társaságában
Forrás: Facebook / Orbán Viktor
 

Fontos leszögezni, hogy itt tényleg minden fillér jó helyre megy: az alapítvány főleg beteg gyermekeket nevelő családoknak segít, a „Fogadj örökbe egy családot!” névre hallgató kezdeményezés például havi 50 ezer forintos segítséget jelent a leginkább elesettek számára, de a honlap szerint kiemelten támogatandó területek közé tartozik náluk az egészségügy és az oktatás.

Azt viszont már mégiscsak le kell írni, hogy a politikai cinizmus csúcsa, amit itt látunk: a Fidesznél bizonyára megérezték, hogy Magyar Péter és pártja gyakori jótékonykodása jóval szimpatikussabbá teszi őket az emberek előtt, mint ami az neki elfogadható, tehát a maga módján felült erre a vonatra, és ha már ott volt, akkor gyorsan jelezte a magyar fociközegnek, hogy ő itt bizony „egy közülük”, és lelkesen mesélt a megyei fociban szerzett élményeiről. Jobb is, ha nem az alapítványról beszéltek. Ameddig ugyanígy a Tisza Pártnál még érthető: semmiféle döntéshozói lehetőséggel nem rendelkezvén civil típusú megoldásokkal próbálják jelezni, hogy tisztában vannak az ország szerencsétlenebbik részét nyújtó hétköznapi nyomorral, addig Orbán Viktor egy gyakorlatilag korlátlan hatalommal bíró, a rendeleti kormányzás előnyeit évek óta élvező miniszterelnök. Ha Magyar Péter oszt tűzifát és visz a gyermekotthonok lakóinak ajándékokat, az populizmus egy ellenzéki párttól,

ha egy miniszterelnök ad oda egy Real Madrid-mezt jótékonysági licitre, az viszont a diszkrét beismerése az általa megálmodott Nemzeti Együttműködés Rendszere csődjének.

Pontosan mit is csinál ugyanis az Egy Lépéssel Több Alapítvány? Az épp üldözött civil szervezetekhez hasonlóan a sikeresebb magyarok közvetlen segítségével tömi be azokat a lyukakat, amiket az állam nem képes. Ezek a szervezetek épp azért zavarják a magyar kormányt, mert már a létezésük is vádirat: elég csak ránézni a honlapra, hogy kapjunk egy listát arról, milyen kilátástalan helyzetben lévő, ritka betegségben szenvedő gyermekek neveléséhez nem ad semmiféle értelmezhető hozzájárulást a magyar állam. De olvashatunk a létminimum alatt tengődő családokról is, amelyeknek ezek szerint mégsem elég kitörési lehetőség a világsikernek hazudott közmunkaprogram. 

Az alapítvány listázza is, mire költötték többek közt a pénzt, amit korábban kaptak: egészségügyi téren például 2020-ban kifizették a Szent Margit Kórház Belgyógyászat és Gasztroenterológiai Osztály nővéröltözőjének kialakítását. Ezenkívül a Flór Ferenc Kórház gyermekosztályának kifestése, javítási munkák elvégzése, műszaki kisgépekkel történő felszerelése fűződik a nevükhöz, de szereztek be orvostechiknai eszközt is egy meg nem nevezett budapesti kórház számára. Az oktatást is kisegítették például tantermek festésével az évek alatt, szerveztek gyerektáborokat. 

A beszélgetés különösen maradandó pontja volt, amikor a Trollfoci jótékonysági ügyeivel foglalkozó Némeh András teljes joggal elbüszkélkedett a miniszterelnöknek, hogy tavaly 14 millió forintot sikerült begyűjteni, amire Orbán teátrálisan kezet is fog vele. Bizonyára ez volt a meghatódás része, hiszen ki ne hatódna meg a kisemberi igyekezettől úgy, hogy a miniszterelnök „édesapja” birtoka Hatvanpusztán a becslések szerint már több mint 11 milliárd forintba került, de a „régi barátja”, Mészáros Lőrinc vagyona tízpercenként nőtt tavaly 17 millió forinttal? Az az Orbán ájul el 14 millió forinttól, akinek a döntése következményeként 2023 ban 58 milliárd forint ment el Rogán Antal propagandaminisztériumára, de a tervezett keret szerint idén is elcsorog majd 39,5 milliárd, aztán 2023-as nemzeti konzultációra is elment 2,3 milliárd, amiből azért elég sok tantermet ki lehetett volna festeni. Szólhat itt bárminek ez a kézfogás: egyszerre mondja azt, hogy „köszi, hogy elvégzitek azt, ami engem nem érdekelt”, de az arra való rácsodálkozás jele is lehet az Orbán család életét nézve, hogy 14 millió forintból ki lehet hozni bármit is, hiszen még a lánya is nagyjából 40 millióért nyaralt a Maldív-szigeteken. 

Adott tehát egy miniszterelnök, akinek a regnálása alatt szép lassan kivonult az állam az egészségügyből, az oktatásból, és úgy általában minden közszolgáltatásból, a hatalmat pedig csak ott lehet észrevenni, amikor tüntetéseket kell betiltani és a veszélyesnek gondolt ellenzéki politikusokra igazított törvényeket kell kitalálni. Ez a miniszterelnök lemegy a kocsmába kicsit okoskodni a fociról, mellékesen bedobva egy olyan gyűjtést, ami épp az ő teljesen csődöt mondott állama okozta károkat igyekszik enyhíteni a legalsóbb szinten. Majd ez a miniszterelnök büszkén teszi ki Facebookra a nagy jótékonykodást, szinte üzenve:

nagyjából ennyi a hozzájárulása a magyar szociális ellátáshoz, a magyar egészségügyhöz és a magyar oktatáshoz is, egy kurva poliészter focimez a Real Madrid címerével és a fiatal Szalai Ádám aláírásával.

Nincs több látnivaló, megtett mindent, amit lehetett az ügy érdekében, önálló egészségügyi vagy oktatási minisztérium ide már nem is kell, ahogy az is túl nagy elvárás ilyen önzetlen felajánlás után, hogy ne egy 76 éves rendőr irányítsa az említett területeket.

Van egy nagyon népszerű pólófelirat a világ sok-sok városában, ami nagyjából így szól: „A nagynéném New Yorkban járt, de csak ezt a béna pólót kaptam.” Orbán Viktor dedikált mezére akár rá is írhatnánk valami hasonlót emlékként: „A miniszererelnök 15 évig kormányzott kétharmaddal, de az ellátórendszer csak ezt a béna mezt kapta.” Bár az egyik legalább mérsékelten vicces.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.