Hazudj a kedvünkért!

  • narancsblog
  • 2013. január 15.

Narancsblog

Alighanem leesett Orbánéknak, hogy a nyugdíj mellett dolgozó közalkalmazottak kötelező eltávolításáról szóló kormányhatározat egyszerűen ellentétes a közalkalmazotti törvénnyel. Az ugyanis azt mondja ki, hogy „A munkáltató a közalkalmazotti jogviszonyt felmentéssel akkor szüntetheti meg, ha… a közalkalmazott a felmentés közlésének, illetőleg legkésőbb a felmentési idő kezdetének napján nyugdíjasnak minősül”.

Tehát a munkáltató az, aki megszüntetheti a jogviszonyt, amennyiben jónak látja. Jól nézzük meg, véletlenül sem az áll ott, hogy a kormány szüntetheti meg, mondjuk, a Közlekedési Múzeum osztályvezető-helyettesének jogviszonyát, ha az eléri a nyugdíjkorhatárt. A törvényt pedig elvileg nem írja fölül a kormányhatározat – még akkor sem, ha azt a nemzeti együttműködés kormánya hozta.

A munkáltatók döntési jogát tehát elvonta a kormány, de közben úgy kell tenni, mintha nem vonta volna el. És természetesen nem a kormánynak kell úgy csinálni: hanem a munkáltatóknak. Azt kell játszani, hogy ők döntöttek, autonóm módon, egyszerre, valamilyen misztikus eredetű hívásnak engedve nyugdíjaskorú munkavállalóik elküldéséről. Erre kérte meg az Emberi Erőforrások Minisztériuma kiszivárgott levelében a tárcához tartozó intézmények vezetőit. Az Emmi tegnapi reakciója a lehető legteljesebb nonsalansszal erősítette ezt meg: közleményükben (gátlástalanul és cinikusan) ők maguk írják, hogy a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992-es törvény „tételesen meghatározza a jogszerű felmentés indokait, amelyek között a kormány határozata nem szerepel. Ahhoz, hogy a felmentési okiratok jogszerűek legyenek, szükséges, hogy az indok a törvényben meghatározott nyugdíjjogosultság legyen”. Ennél súlyosabban aligha lehetett volna megalázni őket, és azokat, akiket ki kell rúgniuk.

Mindez önmagában nem túl jelentékeny ügy, csepp a tengerben. Az ország nagyszabású átalakítása szinte csak előkészítetlen, végiggondolatlan döntésekből áll, amelyekről általában is elmondható, hogy minél kevésbé működnek, annál csökönyösebb, valóságtagadóbb erőszakossággal ragaszkodnak hozzájuk. És napról napra előáll a helyzet, amikor nem elég egyszerűen végrehajtani a káros marhaságokat, hanem még azt is kell hozzá hazudni, hogy mi akartuk. Hogy épp így akartuk. Ez, vagyis az alkalmatlanság és az agresszivitás kombinálódásából újra és újra, szükségszerűen előálló helyzet teszi különösen és kirívóan elviselhetetlenné Orbán Viktor rendszerét.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.