Enyém a vár… is

  • narancsblog
  • 2013. január 23.

Narancsblog

Meg a lekvár is. És miénk itt a tér, az utca és a ház is, meg a lépcsőház, meg a park és a parkoló, stipi-stopi, és a köz is meg a napközi is. Mindig ugyanaz a cirkusz.

A kormány, vagyis az igazságügy-minisztérium – épp úgy, mint egy éve – most is területfoglalási engedélyt kért a városra, melyhez elnyerte a főváros szíves támogatását. Ugyanakkor – épp úgy, mint egy éve – most is biztosítanak minden kedves érintettet, hogy szerfelett rugalmasan kezelik a március 15-ére és még egy-két közeli jeles napra gondjaikra bízott budapesti közteret, ha bárki megemlékezni akarna a mondott helyeken, ha azt nem akkor szeretné, amikor a kormánynak útjában van vele, hát mindent megtesznek, hogy sikerüljön neki. Hisz ugye tavaly is a Milla, hát, milyen szépen megegyeztünk velük…

A kormány tavaly – miután lefoglalta a komplett várost – a Kossuth téren tartotta fő március 15-i attrakcióját; mint tudjuk az Orbán-mitológiából, ott jó sokan elférnek, legalább kétmillióan, még lengyeleknek is jut hely. A tavalyi műsor főszereplője természetesen a miniszterelnök volt, ott, a Kossuth téren, március 15-én hirdette meg az Európai Unió elleni szabadságharcot, ami azóta is tart. S volt még beszédének egy fontos vonása, amit akkori cikkünkben így írtunk le: „Orbán Viktor úgy beszél, mintha ő maga lenne egy személyben a nép – minden kicsit is önbizalom-hiányos vezető hajlamos így beszélni, így tekinteni önmagára. Soroljuk a nagy elődöket?” Mint e mostani ismétlés is bizonyítja, nem csak úgy beszélt, így is cselekszik, lám, azóta is. Mert hisz teljesen jogos ezt a megújrázott területfoglalási igényt ismét a félelem számlájára írni, hiszen aki egyedül van, fél. Akinek rossz a lelkiismerete, fél. S aki lefoglalná magának az összes teret az ünneplésre, az meg egyenesen összepiszkította magát, de ez a gesztus a páni és immár mumusait is megtaláló-kitaláló félelmen túl azért igen súlyos szerepzavarról is tanúskodik.

Mert milyen dolog az már, hogy maga a kormány foglalja le felvonulásokra, ilyen-olyan megmozdulásokra, ünneplésekre a várost, s nem azok, akik ünnepelni, felvonulni, adott esetben tiltakozni akarnak?

Mi lesz így a kormány lefoglalta városban? Ezer kicsiny békemenet, amit talán csak a szétszórattatottsága különböztet meg az egykori nagy május elsejéktől. Tüntetés lesz ünneplés helyett, a Lengyelországból, innen-onnan kirendelt tömegek tüntetnek a kormány mellett, amely volt kedves jó előre lefoglalni nekik erre a célra a megfelelő és elegendő köztereket. És akkor majd megint el lehet mondani a hírekben, hogy Orbánék mennyivel többen voltak, mint Bajnai Gordon, ő van egyedül, és nem én, a kormánypárti felvonulók mennyivel többen voltak, mennyivel békésebbek és szebbek voltak, Selmeczi Gabriella nyilván a jövő héten felkér minden kedves méltósággal ünnepelni kívánót, hogy hozzon magával egy szál narancssárga rózsát, és a kokárdáról se feledkezzen meg senki. Mert ennyivel tartozunk az ünnep méltóságának.

Hazugság, hazugság, hazugság! Félelem, képmutatás, tudatzavar: Magyarország kormánya megkezdte a felkészülést a következő nemzeti ünnep elsikkasztására. Megszoktuk, túléljük. Az ünnepek is túlélik, hisz épp azokat ünnepeljük, akiket nem ilyen fából faragtak.

Figyelmébe ajánljuk

Sivatag

Kísérteties a dolog. Egy közösségben vagyunk, mindenki fiatal, tele tervekkel, életörömmel, szabadságvággyal. A csoportdinamika ugyan itt is működik, vannak nyertesei és vesztesei a baráti és párkapcsolatoknak, de mégis az együvé tartozás élménye a meghatározó.

Kínzó mindennapok

Lee Daniels valószínűleg jót akart. A Szabadíts meg a gonosztól azért is irritáló élmény, mert a jó szándék és a koherensnek szánt szerkezet fokozatosan és szemmel láthatóan hullik darabokra. A rendező megtörtént eset alapján dolgozott: egy egyedülálló anyát és három gyermekét állítólag démonok kezdték gyötörni, amikor a 2010-es években egy indianai városkába költöztek.

A kenyér hangja

Augusztus 20-án mindig történik valami, szokhattunk hozzá az utóbbi években. A hivatalosan elvileg „az államalapítás és az államalapító Szent István király emlékünnepe” névre hallgató napon elég kevés szó esik a közösségi terekben az államalapításról vagy Szent István emlékezetéről, annál több a várható esti széllökések erejéről.

Kiteljesedhetsz kedvemre

Vajon beszélgetnek-e az óráink, cipőink, amíg nem vagyunk otthon? Érdekel-e bárkit, hogy mit is mondanak, s nem elég kizárólag a használatuk közben foglalkoznunk velük? Könnyen lehet, hogy csak magukban kattognak vagy elmennének valahová, de egy lépést sem tehetnek, amíg mi nem akarjuk.

Dörnhauban nyugtalan a tőke

Naplóregényként határozza meg fülszövege, de az 1944 áprilisában Bácskából deportált és tizennégy hónapig fogva tartott újságíró, költő, Debreczeni József nem írhatott naplót. Auschwitzba érkezése után hosszú ideig rendes ruhája sem volt, nemhogy papírja, írószerszáma.

Mickey, Disneyland királya

Döbbenetes látvány tárul a Sikló felső állomására érkező utasok és mindazok elé, akik a Budavári Palota környékét veszik célba, bár ezzel nem mondunk újat. A Várnegyed évek óta abszurd felvonulási terület, tételesen is felsorolhatnánk mindazon „régi” építményeket, amelyeket mostanában húztak, húznak fel abból a célból, hogy újra úgy nézzen ki a környék, mint 1900 és 1944 között.

Színtiszta politika

Magyar Péter kórházjárása politikai esemény volt. Lendületes ellenzéki politizálás, egy olyan kampány, amely nemcsak a főszereplővé emelt közvetítő politikai tőkéjét volt hivatott növelni, de okkal lehetett bízni abban is, hogy az akció ráirányítja a társadalom figyelmét egy hosszú ideje velünk létező borzalomra: az állami gyógyellátás katasztrofális állapotára.

Örök Quaestor

Nyolc év után született meg az elsőfokú ítélet az ún. Quaestor-ügyben. A cég 2015-ös bedőlése máig példátlan méretű anyagi kárt okozott (többnyire kis)befektetők tömegeinek. Az 1990-es évek közepén indult, és az ezredforduló tájékától lényegében a piramisjátékok elve alapján működtetett brókercég évekig tartó sikertörténete nemcsak a „fent lévők” gátlástalan pénzszerzéséről, de a hazai pénzügyi kultúra gyengeségéről, a kisbefektetők mindent (józanságot, körültekintést, stb.) felülíró mohóságából fakadó ostobaságáról és hiszékenységéről is pontos látleletet adott.

Érintettek

Kiégett fűcsomókon lépkedünk a semmi közepén. Elegáns embe­rek bizarr menete a harmincöt fokos hőségben. Diplomaták, különböző szervezetek képviselői, új­ság­írók, szervezők – és cigányok, főként fiatalok, akik sem ezek, sem azok közé nem tartoznak.