Minden képzeletet felülmúló offshore-disznóság a Fideszben

  • narancs.hu
  • 2015. november 19.

Narancsblog

Évek óta a legkedveltebb szitok volt a Fidesz háza táján, ha valakire azt mondták: „offshore-lovag”. Ma már parlamenti döntés bizonyítja, hogy szabad a vásár. Ideológia is lett hozzá.

„Az MNB nem lehet offshore-lovagok szálláshelye” – mondta Orbán Viktor rögtön 2010-es megválasztása másnapján, Simor Andrásnak címezve. A retorika azóta sem változott, aki jó fideszes akar lenni, napi rendszerességgel illik el-eloffshore-lovagoznia magát. Az offshore-lovag kifejezés a kormánypárti retorikában az évek alatt szerfelett kelendő szitokszóvá vált, tán csak a legutóbbi időkben kezdett valamelyest visszaszorulni, az első helyet alig pár hete adta át a jóval egyszerűbb hangzású, pláne könnyebben leírható, ám jóval gazdagabb jelentéstartalmú sorosozásnak. Offshore-ozás, brrr, hogy néz már ez ki leírva, bezzeg a sorosozást el sem lehet hibázni. S az offshore-lovag kifejezés azért sem túl kóser már, mert a közönség izgágább részének esetleg Andrew G. Vajna ugrik be róla, meg az ő Unga-Bungaföldön bejegyzett, ám magyar állami pénzen hízó-dagadó kaszinói, a sorosozásról viszont senkinek nem jut eszébe Andy Vajna ugyebár. Legfeljebb a zsidók – de rossz az, aki rosszra gondol.

Keressen híreink között hasonlót...!

 

 

Természetesen, ha a dolognak pusztán csak ez az egy szem – retorikai – vetülete létezne, az is elég gázos, egyszersmind jellemző lenne, de többről van szó, hisz létezik nagyon is gyakorlatias megközelítése az offshore-ozásnak: a Fidesz pedig egy gyakorlatias formáció, pragmatikus párt.

Tegnapelőtt arról szavazott ugyanis a magyar parlament, hogy felvegyék-e tárgysorozatba Szél Bernadett és Schiffer András kalandos hátterű törvényjavaslatát, mely az államigazgatás offshore-mentesítését, illetve az offshore cégek kizárását célozná a közpénzes megrendelési körből. Mielőtt tippelnének arra, amit úgy is tudnak a napisajtóból, már tudniillik, hogy mi lett a szavazás végeredménye, vessenek egy pillantást erre a kalandos háttérre, ahogy az atlatszo.hu oly ügyesen összeszedte. Tehát a törvényjavaslat már a (gazdasági) bizottságban elbukott egyszer, október közepén, de mivel a múlt héten már az ellenzéki képviselőcsoport kérte, hogy szavazzanak a tárgysorozatba vételről, az aktust nem lehetett megúszni.

A hétfői vita után 120 fideszes-kereszténydemokrata nemmel hazavágták az egészet a sunyiba. Nem kerül a ház elé a javaslat, nincs itt semmi látnivaló, mindenki húzzon haza, mi meg majd – mint eddig – toljuk ki a közös lóvét azon haveroknak is, akik nem riadnak annyira vissza bizonyos közismerten alternatív adózási formáktól.

Ennyi erővel hozhattak volna egy olyan törvényt is, hogy mi lophatunk ezentúl. Utána meg gyorsan egy olyat is, ami ezt a törvényt visszamenőlegessé teszi… Árpádig. Hogyhogy melyik Árpádig? Több is volt?

Viccelődünk, viccelődünk, de a legnagyobb tréfát mégiscsak a gazdasági bizottságban sütötték el, amikor a kormányerő képviselője azzal indokolta az elutasítást, hogy ha ilyen törvény lenne, a magyar állam nem üzletelhetne az Egyesült Államokkal, mert ott a cégek „döntő többsége” valamelyik adóparadicsomban van bejegyezve. Mert a karvalytőkés, imperialista mindenségit neki, az már csak egy ilyen cudar hely. Szegény dollárpapa is azért kénytelen az államilag durva versenyelőnyhöz juttatott kaszinóival malmozni, mert ott ezt tanulta…

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.