Szemétre a dinnyével – szabál, szabál, embert zabál

  • narancsblog
  • 2013. július 18.

Narancsblog

A hír rövid, mint egy fotógaléria kísérőszövege, szó szerint idézhető a szerdai hvg.hu-ról: „Több mint 10 tonna jelöletlen görögdinnyét semmisítettek meg ma Győrben. A jelöletlen görögdinnyére a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársai a vámosszabadi határállomáson egy Szlovákiából érkező kamionban bukkantak július 16-án, és elrendelték a rakomány megsemmisítését.” Nagy dolog, sehol semmi kartelezés, csak némi vámcsalás, de a képek azért drámaibbak: egy markoló szórja valami pöcegödörbe a rengeteg – szépnek és egészségesnek ható – dinnyét, az egyiken még ragyognak, a másikon már összetörve keveredik az egész a korábban odahajított szeméttel valami rémes moslékká. Az alábbiakban már csak merő demagógia következik, fejlett állampolgári öntudattal rendelkező olvasóink nyugodtan kattintsanak tovább, tele a honlapunk remek cikkekkel. De mégis mi ez a baromság, amivel lépten-nyomon találkozhatni, hogy tudniillik a vámőrség, vagy ahogy épp abban a pillanatban hívják, lefoglalt 3 ezer pár nyilvánvalóan hamisított adydas edzőcipőt és ugyanennyi Lewis címkés nadrágot; az elkobzott árut megsemmisítették.

false

 

Fotó: MTI/Krizsán Csaba

Az akcióról – mint most is, a fene tudja miért, hisz az ilyesmi aligha tart vissza bárkit bármitől – fotósorozat, videofelvétel, háromrészes tévésorozat készült, közreadja az MTI vagy akárki. Égnek a cipők, pacsálódik a dinnye, statuálódik a példa, a csempészek nem tudják eldönteni, hogy melyik sarokba szarjanak rémületükben. Közben az ország egy részének határozottan kinn van a segge a gatyából, a Blahától a Vas utcáig áll a sor, ha valaki kioszt ingyen egy tál levest – a sorban állókon biztos, ami biztos, rajta tartja a szemét a rendőrség. Ja, a dinnye jelöletlen volt, lehetett akár mérgezett is, oszt azé’ ki vállalja majd a felelősséget, ha dinnyemérgezésben murdel meg egy csomó ember?

Oké, még azt is elhisszük, hogy bevizsgálni egy ilyen szállítmányt talán drágább, mint kivágni a trágyadombra, bár az sincsen ingyen nyilván. Ám abban egészen biztos lehet mindenki, hogy az ilyen hírek nem a dinnyecsempészeket riasztják el bűnös terveiktől, hanem a közérzetet mérgezik. Az idén nem lesz dinnyekartell (ami felől persze jó okkal lehetnek kétségeink), mindenki annyiért adja a dinnyét, amennyiért akarja, s annyiért veszi, amennyiért tudja. Lesznek, akik nem vesznek. És biztosan lesznek olyanok is, akik nem tudják eladni az összes dinnyéjüket. De ne mondja senki, hogy az ő piaci lehetőségeiket védték a most kihajított gyümölccsel, mert 10 tonna esetében az nyilván vicc lenne. Nincs másról szó, mint a bürokrácia hagyományos érzéketlenségéről, amin – úgy tűnik – nem is lehet változtatni. Vagy esetleg a NAV olyan népszerű ebben az országban, hogy nem szorul rá a rászorulók közt szétosztott 10 tonna dinnye nyújtotta, mélyen demagóg piárértékre? Mindegy. De ennél még az is jobb lett volna, ha ők eszik meg.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.