"Olvasói levelek" - K. történetei - Gyürkőzés a múlttal

  • .
  • 2010. január 14.

Olvasói levelek

Magyar Narancs, 2009. november 26. Kedves MaNcs! Mindig szívesen olvasom "K.
történeteit", a legutóbbiban viszont találtam egy valószínűsíthető tévedést, illetve nem értek egyet egy lényeges ítéletével. Kőszeg politikai indíttatású gyűlöletként értékeli, hogy a70-es években két nem szász német leányzó gyűlölettel beszélt egy szász határőrről. Viszszaemlékezve úgy gondolom, sok visszafojtott indulat feszítette az akkori NDK-t, de nem volt szignifikáns területi politikai ellentét az egyes régiók között. Németország területe nagy, így erős a területi tagozódottsága. Az egyes tartományok, régiók között jelentős kulturális, mentális, történeti különbségek voltak és vannak. Persze itt is működnek a sztereotípiák, és itt jönnek be a képbe a szászok. Az általános német megítélés a szászokat és a bajorokat - bizony, kedves Bayern München- és München-rajongók! - helyezi a szimpátiarangsor végére, nem utolsósorban tájszólásuk alapján, mely a más régiók német lakóinak fülében durván hangzik. Kőszeg Ferenc ült ott akkoriban a vonaton, én mégis azt hiszem, az a két NDK-béli lány akkor az ismeretlen szász katonát nem politikai okból utálta, hanem csak azért, mert szász volt. Talán nem véletlen, hogy Németországon belül a volt NDK területén a legnagyobb az idegengyűlölet, s legtöbb a náci, sajnos.

Ennél fontosabbnak tűnik, hogy én nem kritizálnám a németeket azért, mert nagyon büszkék arra, amit ők "Vergangenheitsbewältigungnak" neveznek, s amit Kőszeg helyesen így magyarít: gyürkőzés a múlttal. Elsősorban azért, mert a többi nemzet alig mutat hajlandóságot a szembenézésre múltjával, főleg a második világháborús felelősséget illetően (itt mi magyarok nem is állunk rosszul). Tudomásom szerint ott az egész értelmiség példásan gyürkőzik a náci múlttal, a jobboldaliak is, akik ott persze élesen elhatárolódnak a mai náciktól.

Szégner Zoltán

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”