"Olvasói levelek" - Rémségek cirkusza

  • .
  • 2009. november 12.

Olvasói levelek

Magyar Narancs, 2009. október 22. A Rémségek cirkusza című filmet nemhogy nem láttam, de nem is hallottam róla; a Mancsban, persze, a rencenziót elolvasom róla.
(Naná, mindent.) A műalkotásról írottakhoz nem tudok hozzászólni, annál inkább a felvezető gondolathoz. Ami felesleges volna, ha nem ebben a lapban olvasnánk, ahol az olvasmányosság és a sajátos irónia, ugyebár, fontosabb, mint a rideg logika a szerkesztésben. Csakhogy. A tréfás gondolatmenet arról, hogy "George Lucas filmtörténeti heccet hajtott végre, amikor azt írta a Csillagok háborúja elejére, hogy negyedik rész", nem klappol. Ezt nem hagyhatom ennyiben, elvégre szent dolgokkal felelőtlenül dobálózni - blaszfémia. Szóval az úgy volt, mint egyébiránt meglehetősen közismert, hogy a Star Wars 1977-es (és két évvel később magyarországi) bemutatója alkalmával nem volt odaírva semmi ilyesmi a film elejére. Annak dacára, hogy a rendező valóban eleve három (vagyis hat, azaz kilenc, izé, khm) részesre tervezte galaktikus sztoriját. És annak dacára sem, hogy a recenzor megjegyzésével ellentétben - mozitörténeti szinten igen, de - aktuálisan nem jött derült égből villámcsapásként a film sikere; előtte hetekkel, hónapokkal már oly mértékben felfokozódott az újfajta szuper sci-fi iránti várakozás, hogy a közönség Amerika-szerte kilométeres sorokban állt jegyért a premier napjaiban. (A filmkészítés megelőző két éve folyamán valóban fennállt a bukás és az anyagi kudarc veszélye, de a bemutató idején már nem.) Akárhogy is, a lényeg, hogy az utóbb legendássá vált - s egye fene, minősítse ezt bárki "rendezői szemtelenségnek", heccnek vagy poénnak - "Episode IV" felirat a filmcím alá csak a folytatás, az 1980-as A Birodalom visszavág újabb sikere, s a Csillagok háborúja immár A New Hope alcímmel történő ismételt bemutatása kapcsán került oda.

Az írás további okfejtése az "egyrészes sorozatok" tárgyában innentől számomra is elfogadható humorforrás lehet.

Üdvözlettel:

Beba-1

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.