A marha nagy fogás

  • 2002. július 18.

Publicisztika

Bárki mérget vehetett rá, hogy egy-két-három hónappal a szlovákiai választások előtt megkerül a tékozló fiú, Ivan Lexa, a majd kétmázsás volt titkosszolgálati főnök, aki több mint két éve lépett olajra. Azok nyertek, akik a két hónapot és Dél-Afrikát tippelték. Pozsonyi jól értesült körök korábban azt terjesztették, Lexa Lukasenko vendégszeretetét élvezi egy minszki milliomosnegyedben, a hatóságok azonban régen tudták, hol bujkál a legkeresettebb szlovák ember (ekkora testet nehéz elrejteni). Elfuserált hamis útlevelet használt a mindenhol hájjal megkent titkos szolga - ennyire hülye egy állami bűnöző.

n Bárki mérget vehetett rá, hogy egy-két-három hónappal a szlovákiai választások előtt megkerül a tékozló fiú, Ivan Lexa, a majd kétmázsás volt titkosszolgálati főnök, aki több mint két éve lépett olajra. Azok nyertek, akik a két hónapot és Dél-Afrikát tippelték. Pozsonyi jól értesült körök korábban azt terjesztették, Lexa Lukasenko vendégszeretetét élvezi egy minszki milliomosnegyedben, a hatóságok azonban régen tudták, hol bujkál a legkeresettebb szlovák ember (ekkora testet nehéz elrejteni). Elfuserált hamis útlevelet használt a mindenhol hájjal megkent titkos szolga - ennyire hülye egy állami bűnöző.

Lexa 1994-ben került a szlovák titkosszolgálat élére Vladimír Meciar megbízásából, és amíg Vladó volt, addig Iván is. Miután Vladó és Michal Kovác elnök kapcsolata megromlott, "valaki" elrabolta Kovác fiát, megitatta egy hordó whiskyvel, egy autó csomagtartójában átcsempészte az osztrák határon, és otthagyta a hainburgi rendőrőrs előtt. Akkoriban ugyanis csalás miatt nemzetközi elfogatóparancs volt érvényben az ifjú Kovác ellen. (A kis Kovác közben tisztázta magát, viszont a nemzetközit átruházták Lexára.) Az emberrablás egyetlen gyanúsítottja a szlovák titkosszolgálat volt, ám azokat a nyomozókat, akik erre a megállapításra jutottak, gyors egymásutánban lecserélték; pontosan hármat. Jött egy titkosszolgálati alkalmazott, aki közölte, részt vett ifj. K. elhurcolásában - azóta külföldön bujdokol, összekötője egy robbantás után darabjaira hullott. Később nyilvánosságra került egy hangszalag, amelyből egyértelművé vált, Lexa maga irányította az akciót, de ez is kevés volt. ´98 márciusában lejárt Kovác mandátuma, és a jogköreit átvevő kormányfő (Meciar) amnesztiát előlegezett meg mindenkinek, aki valaha is Hainburgig cipelt egy részeg embert.

Eljött 1998 szeptembere, Meciar vesztett, Lexa is ment. Ám, hogy ne indulhasson ellene könnyen eljárás, Vladó lemondott mandátumáról és mentelmi jogáról. Na, ki javára? De hiába. A kormányváltó erők egyik legfőbb ígérete az volt, hogy leszámolnak az állami terrorizmussal, értsd Lexával. Öt bűncselekmény miatt megvonták mentelmi jogát, börtönbe került, de a bíróság szabadlábra helyezte.

Azóta ütötték bottal súlyos nyomát. Három év kellett előteremtéséhez, a hazaszállítás még hátravan, az sem lesz egyszerű. Eredetileg különjárattal akarták hazahozni az elejtett vadat, de inkább menetrend szerinti járatot választottak. A különjáratot ugyanis a Szlovák Légitársaságtól kellett volna bérelni, annak igazgatója azonban Meciar HZDS-ének képviselőjelöltje, Lexa a képviselője, a hatóságok meg a túszai, mert attól félnek, meglovasítja a titkosok volt főnökét. Akkor pedig ugrott a forró nyárnak, a dögös kampánynak. Ha Lexa végül hazaér, négy vádponttal kell szembenéznie (hatalommal való visszaélés, megjátszott rablás, lopás, robbanószerkezet elhelyezése), az emberrablást nem bírják vastag nyakába varrni. A bíróság ejtette a vádat, mert amnesztia vonatkozik rá. Heccnek jó, nem?

A kormánypártok dörzsölik a markukat, jó nagyokat köpködnek bele, mert a Lexa-ügy az egyetlen esélyük, hogy a homályba veszett régi dicsőségük kontúrjait némileg láttassák. Mint véres kardot fogják körbehordani a dél-afrikai csellengőt, a nép pedig valamiféle elégtételt érezhet majd azokért a gazságokért, amelyek a Meciar-érát jellemezték. A HZDS meg hallgat. Mostanában amúgy is rájár a rúd: meghalt Alexander Rezes, a nagyprivatizátor, Meciar pénzes-mindenese. A nagy szíve vitte el. A többekkel együtt eltávozott a pártból Ivan Gasparovic volt parlamenti elnök, Vladó legfőbb bizalmasa, és új pártot kanyarított. És még itt ez a rohadt Lexa-ügy is. Lehet, hogy mégsem lesz olyan fényes Vladó választási győzelme, mint azt sokan várták, és ahogy ő maga megálmodta?

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.