A nagy árpisáv

Publicisztika

A Fidesz múlt hét végi XXI. kongresszusán esett gusztusos hepening hatására (borász bátyánk kis táskájából kicsomagolja a szépen összehajtogatott árpádsávos zászlaját; Philip Árpád apánkról delirál; dörgő taps) ismét műsorra került a demokratikus magyar közélet egyik feketekomédiája, hogy akkor most mi is van a nevezetes selyemáruval.

A Fidesz múlt hét végi XXI. kongresszusán esett gusztusos hepening hatására (borász bátyánk kis táskájából kicsomagolja a szépen összehajtogatott árpádsávos zászlaját; Philip Árpád apánkról delirál; dörgő taps) ismét műsorra került a demokratikus magyar közélet egyik feketekomédiája, hogy akkor most mi is van a nevezetes selyemáruval.

Fodor Gábor elhatárolódásra szólít fel napirend előtt a parlamentben, mire Kubatov Gábor közli: a Fidesz végiggondolja a javaslatot, mert van ilyen megközelítés is (ti. a tárgy a nyilasok jelképeként emlékezetes), meg olyan is (tesszük fel: Árpád vére, hajj!). Nincs ezen mit végiggondolni, hagyjátok, fiúk! Fújja a szél, fújja! Fújja csak.

Sokan magyarázzák az eredetét, hogy nem is Árpádtól, hanem inkább az Ibériai-félszigeten intézkedő móroktól maradt ránk (szó, ami szó, a Barca-mez gallérjába varrott zászlócska nekünk már régóta gyanús), ilyenformán legalább részben szemita örökség (szó, ami szó, nekünk már az amerikai lobogó is régóta gyanús). Mások a Képes Krónikára hivatkoznak, hogy debizony már abban is. Felesleges. Felőlünk hivatkozhatnának Vackor fürdődresszére is.

Magyar Bálint pedig abbéli funkciójában, miszerint ő a holokauszt oktatását, kutatását támogató nemzetközi szervezet soros elnöke, ilyet szól: "Ha valaki árpádsávos lobogót lenget ma Magyarországon, az nyilasjelképet lobogtat. Ez nem más, mint kódolt antiszemitizmus." Nem. A soros elnök úrnak tévedni tetszik: ez más. Bizony más.

Közben meg lánclevél terjed az interneten, hogy betilcsák a komcsik januárban. Rendeletileg (ti. kormányrendeletileg) be lesz tiltva, nagyon is, s akkor bujdosni kell menni a kurucnak, nádtors lőn az ágya, zsombok a párnája, jaj, hol lészen szállásunk. Szerencsére ez akkora szürkemarhaság, hogy cáfolni se kéne. (Fodor azért megtette, a kormányrendelet nem überolja a törvényt, az önkényuralmi jelképekről szólót, satöbbi.) S idézgethetnénk napestig a műbalhé további epizódjait, de őszintén szólva elegünk van belőle.

Az árpádsávos zászló nem burkolt antiszemita jelkép, hanem leplezetlen, nyílt színi zsidózás, gyűlöletkeltés, uszítás, punktum. Abból a zászlóból nincs az a pártkongresszus, ami kimosná a nyilasokat, kimosná az elgázosított honfitársainkat. És azt éppenséggel nem is szabad kimosnunk az emlékezetünkből. Az rendben van persze, hogy adott esetben ezt nem mindenki gondolja így ebben az országban. Mondjuk csak a zsidók. Mondjuk csak a zsidók egy része. Csak őket emlékezteti az árpádsáv legyilkolt családtagjaikra. Mi persze úgy tudjuk, nem így van. Mi úgy tudjuk, hogy az ilyesmi igenis a becsület próbája lehet: bárhol és bármikor. És származási, felekezeti hovatartozásra való tekintet nélkül tölthet el félelemmel tisztességes embereket. De ha akármilyen kevesen is vannak (nincsenek kevesen), akkor is - azt mindenki tudja, hogy nekik mi jut eszükbe az árpádsávokról. Így annak a zászlónak a lengetése nem más, mint üvöltés: Idevigyázz, zsidó!

Lengessék csak, kevesen is vannak meg nagyon hülyék is, valódi veszélyt nem jelentenek senkire, s a joguk is megvan hozzá - legalább elválik a szar a májtól. De ha van politikai párt, amely megtűri maga közt a lengetőket, azzal már mégiscsak számolni kell. S ha az éppenséggel a legnagyobb ellenzéki párt, akkor akár nyugodtan félhetne is bárki. Mindenki. Még ők is.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.