Kaliforniában, Marine megyében, a Golden Gate hídnak a városhoz képest a túloldalán indul a Sir Francis Drake Boulevard, éppen a leghíresebb kaliforniai börtön, a San Quentin előtt. Ez lehetne az a szoros szakmai kapocs, amely összeköti a XVI. századi angol kalózt és kalandort, Francis Drake-et a 2008-ban 4,8 millárd forintos bevételt elkönyvelő, immár tizenhat éves fényes múltra visszatekintő Civil Biztonsági Szolgálat nevű őrző-védő cég egykori tulajdonosával, Pintér Sándor volt és leendő belügyminiszterrel. Semjén Zsolt, a Kereszténydemokrata Néppárt történelmi analógiákhoz vonzódó elnöke számára azonban nem a börtön hozta össze a kalózt a mindenkori Fidesz-belügyminiszterrel, hanem az ismert angol szólás, miszerint "kalózból lesz a legjobb viceadmirális". "Anglia történetének legválságosabb pillanataiban, a spanyol Armada partjaink felé tart" - idézte a koronatanács szó szerinti jegyzőkönyvét a leendő miniszterelnök-helyettes, akinek pártja 1998-ban, amikor utoljára saját neve alatt indult a parlamenti választásokon, a második fordulóban 1479 voksot, a szavazatok 0,31 százalékát szerezte meg. "Döntenünk kell, kinek a kezébe teszi le felséged Anglia sorsát... Hosszú hallgatás után a királynő [I. Erzsébet] azt mondta: Drake. Erre megdöbbenve azt mondta a lordkancellár: de felség, Francis Drake, a kalóz? Erre azt mondta a királynő: Nem, Sir Francis Drake, őfelsége admirálisa." A legyőzött Armada hajóinak fedélzetén 188 katolikus pap volt. A történelmi összehasonlítás jelentőségét megvilágítandó, érdemes felidézni a híres kalóz pályafutásának néhány - a Kereszténydemokrata Néppárt számára releváns - epizódját.
A korszakkal foglalkozó történetírók szerint a mélyen vallásos II. Fülöp katolikus Armadáját többek között Drake rablásai, Santo Domingo és Cartagena kifosztása, spanyol Florida kirablása fordította Anglia ellen. "Anglia történetének legválságosabb pillanata" éppen Francis Drake istentelen rémtettei miatt érkezett el. (II. Fülöp állítólag 20 000 dukát, mai árfolyamon számolva közel 6,5 millió dollár vérdíjat tűzött ki Drake fejére.) Huszonhárom éves korában - bár nem tudjuk pontosan, mikor született - Drake Nyugat-Afriából erőszakkal elhurcolt rabszolgákat adott el a katolicizmusuk miatt általa ádázul gyűlölt spanyoloknak; meggyőződése nem állt útjában a nagy haszonnal kecsegtető rablásnak-üzletnek. A szerencsétlen rabszolgák azután spanyol ültetvényeken végezték az Újvilágban. A kalóz mindig a zavarosban halászott. Tevékenységének középpontjában az ismeretlen területek felfedezése és meghódítása mellett a katolikus uralkodó hajóinak fosztogatása állt. 1572-ben, a panamai földszorosban követte el első nagyszabású, sikeres rablássorozatát, amikor Peruból származó ezüst- és aranykincseket zsákmányolt a spanyoloktól. A következő évben mesés kincset, egyes források szerint 20 tonna ezüstöt és aranyat sikerült egy francia kalandorral társvállalkozásban a spanyoloktól elrabolnia.
*
Sikereire az állam is felfigyelt, és 1577-ben I. Erzsébet megbízta a spanyol államkincstárba szállítandó kincsek elrablásával. Dél-amerikai expedícióit minden várakozást felülmúló fényes siker koronázta: a Lima környékén elrabolt spanyol hajóról 37 000 spanyol dukát értékű kincset zsákmányolt, egy másik kifosztott hajóról pedig 36 kiló arany és 26 tonna ezüst ütötte a markát. A zsákmányt végül az eredeti megállapodás szellemében Drake felezte az udvarral, amely, a kortársak szerint, az államkincstár bevételeinek nagyobb részét biztosította ilyen módon. A rablás mellett a korona iránti kötelezettségeinek egyéb módon is eleget tett. Egykori beszámolók szerint a Szent Háromság nevében vette birtokba Nova Albiont Vancouver szigetén.
*
Talán elkerülte a Kereszténydemokrata Néppárt elnökének figyelmét, hogy Észak-Amerikában Drake expedíciója szervezte az első protestáns istentiszteletet, ezzel is látványosan és szimbolikusan is aláásva a pápai fennhatóságot. Expedícióinak nyilvánvaló, kimondott célja volt a katolikus spanyolok és a pápaság territoriális igényeinek elvitatása: a korabeli térképek az Új-Mexikótól északra fekvő minden területet Nova Albionként, Új Anglia neve alatt tüntetnek fel.
1575-ben, miközben az írorszá-gi Rathlin szigetén részt vett a MacDonnell-klánhoz tartozó 600 ártatlan katolikus nő és kisgyerek lemészárlásában, Drake barátságot kötött Thomas Doughtyvel, egy angol tudós nemessel, akivel két évvel később közös kalózvállalkozásba fogott. Az üzlettársak útközben nézeteltérésbe keveredtek - Doughty állítólag felfedezte, amint Drake egyik fivére lopott a rablott kincsekből. Drake árulással, varázslattal és boszorkánysággal vádolta meg a nemes angolt és annak testvérét, és bár erre nem volt felhatalmazása, elítélte, majd az úrvacsora közös elfogyasztása után lefejeztette őket. A bizonyítékok nélküli vád, a kegyetlen kivégzés nagy port kavart: Drake-et egyes források bérgyilkossággal vádolták, állítólag Leicester grófjának megbízásából végzett szerencsétlen üzletfeleivel. A kegyetlen kivégzés hosszú távú következményekhez vezetett: Drake tette teremtette meg azt a precedenst, miszerint a hajó kapitánya élet és halál ura; rangra és társadalmi helyzetre tekintet nélkül a hajó minden utasa feltétel nélküli engedelmességgel tartozik neki.
Semjén Zsolt szerint "Pintér Sándort nem ferences novíciusnak kérték föl" - ezt Francis Drake alteregójáról nehéz is lenne elképzelni. Hanem azért jelölték belügyminiszternek, mert "amikor Pintér Sándor lett a belügyminiszter, másnap megszűntek a robbantások. Hogy miként csinálta, az az ő dolga" - nyilatkozta a nem csupán a történelmi, de a jogi és erkölcsi kérdésekben is jártas kereszténydemokrata. Pedig nem az ő dolga, de mindannyiunké. Mindannyiunknak, akik fenntartjuk ezt az államot, jogunk van tudni, hogy az általunk fizetett belügyminiszter milyen eszközökkel, elvekkel él, miképpen tartja magát a törvény betűihez, különösen akkor, amikor a kormány egyik elsőrendűnek nevezett célja a rendőri törvénytelenségek kivizsgálása és felszámolása.
"Rendkívüli helyzetekhez rendkívüli emberek kellenek - ezért a Francis Drake-analógia, nyilatkozta Semjén. - És azt is látni kell, hogy a közbiztonság helyreállítását olyan belügyminiszterre kell bízni, aki egyszer már bizonyította, meg tudja oldani. Az ő módszereivel, de oldja meg!" Ha Francis Drake a példa, ezek a módszerek engem nem nyugtatnak meg. Miután halálra ítéltette egykori barátját és üzletfelét, Drake a következőket találta mondani: "I have not to do with you crafty lawyars, neythar care I for the lawe, but I know what I wyll do." "Nekem semmi dolgom ravasz ügyvédekkel, engem nem érdekel a jog, de tudom, hogy mit fogok tenni."
A szerző történész.