Árjásítás

Publicisztika

Valamikor, a távoli, ködös múltban, amikor még piacgazdaság volt Magyarországon, azt, hogy melyik a jó patika és melyik a rossz, az ún. vásárlók döntötték el, az általuk spontánul gyakorolt tevékenység, az ún. vásárlás útján. Patikát ugyanis ezekben a forradalom előtti időkben - ha betartott pár szigorú szakmai szabályt - bárki szinte bárhol nyithatott. Mostantól ez nem egészen így lesz.

Valamikor, a távoli, ködös múltban, amikor még piacgazdaság volt Magyarországon, azt, hogy melyik a jó patika és melyik a rossz, az ún. vásárlók döntötték el, az általuk spontánul gyakorolt tevékenység, az ún. vásárlás útján. Patikát ugyanis ezekben a forradalom előtti időkben - ha betartott pár szigorú szakmai szabályt - bárki szinte bárhol nyithatott.

Mostantól ez nem egészen így lesz.

Hiszen ez a fenti állapot - a "vásárló" felelőtlen csapongása - nem tetszett azoknak, akiknek e fenti állapotot, vagyis a patikaliberalizációt megelőzően még garantált üzletük volt, hiszen senki nem nyithatott mellettük vagy máshol, bárhol új patikát. A kis helyi monopóliumok további előnye volt, hogy azokat lelépési pénzért lehetett továbbadni. Nagyon, elképzelhetetlenül jól lehetett ebből élni. Ezt tette tönkre a patikanyitás szabadsága - éhen halni ugyan eztán sem kellett a gyógyszer-kiskereskedőknek, de a verseny miatt nem ártott összekapniuk magukat.

A Magyar Gyógyszerészeti Kamara kezdettől ellenezte ezt a rendetlenséget, és eközben a közgazdaságtan minden alaptételét cáfolni igyekezett. Néha igen szórakoztató érvekkel: talán a legjobbnak az elszabaduló árakkal való fenyegetést ítélhetjük, de a betegek notórius megmérgezésének vádja is telitalálat volt. Nem lett volna mindennek túl nagy jelentősége, de a nevezett korporáció a reménybeli kormányerő hű politikai társává szegődött, segítette, ahol tudta, és várta a jutalmát. A Fidesz pedig kormányra kerülve rögvest "ideiglenesen leállította" a liberalizációt.

Még ezzel sem lett volna nagyon nagy baj: új üzletet nyitni nem lehet, de legalább azok, akik az utóbbi pár évben megvetették a lábukat, maradhatnak.

Csakhogy a kamarának ez nem volt elég. Ekkor már azt állította, hogy mivel nem az ott dolgozó gyógyszerész az üzlet tulajdonosa, "megszűnt a szakmaiság", meg "romlott a gyógyszerellátás színvonala". Pedig ha valami történt, az épp ennek az ellenkezője. A Gazdasági Versenyhivatal megbízásából készült reprezentatív felmérés úgy tudja, a lakosság 71 százaléka szerint javultak a gyógyszertári szolgáltatások; de a patikusok 89 százaléka is ezt érzékelte. A kormány mégis magáévá tette a kamarai érvelést. A parlament elé beterjesztett törvény szerint 2014. január 1. után minden patika csak úgy működhet, ha ott a vezető gyógyszerész többségi tulajdonossá válik.

Márpedig ha a kényszerértékesítés biztos, és még a végső határideje is ismert, akkor az menthetetlenül leveri az árakat. Az eddig tízmilliókat befektető új patikatulajdonosok elbúcsúzhatnak a pénzük jó részétől. Jogorvoslatról nem is álmodhatnak, hiszen a legújabb Alkotmány szerint az Alkotmánybíróság nem vizsgálhat olyan adótörvényeket, amelyek a tulajdonhoz való alapjogot sértik. Ez ugyan nem adótörvény, de ne legyen kétségünk: ahol baj van, nyomban ott terem a Lázár János nevű törvényhozás. Az új tulajdonosok viszont nagyon jól járnak. A vásárláshoz némi pénzre ugyan szükségük lesz, de a kamara szerint ebben igazán segíthetne az állam. Az adófizetők adjanak tehát össze némi aprót azoknak, akik a jövőben a helyi monopóliumok birtokosaként betegre fogják magukat keresni. Mindezt azért, hogy néhány tucat ember örüljön; néhány millió, meglehet, szívni fog, de úgysem veszi majd észre.

Ez van, ha egy párt egyetlen politikai teljesítménye kimerül annyiban, hogy elveszi a másét. Csak nem tagadhatja ezt meg néhány régi baráttól.

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.