Az egyetemek autonómiájának felszámolása és a CEU kiűzése az Akadémia letámadása előtt történt

  • Haskó László
  • 2019. február 16.

Publicisztika

A tudós társaság nem szólt elég hangosan értük.

Széchenyi felajánlása egy tudós társaság megalapításához, vagyis az a bizonyos egy évi jövedelem, ami talán 60 ezer forintot tett ki, nagy dolog volt, anélkül biztosan nem ment volna.

Manapság, ha a jeles gróf vagy az Akadémia szóba kerül, mindig csak a 60 ezer forintot emlegetjük. Pedig Széchenyi érdeme és zsenije sokkal nagyobb, mint az adomány volt. A tudós társaság létrejötte egy minőségileg új magyar világot jelentett.

Szentségtörés, talán nem is igaz, de többet ért, mint Petőfi és Kossuth forradalma, ami egyébként a magyar történelem legszeplőtlenebb eseménysora. A forradalom a soha meg nem valósult polgári Magyarország (értsd magyar liberális demokrácia) előképe volt, jelentősége, szépsége örökös nemzeti kincsünk.

Az Akadémia ennél is több. A Felvilágosodás maga.

Szakítás az évezredes „alkotmányos” babonával.

Az értelem megérdemelt helyére – a kultúra trónjára – ültetése. A racionális (értelem alapú) kormányzás bázis intézménye. Galillei választása VIII. Orbán pápával és a sötét középkorral szemben. Albert Einsteiné Joszip Sztálinnal szemben.

false

 

A tudományos élet autonómiájának politikai célú megbontása rendkívüli károkat okoz a társadalom életében. Nem csak erkölcsi károkat. Az autokrata politikusok hajlama a mindenhatóságra előbb-utóbb kiterjed a tudomány saját elképzeléseik szerinti átalakítására.

A számtalan történelmi rossz példa közül említsük meg csak a képzetlen és műveletlen Sztálint, aki zsigeri antiszemitizmusa miatt gyűlölte az orvosokat és helyettük akarta új alapokra helyezni a medicinát. Korszakalkotó fölfedezései közül kiemelkedik a rövidlátás etiológiájának ismerete, miszerint a myopia oka maga a kapitalizmus.

Amikor ezt a tant bevezették, a Szovjetunióban már három évtizede nem volt kapitalizmus, mégis a Komszomol vezetői között is többen kellett volna, hogy szemüveget hordjanak, de nem mertek, félve, hogy utálatos okuláréjukkal elevenen cáfolják a hivatalos tudomány törvényeit. Valószínűleg semmi köze a Generalisszimusz oftalmológiai fölfedezéséhez, hogy legnagyobb ellenfele és vetélytársa Trockij – mit tesz Isten –, szemüveges volt. Tudjuk, hogyan végezte.

De a végzet utolérte Sztálint is. Kizárólag keresztény állatorvosokkal kezeltette hipertóniáját, agyvérzést kapott és meghalt. Szemüveg nem maradt utána. A szovjet, majd

az orosz medicina a mai napig nem heverte ki az SZKP tudományos segítségét.

Ha valaki azt találná mondani, hogy ilyesmi már és itt nem fordulhat elő, annak figyelmét fölhívom a mi vezérünk által szorgalmazott „ősi kínai gyógymódokra” alapozandó kínai kórház (netán egyetem?) létesítésének tervére.

false

 

Ekkora ősi badarság csak a kormányfő és Palkovics professzor által intendált tudományos Akadémia égisze alatt valósítható meg. És a többi eszeveszett badarság (Paks II-t is beleértve) bevezetése sem maradna szó és tett nélkül egy politikai befolyástól mentesen működő tudós társaság létezése esetén.

A magyar egyetemek autonómiájának megszüntetése és a CEU kiűzése még a létező Akadémia ideje alatt megindult. Sajnos a tudós társaság nem állt ki elég keményen értük. Lesz még könyvégetés is.

A szerző sebész.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

„Erdélyi magyarként ideje elszakadni attól a hagy­mázas úttól, amelyen Magyarország masírozik”

A román elnökválasztás második fordulójában sikerült fordítania a függetlenként indult Nicuşor Dannak az első fordulóban az élen végzett szélsőjobboldali George Simionnal szemben. Az elképesztő fordításról, a kiugró részvételi arányról és Orbán Viktor zavarórepüléséről is beszélgettünk Eckstein-Kovács Péter egykori kisebbségügyi miniszterrel.

Rovások az ajtófélfán

A hazai transznemű emberek kétharmadát kezelő orvost és kollégáját négy hónapja fogva tartja a rendőrség. A nyomozók a tanúként kihallgatott pácienseknek azt mondták, ez az eljárás nem ellenük irányul. Ám amióta tart, a többi orvos bizonytalansága és a megváltozott szabályok miatt ezek az emberek nehezen jutnak hozzá a gyógyszereikhez.