Világi Mariann

Az elit oktatása vagy elitoktatás?

  • Világi Mariann
  • 2024. május 15.

Publicisztika

A tanártovábbképzés kisajátítása és pedagógusképző kar indítása a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen

A semmiből teremt új világot a maga számára, a teljesség szándékával: ab ovo usque ad mala, a tojástól az almáig, miképp a római lakomákon, meghatározott sorrendben.

A hatalom azt találta ki, hogy az ő rendvédelmi egyetemére, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemre (NKE) építi be a pedagógusgyártás egy szeletét.

A tanárképzést, a tanártovábbképzést, az iskolaigazgatók (manapság: intézményvezetők) papírhoz kötött képzését, képesítését a Nemzeti Közszolgálat Egyetem égisze alá helyezi ettől az évtől. Ezentúl 2025-ben Nemeskürty István néven tanárképző kart indít, jelenleg tartalmában ismeretlen képzési programmal, hagyomány nélkül. Bizonyos hírek szerint 2025-től lesz olyan egyházi egyetem, amely nem indít tanár szakot, ezzel is támogatva az NKE merítési lehetőségeit.

Kit tanítsanak a legjobbak?

Egyszerűsítsük le két fogalom meghatározását.

Az elit oktatásának általános célja a hatalom mindenkori elvárásait követők képzése – legyen szó a már gazdagok, hatalommal bírók gyermekei vagy a jövőben a hatalomhoz legjobban alkalmazkodó, azt kiszolgálni hivatottak képzéséről. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) inkább ez utóbbi csoportot célozza majd meg, hiszen a már nagy hatalommal rendelkezők és az igen gazdagok a gyerekeiket nem feltétlenül magyar egyetemeken akarják taníttatni, és ha mégis, akkor sem tanárnak szánják őket.

Az elitoktatás a tudáson keresztüli megértésre, a tudás alkalmazásának képességére, a bölcsesség képességére, a világ megértésére, elemzésére irányul.

A két eltérő cél megvalósításában, kivitelezésében ugyan lehetnek átfedések, értékeikben mégis merőben különböznek egymástól. Igaz ez akkor is, ha az értékeiben ellentétes mindkét célhoz készségeket, képességeket, az interaktivitást, kommunikációt fejlesztő tanítási, tanulási módszertant rendelnek.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.