Az önigazolás ördögi köre

  • .
  • 2009. október 22.

Publicisztika

Magyar Narancs, 2009. október 15. Ezen a héten hazánkban járt Elliot Aronson, a híres szociálpszichológus, aki a tanításban alkalmazott mozaikmódszer elterjesztőjeként nyilatkozik a lapban.
Ezúton szeretném felhívni az olvasók figyelmét arra, hogy október 3-4-én, a "Zöld cseresznye - húszéves az alternatív pedagógiai mozgalom" című konferencián, amelyet a Millenárison rendeztünk közel 600 pedagógus részvételével, itt járt Spencer Kagan is, aki a Kooperatív tanulás c., Magyarországon rendkívül népszerű pedagógiai kézikönyv szerzője. Spencer Kagan szintén az együttműködés fontosságát hirdeti a pedagógiai munkában, és módszerközpontú szemléletét tükröző, egyedülálló könyvében több mint 200, a mozaikhoz hasonló kooperatív módszert mutat be. Könyve eddig 22 országban jelent meg, nálunk az Ökonet kiadó adta ki, több mint 8000 példány fogyott el belőle. A könyvhöz a Szabad Iskolákért Alapítvány munkatársai fejlesztették ki 2001-ben az első pedagógus-továbbképzést. Ezek a képzések azóta rendkívül népszerűek, csak az alapítvány az elmúlt két évben több mint száz tantestületnél tartott ilyen képzést. A tanítók és tanárok nagy része szívesen alkalmazza ezt a módszert, mert elősegíti a gyerekek aktív részvételét az órán, lehetőséget ad mindenkinek a bekapcsolódásra, segíti egymás elfogadását, s fejleszti az empátiát és az együttműködési készséget. Kagan magyarországi látogatása során elismerően szólt a hazai kooperatív gyakorlatról, két iskolában, a Lauder Javne zsidó közösségi iskolában és a pesthidegkúti Gyermekek Házában összesen három tanítási órát látogatott meg. Elégedetten látta, hogy a magyar adaptálók és az adaptáció nyomán, a hazai kooperatív tanulást alkalmazó pedagógusok fantasztikus munkája hatására itt Kelet-Európában is elkezdődött az együttműködésre és toleranciára nevelés az iskolák hétköznapjaiban. További információ a http://www.kooperativ.hu honlapon található.

Dr. Czike Bernadett

Szabad Iskolákért Alapítvány

szakmai vezető

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.