Bernard Guetta: Navalnij bátorsága kötelez minket

Publicisztika

Az ellenzéki politikus meggyilkolásával, Putyin újbóli elnökké választásával és egy esetleges sikeres ukrajnai offenzívával az orosz rezsim a győzelem látszatát kelthetné. Az EU-nak ezért és Trump Európa-ellenessége miatt egyedül is képesnek kell lennie Ukrajna segítésére.

A bátorság új neve: Navalnij. A bátorság, amit ez a férfi tanúsított, a bátorság, hogy szándékosan feláldozza az életét, hogy példát mutasson egy elnémított országnak, a bátorság, amivel dacolt a halállal, végig nevetve, mosolyogva, iróniával nézve szembe a hóhéraival, a bátorság, hogy puszta kézzel nyisson új utakat a történelemben azáltal, hogy szembeszáll egy háborút szító, hazudozó, gyilkos zsarnokkal – ez a bátorság nem egyszerűen csak csodálatra méltó.

Kötelez is minket, mindannyiunkat, európaiakat, oroszokat és amerikaiakat egyaránt, hogy felnőjünk a feladathoz. De vajon fel fogunk-e?

Semmi nem dőlt még el. Az általános érzület szerint most az orosz elnök áll nyerésre, hiszen megszabadult a legfőbb ellenfelétől, előretört Ukrajnában, és hasznot húz Donald Trump Európa-ellenességéből. Sokat írnak és beszélnek erről mostanában, de nem biztos, hogy valóban ez a helyzet.

Merthogy ugyanez ez a három fejlemény: Alekszej Navalnij meggyilkolása, az avgyijivkai orosz áttörés és Donald Trump ismétlődő kijelentései, hogy nem fog európai delikvensek védelmére sietni, bepillantást engedett egy orosz győzelem hátborzongató kilátásaiba, és a huszonhetek felemelték a hangjukat. A francia elnök arról beszél, hogy „közösen talpra kell ugranunk” „a Kreml-rezsimmel” szemben, amely „módszeresen a világ destabilizálására törekszik”. A német kancellár azt mondja, hogy „meg kell erősíteni a NATO európai pillérét” és hosszú távon közösen kell fejleszteni védelmi iparunkat. Több fővárosban is eljött a mea culpa ideje, amiért túlzottan óvatosan álltak hozzá Ukrajna felfegyverzéséhez.

A tagállamok, kicsik és nagyok, keletiek és nyugatiak, most összezárják a soraikat, és mind az Európai Parlament, mind a Bizottság cselekvésre szólít fel. Erős szavak hangoznak el, amelyek korábban nem, és minden okunk megvan azt hinni, hogy tettek is követik majd őket, hiszen a huszonhét tagállam már azelőtt elfogadta, hogy szükséges a közös európai katonai védelem, már azelőtt Ukrajnába küldte a fegyvertartalékait, és már azelőtt újraindította a fegyvergyártását, hogy megkondultak volna az elmúlt napok vészharangjai. Az unió 2024 végére egymillió lőszert fog előállítani. Jövőre már kettőt. A hadseregek javára tett pénzügyi erőfeszítések mindenhol nőnek, és Európában mostanra két elképzelés is teret nyert.

Az első:

az EU-nak képesnek kell lennie arra, hogy egyedül, az amerikaiak nélkül segítse Ukrajnát, ha Donald Trump győz novemberben.

A második, hogy Trumppal vagy nélküle, de elkerülhetetlen, hogy az Egyesült Államok Európa helyett a kínai kihívásra összpontosítsa az erőforrásait, és Európának fel kell készülnie arra, hogy nagyobb felelősséget vállaljon az atlanti szövetségben, sőt, akár arra is, hogy az amerikaiak elfordulnak ettől a szövetségtől, és elkezdik gyengíteni.

Az amerikai távolodás és a Kreml birodalmi nosztalgiája közé szorítva az unió megkezdi a menetelését afelé, hogy politikai unióvá váljon. Nem lesz könnyű feladat, és semmi sem garantálja a sikert, hacsak az nem, hogy nincs más választásunk.

Az orosz rezsim most nyeregben érezheti magát. Ukrajna légiflotta nélkül marad és még hónapokig fegyverhiánnyal küzd. Néhány héten belül az orosz csapatok újabb offenzívát kísérelhetnek meg. Az így szerzett előnyök a hamarosan – ellenfelek híján – újraválasztott Putyint a legyőzhetetlenség aurájával vennék körbe, ami lehetővé tenné neki, hogy tűzszünetet javasoljon, olyat, ami rögzítené a területszerzéseit.

Más szóval, az orosz rezsim a győzelem látszatát kelthetné, ami megadná neki az ahhoz szükséges lélegzetvételnyi időt, hogy rendbe szedje az erőit és újabb támadásokat indítson.

Ez a sötét forgatókönyv. Nem elképzelhetetlen, de ha az orosz rezsim valódi sikert akar elérni, nincs sok ideje. Ukrajnának hamarosan lesz légiflottája, hiszen az európaiak döntöttek róla, hogy biztosítják a számára, új lőszerekkel együtt. Nemsokára olyan védelmi rendszert épít ki, amely ellenáll az orosz előrenyomulási kísérleteknek. Röviden, Vlagyimir Putyin talán még nem fog tudni meggyőző győzelmeket felmutatni, amikor jövő télen a hadiiparnak adott abszolút prioritás olyan társadalmi nehézségeket okoz Oroszországban, amelyek politikai elégedetlenséget szíthatnak.

Nem biztosított Oroszország belső stabilitása. Vlagyimir Putyin társadalmi bázisa zsugorodik. Alekszej Navalnij bátorsága arra sarkallhatja a holnap ellenállóit, hogy lépjenek elő az árnyékból.

Végül: Washington. Donald Trump és barátai a képviselőházban saját magukat szégyenítik meg azzal, hogy visszatartják a segélyt, amit a Fehér Ház szeretne nyújtani Ukrajnának. Minden egyes újabb nap ukránok százainak a halála szárad a volt elnök és a bandája lelkén. Hiteltelenítik az Egyesült Államokat, lejáratják magukat és aláássák a transzatlanti szolidaritást. Nemzetközi kockázati tényezővé váltak, és ha újraválasztják őket, az Európai Uniónak szembe kell néznie egy olyan amerikai szövetségessel, aki az ő kárára akar majd alkudozni Vlagyimir Putyinnal. Az uniónak fel kell készülnie a legrosszabbra, de tény, az attól való félelem, hogy védtelenül, amerikai katonai támogatás és saját katonai védelem nélkül találja magát, felébreszti és arra kényszeríti, hogy új szerepbe lépjen. Az európaiaknak szükségük van Európára, ez a nyilvánvaló tény most minden korábbinál erősebben érződik.

(Bernard Guetta francia európai parlamenti képviselő, a centrista-liberális Renew Europe frakció tagja 2019 óta. Franciaországban újságíróként ismert: a nyolcvanas években a Le Monde kelet-európai tudósítója, majd közel harminc évig a France Inter közszolgálati rádió külpolitikai kommentátora volt.) 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.