Egy náci Oroszországban

  • 1996. június 13.

Publicisztika

Az egyik férfi, aki a hét végén minden valószínűség szerint az orosz elnökválasztás második, előreláthatóan július hetedikén megtartandó fordulójába be fog kerülni, korrekt náci. Õ ugyan kommunistának hívja magát, nevezzük ezt talán hagyományőrzésnek, de a szó történelmi értelmében vett kommunistákhoz, vagyis a bolsevikekhez nem sok köze van. Zjuganov elnökjelölt a demokrácia intézményeit kihasználva tör hatalomra, mint a weimari köztársaság idején az NSDAP, és nem puccsra készül, mint Lenin; retorikája nem forradalmi, a múltat nem eltörölni akarja, hanem, úgymond, visszatérni hozzá, nem a proletár internacionalizmusról pofázik, hanem nyíltan imperialista, és az államot sem megszüntetni kívánja, mint a leninizmus, vagy mi, hanem az orosz "spirituális hagyományoknak" megfelelően berendezni. Írt két könyvecskét,
Az egyik férfi, aki a hét végén minden valószínűség szerint az orosz elnökválasztás második, előreláthatóan július hetedikén megtartandó fordulójába be fog kerülni, korrekt náci. Õ ugyan kommunistának hívja magát, nevezzük ezt talán hagyományőrzésnek, de a szó történelmi értelmében vett kommunistákhoz, vagyis a bolsevikekhez nem sok köze van. Zjuganov elnökjelölt a demokrácia intézményeit kihasználva tör hatalomra, mint a weimari köztársaság idején az NSDAP, és nem puccsra készül, mint Lenin; retorikája nem forradalmi, a múltat nem eltörölni akarja, hanem, úgymond, visszatérni hozzá, nem a proletár internacionalizmusról pofázik, hanem nyíltan imperialista, és az államot sem megszüntetni kívánja, mint a leninizmus, vagy mi, hanem az orosz "spirituális hagyományoknak" megfelelően berendezni. Írt két könyvecskét, A horizonton túl és Oroszország és a modern világ címmel, ez az ő harca. Nem marxista, hanem harmadik utas, az orosz nemzet rendeltetéséről zagyvál; kvázi-vallásos, antiszemita és tradicionálisan Nyugat-ellenes; szívesen hivatkozik a határon túli oroszok érdekeire (Hitler is ezzel az ürüggyel látott neki a dolognak): náci, no. Ennyit az ideológiáról. Ami a politikai gyakorlatot illeti, megint csak bajosan nevezhetnénk kommunistának. A gyakorlati kommunista az uralkodó egypártban apparatcsik, politikai ellenfeleit bezárja, elűzi, kivégzi, felszámolja, diktatúrában diktátor vagy csavar a gépezetben. Ilyen egypártja Zjuganovnak nincs, és nem is igen lesz.

Mindez persze nem azt jelenti, hogy Zjuganovnak semmi köze ne lenne a kommunizmushoz vagy a volt kommunistákhoz. Egyetlen kártyája van: a múlt. Úgy tartják, hogy az orosz átalakulás veszteseit állította maga mögé, a régi hatalmi elit azon tagjait, akik nem bírtak bekerülni az újba, meg kimaradtak a privatizációból, aztán azokat, akik csak annyit érzékelnek a környező valóságból, hogy Brezsnyev alatt bezzeg milyen fasza volt; az erős, gondoskodó állam gyengeelméjűvé nevelt gyermekeit. Gazdasági programja nincs, nyomna pénzt dögivel, emelne nyugdíjat, bért, harcolna a bűnözés és a korrupció ellen, visszaállamosítana - hogy miként, miből, maga sem tudja. Zjuganov ennek dacára nem hasonlítható a többi volt szocialista ország posztkommunistáihoz, ő nem szalonképessé vált reformkommunista: a káoszon tenyészik és káoszt produkálna, háborút belföldön és háborút külföldön. Választási győzelme a demokratikus Oroszország megteremtésére irányuló kísérlet végét jelentené. Még akkor is, ha a hatalmat nem sikerülne megszereznie. Rég rossz, ha Jelcin csak választási csalás, netán valamiféle államcsíny segítségével tudná megakadályozni azt, hogy Oroszországból valami jó kis feketeszázas, pogromkozák vircsaft legyen, melegtengeri kijáratra, gyarmatbirodalomra, európai befolyási övezetre ácsingózó béna monstrum. Drukkoljunk a részeges Jelcinnek, többet úgyse tehetünk.

Figyelmébe ajánljuk

A bűn nyomora és a nyomor bűne Vadkeleten

Hogy milyen nyomor vezethet el a bűnhöz, amelyben csak némi élelmet vagy egy fél minimálbért sikerül zsákmányolni? Kik az áldozatok és miért hallgatnak? A leszakadó kistérségek sajnos kiváló terepet jelentenek, hogy egy pillantást vessünk a kétségbeejtő helyzetre.

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.