Egy náci Oroszországban

  • 1996. június 13.

Publicisztika

Az egyik férfi, aki a hét végén minden valószínűség szerint az orosz elnökválasztás második, előreláthatóan július hetedikén megtartandó fordulójába be fog kerülni, korrekt náci. Õ ugyan kommunistának hívja magát, nevezzük ezt talán hagyományőrzésnek, de a szó történelmi értelmében vett kommunistákhoz, vagyis a bolsevikekhez nem sok köze van. Zjuganov elnökjelölt a demokrácia intézményeit kihasználva tör hatalomra, mint a weimari köztársaság idején az NSDAP, és nem puccsra készül, mint Lenin; retorikája nem forradalmi, a múltat nem eltörölni akarja, hanem, úgymond, visszatérni hozzá, nem a proletár internacionalizmusról pofázik, hanem nyíltan imperialista, és az államot sem megszüntetni kívánja, mint a leninizmus, vagy mi, hanem az orosz "spirituális hagyományoknak" megfelelően berendezni. Írt két könyvecskét,
Az egyik férfi, aki a hét végén minden valószínűség szerint az orosz elnökválasztás második, előreláthatóan július hetedikén megtartandó fordulójába be fog kerülni, korrekt náci. Õ ugyan kommunistának hívja magát, nevezzük ezt talán hagyományőrzésnek, de a szó történelmi értelmében vett kommunistákhoz, vagyis a bolsevikekhez nem sok köze van. Zjuganov elnökjelölt a demokrácia intézményeit kihasználva tör hatalomra, mint a weimari köztársaság idején az NSDAP, és nem puccsra készül, mint Lenin; retorikája nem forradalmi, a múltat nem eltörölni akarja, hanem, úgymond, visszatérni hozzá, nem a proletár internacionalizmusról pofázik, hanem nyíltan imperialista, és az államot sem megszüntetni kívánja, mint a leninizmus, vagy mi, hanem az orosz "spirituális hagyományoknak" megfelelően berendezni. Írt két könyvecskét, A horizonton túl és Oroszország és a modern világ címmel, ez az ő harca. Nem marxista, hanem harmadik utas, az orosz nemzet rendeltetéséről zagyvál; kvázi-vallásos, antiszemita és tradicionálisan Nyugat-ellenes; szívesen hivatkozik a határon túli oroszok érdekeire (Hitler is ezzel az ürüggyel látott neki a dolognak): náci, no. Ennyit az ideológiáról. Ami a politikai gyakorlatot illeti, megint csak bajosan nevezhetnénk kommunistának. A gyakorlati kommunista az uralkodó egypártban apparatcsik, politikai ellenfeleit bezárja, elűzi, kivégzi, felszámolja, diktatúrában diktátor vagy csavar a gépezetben. Ilyen egypártja Zjuganovnak nincs, és nem is igen lesz.

Mindez persze nem azt jelenti, hogy Zjuganovnak semmi köze ne lenne a kommunizmushoz vagy a volt kommunistákhoz. Egyetlen kártyája van: a múlt. Úgy tartják, hogy az orosz átalakulás veszteseit állította maga mögé, a régi hatalmi elit azon tagjait, akik nem bírtak bekerülni az újba, meg kimaradtak a privatizációból, aztán azokat, akik csak annyit érzékelnek a környező valóságból, hogy Brezsnyev alatt bezzeg milyen fasza volt; az erős, gondoskodó állam gyengeelméjűvé nevelt gyermekeit. Gazdasági programja nincs, nyomna pénzt dögivel, emelne nyugdíjat, bért, harcolna a bűnözés és a korrupció ellen, visszaállamosítana - hogy miként, miből, maga sem tudja. Zjuganov ennek dacára nem hasonlítható a többi volt szocialista ország posztkommunistáihoz, ő nem szalonképessé vált reformkommunista: a káoszon tenyészik és káoszt produkálna, háborút belföldön és háborút külföldön. Választási győzelme a demokratikus Oroszország megteremtésére irányuló kísérlet végét jelentené. Még akkor is, ha a hatalmat nem sikerülne megszereznie. Rég rossz, ha Jelcin csak választási csalás, netán valamiféle államcsíny segítségével tudná megakadályozni azt, hogy Oroszországból valami jó kis feketeszázas, pogromkozák vircsaft legyen, melegtengeri kijáratra, gyarmatbirodalomra, európai befolyási övezetre ácsingózó béna monstrum. Drukkoljunk a részeges Jelcinnek, többet úgyse tehetünk.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.