Ez kelet nekik

  • 2000. május 11.

Publicisztika

Emlékszünk-e még azokra az időkre, amikor a Szovjetunió és a keleti blokk felbomlásának perspektívája megannyi színes álmot csalt elő magyar és más közép-európai buksikból arról, hogy milyen nagyszerű is lesz, ha újjászületik Közép-Európa? Ha e nagyszerű kis népek végre egymásra találnak, és újjáteremtik a század elején elvesztett paradicsomot? Emlékszünk-e a Monarchia-nosztalgiára, a Milan Kundera által inspirált kafkázásra, almás pitézésre, bécsezésre, erre a divatos illúzióra, vagy a visegrádi négyekre, a konferenciaturizmusba torkolló intellektuális zsákutcára?

n Emlékszünk-e még azokra az időkre, amikor a Szovjetunió és a keleti blokk felbomlásának perspektívája megannyi színes álmot csalt elő magyar és más közép-európai buksikból arról, hogy milyen nagyszerű is lesz, ha újjászületik Közép-Európa? Ha e nagyszerű kis népek végre egymásra találnak, és újjáteremtik a század elején elvesztett paradicsomot? Emlékszünk-e a Monarchia-nosztalgiára, a Milan Kundera által inspirált kafkázásra, almás pitézésre, bécsezésre, erre a divatos illúzióra, vagy a visegrádi négyekre, a konferenciaturizmusba torkolló intellektuális zsákutcára?

Mi maradt mindebből 2000-re Magyarországon és környékén?

Hát ő. Schüssel. Meg az ő borzalmas barátsága, jobb híján. Meg Meciar, meg Iliescu, akik épphogy elmentek, már jönnének is vissza. Meg Klaus, a kamugép, aki mesterkedéseivel, ha sokat nem is, de azt speciel elérte, hogy a csehek több mint fele holnap leváltaná Havelt, ha tehetné. (Göncz Árpád, a másik utolsó ká-európai masztodon megy magától is.) Meg a pitiáner magyar-lengyel viták a kukoricakvótáról. Meg - a legjobb esetben - a tizenkét közép-európai államfő protokolláris találkozója a maga alig hallható üzenetével az összefogásról, toleranciáról, kölcsönös érdekekről, blablabla.

Igazságtalanok lennénk persze, ha megkérdőjeleznénk a tíz évvel ezelőtti közép-európázás intellektuális tisztességét és jó szándékát. Valószínűleg az előfeltevésekben volt a hiba. Hogy tudniillik ezek az országok mindig is Európához tartoztak, hogy a demokrácia itt úgy virágzott, hogy ihaj, vagy legalábbis virágzott volna, ha az épp aktuális nagyhatalom, a török, a labanc, a muszka, a germán ocsmány csizmájával le nem gázolja gyönge hajtásait. A dolog ennél kissé bonyolultabbank tűnik. E derék kis népek saját hatáskörben is képesek egymásra acsarkodó, tekintélyelvű rezsimeket rittyenteni, melyekben a népképviseleti demokráciát a diktatúrától elválasztó határvonal kontúrjai valami fojtó, barna ködben vesznek el; a nemzeti függetlenség talajából nem a szabadság fája sarjad, hanem az obskurantizmusé, a provincializmusé, a kollektivista unalomé.

Úgy fest, hogy Magyarország előtt az EU-csatlakozás perspektívája a horizonttal együtt távolodik. Ami sajnálatosan sem az EU-nak, sem a magyar kormánynak nincs túlságosan ellenére. (Mintha azért kellene megfelelnünk az "EU-követelményeknek", hogy "felvegyenek" minket, és nem azért, mert akkor sokkal jobb ország lehetne a mi hazánkból.) Ez utóbbi talán már sejti is a megoldást.

A budapesti Schüssel-látogatás meg az Európai Unióval überkedő osztrák kormány népszavazási ultimátuma után nehéz nem észrevenni, hogy merre tendál a játék. Itt van nekünk ez az Ausztria. Olyan, amilyen; amilyen mindig is volt. Távolról Európára emlékeztet, de inkább mégsem, ha kérhetnék. Jól elvan a periférián; nem a Nyugat, hanem a Kelet és a Dél vonzza, arrafelé csinálja a legjobb üzleteit, az ott lakóknak szolgál mintával és példával, őket kápráztatja el csillogásával, örökletes kretenizmusa előttük tűnik jól szervezett államgépezetnek és pompás ügyvitelnek; kevéssé változatos színekből építkező ing- és karszalagdivatai csak errefelé találnak lelkes követőkre. Olvastuk a Svejket, ugye? Hát Joseph Rothot? És Hitler életrajzát? Csodálkozunk? Miért?

Az EU-ból kifele tartó osztrák kormány egyetlen hű szövetségesre épp az EU-ba félszívvel, de inkább sehogy sem igyekvő magyar kormányban lelt. ´k ketten - csöppet sem mellesleg - ideológiai tejtestvérek is. És most arra készülnek, hogy begyűjtsék az egykori Osztrák-Magyar Monarchia kallódó részeit. Csehország, Szlovákia, Horvátország játszik, dolgozva van a Vajdaságon, Erdélynek is autonómia kéne. A térkép újrarajzolja önmagát. A mi Európánkat.

Istenem. Ez jutott. Pedig tíz éve nem ezt akartuk.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.