Ez kelet nekik

  • 2000. május 11.

Publicisztika

Emlékszünk-e még azokra az időkre, amikor a Szovjetunió és a keleti blokk felbomlásának perspektívája megannyi színes álmot csalt elő magyar és más közép-európai buksikból arról, hogy milyen nagyszerű is lesz, ha újjászületik Közép-Európa? Ha e nagyszerű kis népek végre egymásra találnak, és újjáteremtik a század elején elvesztett paradicsomot? Emlékszünk-e a Monarchia-nosztalgiára, a Milan Kundera által inspirált kafkázásra, almás pitézésre, bécsezésre, erre a divatos illúzióra, vagy a visegrádi négyekre, a konferenciaturizmusba torkolló intellektuális zsákutcára?

n Emlékszünk-e még azokra az időkre, amikor a Szovjetunió és a keleti blokk felbomlásának perspektívája megannyi színes álmot csalt elő magyar és más közép-európai buksikból arról, hogy milyen nagyszerű is lesz, ha újjászületik Közép-Európa? Ha e nagyszerű kis népek végre egymásra találnak, és újjáteremtik a század elején elvesztett paradicsomot? Emlékszünk-e a Monarchia-nosztalgiára, a Milan Kundera által inspirált kafkázásra, almás pitézésre, bécsezésre, erre a divatos illúzióra, vagy a visegrádi négyekre, a konferenciaturizmusba torkolló intellektuális zsákutcára?

Mi maradt mindebből 2000-re Magyarországon és környékén?

Hát ő. Schüssel. Meg az ő borzalmas barátsága, jobb híján. Meg Meciar, meg Iliescu, akik épphogy elmentek, már jönnének is vissza. Meg Klaus, a kamugép, aki mesterkedéseivel, ha sokat nem is, de azt speciel elérte, hogy a csehek több mint fele holnap leváltaná Havelt, ha tehetné. (Göncz Árpád, a másik utolsó ká-európai masztodon megy magától is.) Meg a pitiáner magyar-lengyel viták a kukoricakvótáról. Meg - a legjobb esetben - a tizenkét közép-európai államfő protokolláris találkozója a maga alig hallható üzenetével az összefogásról, toleranciáról, kölcsönös érdekekről, blablabla.

Igazságtalanok lennénk persze, ha megkérdőjeleznénk a tíz évvel ezelőtti közép-európázás intellektuális tisztességét és jó szándékát. Valószínűleg az előfeltevésekben volt a hiba. Hogy tudniillik ezek az országok mindig is Európához tartoztak, hogy a demokrácia itt úgy virágzott, hogy ihaj, vagy legalábbis virágzott volna, ha az épp aktuális nagyhatalom, a török, a labanc, a muszka, a germán ocsmány csizmájával le nem gázolja gyönge hajtásait. A dolog ennél kissé bonyolultabbank tűnik. E derék kis népek saját hatáskörben is képesek egymásra acsarkodó, tekintélyelvű rezsimeket rittyenteni, melyekben a népképviseleti demokráciát a diktatúrától elválasztó határvonal kontúrjai valami fojtó, barna ködben vesznek el; a nemzeti függetlenség talajából nem a szabadság fája sarjad, hanem az obskurantizmusé, a provincializmusé, a kollektivista unalomé.

Úgy fest, hogy Magyarország előtt az EU-csatlakozás perspektívája a horizonttal együtt távolodik. Ami sajnálatosan sem az EU-nak, sem a magyar kormánynak nincs túlságosan ellenére. (Mintha azért kellene megfelelnünk az "EU-követelményeknek", hogy "felvegyenek" minket, és nem azért, mert akkor sokkal jobb ország lehetne a mi hazánkból.) Ez utóbbi talán már sejti is a megoldást.

A budapesti Schüssel-látogatás meg az Európai Unióval überkedő osztrák kormány népszavazási ultimátuma után nehéz nem észrevenni, hogy merre tendál a játék. Itt van nekünk ez az Ausztria. Olyan, amilyen; amilyen mindig is volt. Távolról Európára emlékeztet, de inkább mégsem, ha kérhetnék. Jól elvan a periférián; nem a Nyugat, hanem a Kelet és a Dél vonzza, arrafelé csinálja a legjobb üzleteit, az ott lakóknak szolgál mintával és példával, őket kápráztatja el csillogásával, örökletes kretenizmusa előttük tűnik jól szervezett államgépezetnek és pompás ügyvitelnek; kevéssé változatos színekből építkező ing- és karszalagdivatai csak errefelé találnak lelkes követőkre. Olvastuk a Svejket, ugye? Hát Joseph Rothot? És Hitler életrajzát? Csodálkozunk? Miért?

Az EU-ból kifele tartó osztrák kormány egyetlen hű szövetségesre épp az EU-ba félszívvel, de inkább sehogy sem igyekvő magyar kormányban lelt. ´k ketten - csöppet sem mellesleg - ideológiai tejtestvérek is. És most arra készülnek, hogy begyűjtsék az egykori Osztrák-Magyar Monarchia kallódó részeit. Csehország, Szlovákia, Horvátország játszik, dolgozva van a Vajdaságon, Erdélynek is autonómia kéne. A térkép újrarajzolja önmagát. A mi Európánkat.

Istenem. Ez jutott. Pedig tíz éve nem ezt akartuk.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.