Ezért van jelentősége a lengyel ellenzék győzelmének a mostani világpolitikai helyzetben

Publicisztika

A lengyel választók óriási szívességet tettek a saját országuknak, az Európai Uniónak és az egész világnak azzal, hogy kiütötték a hatalomból Kaczynskit és a pártját. Ha nem így tettek volna, könnyebben megosztottá válna az EU egy így is egyre inkább elmérgesedő világpolitikai helyzetben. Bernard Guetta francia EP-képviselő írása.

Hatalmas megkönnyebbülés ez Lengyelországnak, Európának és a világnak. Az ellenzék egyértelmű győzelmével a lengyelek kiszabadították magukat: nem kell többet tűrniük a jogállamiság, a sajtószabadság és a nők jogainak folyamatos szűkítését, amit a leköszönő politikai többség rájuk kényszerített. Az Európai Unió nyugtázhatja, hogy elmúlt a közvetlen veszély, amit egy magyar-lengyel-szlovák koalíció létrejötte jelentett volna a működésére és a döntéshozatalára nézve. Az Ukrajnának nyújtott egyértelmű európai támogatás sem kérdőjeleződik meg. A lengyelek azt is megakadályozták, hogy meginogjon a nemzetközi stabilitás. Ha ugyanis a huszonhetek határozatlanná válnak egy olyan időszakban, amikor nem lehet megnyugtatóan kijelenteni, hogy a Közel-Kelet egyik országa sem akar regionális konfliktust, az nem sok jóval kecsegtet a nemzetközi biztonságra nézve.

Igaz, hogy Szaúd-Arábia és a koronahercege, Mohamed bin Szalmán nem lelkesedik a palesztin ügyért, és inkább a Nyugat felé történő nyitásról álmodozik. Egyiptomban a mély gazdasági hanyatlással és a növekvő elégedetlenséggel szembesülő Sziszi marsall-elnöknek sem állna érdekében megtörni a Kairó és az izraeliek közötti hideg békét. A szíriai rezsimnek egy fillérje sincs, és még az ország déli részén zajló tiltakozások ellen sem mer fellépni, nemhogy Izrael ellen. A jordániai királyság stabilitása régóta a nyugati szomszédjával való együttéléstől függ. Iránnak sem lenne semmi haszna abból, ha nyílt konfliktusba kerülne a „cionista entitással”, akár csak a libanoni Hezbollahon keresztül is, egy olyan időszakban, amikor a saját belpolitikai helyzetét is képtelen normalizálni. Ráadásul a Hamász tömeggyilkosságai által indított erőszakspirál már így is elérte, amire Irán vágyott: megszakadt a közeledés Rijád és Jeruzsálem között.

Ha csak a logika irányítaná ezt a kegyetlen válságot, nem lenne elképzelhetetlen a visszatérés a status quo-hoz, de Gáza bombázása, majd az egész övezet katonai átfésülése gyorsan arra kényszerítheti a közel-keleti muszlim fővárosokat, hogy a közvéleményük nyomására szót emeljenek Izrael eljárása ellen. Félve, hogy elveszítik a palesztinok védelmezőjének a szerepét, és vele együtt az erkölcsi legitimitásukat a szunnita országokban, az iráni síiták végül kénytelenek lehetnek Gáza segítségére sietni azzal, hogy hagyják, hogy a Hezbollah északon egy második frontot nyisson.

Más szóval, elég lenne csak még egy botlás a Hamász vagy Izrael részéről, hogy a Közel-Kelet puskaporos hordója lángra lobbanjon.

És ott van még Oroszország. Netanjahu azt hitte, hogy számíthat a barátjára, Putyinra, de az orosz elnöknek valójában nagyon is érdekében áll, hogy felszítson egy regionális összecsapást a Közel-Keleten. Nincs és jó eséllyel nem is lesz rá soha bizonyíték, hogy segítette volna a Hamász terveit, de aki a leginkább hasznot húz ebből a bűncselekményből, az éppen a Kreml. Az Egyesült Államok és az Európai Unió nehezen lesz képes Ukrajnát és Izraelt egyszerre támogatni, miközben Amerikában indul az elnökválasztási kampány Donald Trump árnyékában, az Európai Uniót megosztja a palesztin kérdés, és amikor az Európai Bizottság elnöke éppen most követett el egy igen ártalmas baklövést azzal, hogy a pénteki izraeli látogatásán adott nyilatkozataiból úgy tűnt, mintha jóváhagyná Gáza bombázását.

Putyin tisztában van vele, hogy mik a gyenge pontjai a nyugati egységnek. Mindent meg fog tenni, hogy továbbra is rájátsszon ezekre, különösen, hogy a világ Gáza és Ukrajna körüli megosztottságának a térképei szinte teljesen átfedik egymást. A gázai bombázások kiélezhetik a Nyugat és a „mély Dél” közötti ellentétet.

Ha Kína úgy döntene, hogy a zűrzavart kihasználva most kísérel meg egy erőszakos puccsot Tajvanban, akkor lehet, hogy a szemünk előtt fog kibontakozni egy világméretű összetűzés.

Vagyis: sürgősen emlékeztetni kell az izraeli kormányt, hogy a bosszú nem elfogadható politika, hogy a palesztinok népképviseletét, amelynek egyetlen letéteményese a Palesztin Hatóság, meg kell őrizni, és hogy a Hamász politikai felszámolásával együtt a béketárgyalásokat is újra kell indítani.

Európának világossá kell ezt tennie azáltal, hogy az izraelieknek és a palesztinoknak nyújtott segélyek folytatását attól teszi függővé, hogy megszületnek-e a kétállami megoldáshoz vezető kölcsönös kompromisszumok. Az Európai Uniónak, mint a változás hajtóerejének most olyan szerepet kell betöltenie, amelyre az elnökválasztási kampánya miatt polarizált és megbénult Egyesült Államok nem képes.

Körülbelül két hónapba telik, amíg az új többség átveszi a gyeplőt Varsóban. Azután sem lesz egyszerű a helyzet, de ha a lengyelek a mostani voksukkal ellentétes irányba szavaztak volna, akkor egy csapásra visszavethették volna az országukat, Európát és a világot.

(Bernard Guetta francia európai parlamenti képviselő, a centrista-liberális Renew Europe frakció tagja 2019 óta. Franciaországban újságíróként ismert: a nyolcvanas években a Le Monde kelet-európai tudósítója, majd közel harminc évig a France Inter közszolgálati rádió külpolitikai kommentátora volt.) 

(Címlapképünkön: Donald Tusk, a fő lengyel ellenzéki erő, a Civil Platform (PO) párt elnöke a lengyel parlamenti választások eredményváróján Varsóban. Fotó: MTI/EPA/PAP/Piotr Nowak)

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.