Fogódzók nélkül

Publicisztika

Még a parlament nyitóüléséig is napok vannak hátra, s onnan kezdve is hetek a kormányalakításig - nem is szólva a Varga Mihály vezette gazdasági tényfeltáró bizottság jelentéséről, hiszen annak ismerete nélkül felelős kormányzati tényező nem is mondhat semmit. Hanem azért van néhány dolog, amit a választópolgár feltétlenül szeretne.

Még a parlament nyitóüléséig is napok vannak hátra, s onnan kezdve is hetek a kormányalakításig - nem is szólva a Varga Mihály vezette gazdasági tényfeltáró bizottság jelentéséről, hiszen annak ismerete nélkül felelős kormányzati tényező nem is mondhat semmit.

Hanem azért van néhány dolog, amit a választópolgár feltétlenül szeretne. Ezen dolgok nem túl szofisztikáltak, általánosságban úgy fogalmazhatók meg, hogy legyen rend, induljon be az ország gyarapodása, de leginkább a lakosságé. Mindehhez a polgárok jelentős része (s nem csak a Fideszre szavazók!) az állam, a kormányzat segítségét várja. Az uralkodó, kicsit naiv hipotézis szerint az államnak, azon túl, hogy fenn kell tartania a rendet, segítenie kell bajba jutott polgárain (akiket a tőlük kellően eltávolított, majd antropomorfizált "állam" húzott csőbe - legalábbis a csalódott adósok szerint), és be kell indítania a gazdaság növekedését. Ezt az államot eddig kormányzó elit is megtehette volna, de - bár tudta, mi a jó - mégsem cselekedte. Ebbéli motivációi felől megoszlanak a vélekedések: egyesek szerint a kapzsi hatalomvágy, mások szerint a tehetségtelenség és a butaság, és folytathatnánk a sort. Csakhogy az államot irányító okos elitekbe vetett hit egy másik ki nem mondott axiómát is feltételez - azt, hogy minden egyes (persze az aktuális világgazdasági környezet által befolyásolt) nemzetgazdasági szituációhoz hozzárendelhető egy kormányzati lépésekből, törvényekből és biztató szavakból álló csomag, amelynek meghirdetésétől és életbe lépésétől kezdve valósággal "beindul" a gazdaság.

Rossz hírünk van, nincs így: a hatalom mindenkori birtokosai sosem rendelkeznek afféle kortalan, bármikor bevethető gazdasági panáceával (mint ahogy ezzel érezhetően a mostani győztesek is tisztában vannak). Matolcsy György szíves ilyen irányú közléseivel szemben például a közgazdaságtani könyvekben sosem találunk olyan állításokat, hogy egy válság után lábadozó gazdaság beindításához üdvözítő módszer lehet a belső kereslet beindítása, akár a hiány növelésével - minden egyéb körülmény figyelembevétele nélkül. S olyat sem, hogy a beindult fejlődés fenntartásának egyetlen záloga a nemzeti valuta tudatos gyengítése volna - kerüljön ez bárkinek bármibe. S végül: arra meg aztán tényleg sehol sem találunk példát, hogy egy nemzetgazdaság felpöröghet, versenyképessé válhat az országlakosok, a dolgos, adófizető polgárok akarata, kedvelt életstratégiái, szorgalma, tehetsége, nemzetközileg is versenyképes tudása, kreativitása nélkül. Az "állam" és az azt irányító politikai elit akár fejre is állhat, változtathatja az adókulcsokat, sávokat, ronthatja-javíthatja a nemzeti valutát, növelheti az államháztartási deficitet, de a választópolgárok mentalitásán vajmi keveset változtathat (s lehetnek ők adófizetők, adókerülők vagy legális jövedelemmel nem bíró páriák). Felelőtlen és inkoherens nyilatkozatokkal (pláne meggondolatlan döntésekkel) lehet hamis várakozást kelteni, lehet a befektetőket feldühíteni, lehet a spekulánsokat felbátorítani - de a lényegen, az ország állapotán mindez csipetnyit sem fog javítani.

S legfőképpen nem ajánlatos a vélt jövőbeli előnyök reményében hazardírozni - a várt azonnali konjunkturális hatás igencsak kétséges, ezzel szemben nagyon könnyen lehet elvadítani a befektetőket, a tőke- és pénzpiac szereplőit, és magunkra haragítani a már most is síkideg Európai Uniót (meg úgy mellékesen az IMF-et).

Figyelmébe ajánljuk

A felcsúti gyerek lehetetlen küldetése

A miniszterelnöknek minden korábbinál nagyobb szüksége van arra, hogy megtartsa a két és fél-hárommilliós bázisát. Ehhez úgy kellene nyitnia a szélsőjobb felé, hogy a kormány rasszizmus ellen hirdetett „zéró toleranicája” ne veszítse hitelét – ha volt neki ilyenje egyáltalán. Ez nyilvánvalóan nem fog menni. 

 

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.