Forever Young

Publicisztika

A magyar nyugdíjrendszer recseg-ropog - ezzel nem mondtunk újat -, a kormány kétségbeesetten próbálja tömködni a tátongó réseket, mielőtt összeomlana az egész.

A magyar nyugdíjrendszer recseg-ropog - ezzel nem mondtunk újat -, a kormány kétségbeesetten próbálja tömködni a tátongó réseket, mielőtt összeomlana az egész. Megpróbálják például a tényleges nyugdíjba vonulás idejét közelíteni a kívánatos 62 éves kor felé; erre pedig kétségtelenül az a legjobb módszer, ha kegyetlenül megbüntetjük azokat, akik előbb vonulnának nyugdíjba, s ezután orvul még dolgozni mernének. A tervek szerint tizennégy hónap múlva megvonhatják annak a nyugdíját, aki még nincs 62, viszont dolgozik, sőt keresménye felülmúlja a minimálbért (lefogadjuk, hogy azután egyetlen nyugdíjas sem fog ennél többet keresni). Jövőre a nyugdíjas is fizeti a nyugdíjjárulékot - amennyiben dolgozik a nyugdíja mellett -, igaz, ezzel többletjogosultságot is szerez. Nyugdíj-biztosítási szakemberek szerint pusztán arra jó az egész, hogy mindenki tovább fizesse a járulékot és később menjen nyugdíjba - addig meg majd csak történik valami.

Ha valaki azt hinné, hogy az állam csupán a saját problémáit igyekszik kitolni a nem is oly távoli jövőbe, az súlyosan téved: egy most publikált felmérés szerint (mely a Generali, a Medián és a Széchenyi Szakkollégium közös kutatásán alapszik) a felnőtt lakosságnak kevesebb mint a fele gondolkodott el azon, mi a fenéből fog megélni, ha egyszer nyugdíjba megy - de többnyire még ők is elhessegették maguktól ezt a gondolatot. Optimista véreink nyilván az örök fiatalságban bíznak, a pesszimisták meg abban, hogy már a nyugdíjat sem érik meg. A kutatók szerint a munkaképes korúaknak csupán kis százaléka gondoskodik magáról kielégítő módon. A magánnyugdíjpénztárak taglétszáma ugyan meghaladja az egymilliót, ám az öt-hétszázezres átlagos megtakarítások sejtetni engedik, hogy adott esetben hamar elfogyna a parizerre való.

Európa nagyobbik részén most még négy foglalkoztatott tart el egy nyugdíjast, ám ha a jelenlegi rossz demográfiai trend nem változik, ez az arány hamarosan kettő az egyre romlik - huhogják az uniós vészmadarak. Nos, nálunk ez a hányados már napjainkban is közelít az egy az egyhez. Bokros Lajos, a nemzet rettegett vérszívója fogalmazott úgy nemrégiben, hogy a nyugdíj nem járhat soha többé alanyi, állampolgári jogon - ezt ugyanis nem bírja el az államháztartás. Főképp azért nem, mert a magyar társadalom- és nyugdíjbiztosítás potyautasok tömkelegét cipeli magával, akik ellenségüknek tekintik az államot és juszt sem fizetnek neki járulékot - a markukat viszont nyújtanák. E felelőtlen polgártársak méltó partnerei azon politikusok, akik tizennegyedik és tizenötödik havi nyugdíjat ígérgetnek nyakra-főre, miközben a tizenharmadikat sem erre kéne fordítani (és lassan örülhetünk, ha az első tucatra futja). Meglehet, nem divatos manapság megöregedni, és ki szeretne avíttnak és korszerűtlennek tűnni, de azért felhívnánk fiatalabb olvasóink figyelmét: ők sem ússzák majd meg a dolgot. Mi több, a felmerülő opciók közül alighanem ez lesz a kisebbik rossz.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

Mindent vissza!

A kormányzat immár a bankszektorra is alkalmazná az „árrésstopot”, a sajátjait sem kímélve. Árcsökkentésre kötelezné a részben szintén NER-közelbe került nagy telekommunikációs szolgáltatókat is. Nincs mese, mindent Orbán győzeleméért.