Forever Young

Publicisztika

A magyar nyugdíjrendszer recseg-ropog - ezzel nem mondtunk újat -, a kormány kétségbeesetten próbálja tömködni a tátongó réseket, mielőtt összeomlana az egész.

A magyar nyugdíjrendszer recseg-ropog - ezzel nem mondtunk újat -, a kormány kétségbeesetten próbálja tömködni a tátongó réseket, mielőtt összeomlana az egész. Megpróbálják például a tényleges nyugdíjba vonulás idejét közelíteni a kívánatos 62 éves kor felé; erre pedig kétségtelenül az a legjobb módszer, ha kegyetlenül megbüntetjük azokat, akik előbb vonulnának nyugdíjba, s ezután orvul még dolgozni mernének. A tervek szerint tizennégy hónap múlva megvonhatják annak a nyugdíját, aki még nincs 62, viszont dolgozik, sőt keresménye felülmúlja a minimálbért (lefogadjuk, hogy azután egyetlen nyugdíjas sem fog ennél többet keresni). Jövőre a nyugdíjas is fizeti a nyugdíjjárulékot - amennyiben dolgozik a nyugdíja mellett -, igaz, ezzel többletjogosultságot is szerez. Nyugdíj-biztosítási szakemberek szerint pusztán arra jó az egész, hogy mindenki tovább fizesse a járulékot és később menjen nyugdíjba - addig meg majd csak történik valami.

Ha valaki azt hinné, hogy az állam csupán a saját problémáit igyekszik kitolni a nem is oly távoli jövőbe, az súlyosan téved: egy most publikált felmérés szerint (mely a Generali, a Medián és a Széchenyi Szakkollégium közös kutatásán alapszik) a felnőtt lakosságnak kevesebb mint a fele gondolkodott el azon, mi a fenéből fog megélni, ha egyszer nyugdíjba megy - de többnyire még ők is elhessegették maguktól ezt a gondolatot. Optimista véreink nyilván az örök fiatalságban bíznak, a pesszimisták meg abban, hogy már a nyugdíjat sem érik meg. A kutatók szerint a munkaképes korúaknak csupán kis százaléka gondoskodik magáról kielégítő módon. A magánnyugdíjpénztárak taglétszáma ugyan meghaladja az egymilliót, ám az öt-hétszázezres átlagos megtakarítások sejtetni engedik, hogy adott esetben hamar elfogyna a parizerre való.

Európa nagyobbik részén most még négy foglalkoztatott tart el egy nyugdíjast, ám ha a jelenlegi rossz demográfiai trend nem változik, ez az arány hamarosan kettő az egyre romlik - huhogják az uniós vészmadarak. Nos, nálunk ez a hányados már napjainkban is közelít az egy az egyhez. Bokros Lajos, a nemzet rettegett vérszívója fogalmazott úgy nemrégiben, hogy a nyugdíj nem járhat soha többé alanyi, állampolgári jogon - ezt ugyanis nem bírja el az államháztartás. Főképp azért nem, mert a magyar társadalom- és nyugdíjbiztosítás potyautasok tömkelegét cipeli magával, akik ellenségüknek tekintik az államot és juszt sem fizetnek neki járulékot - a markukat viszont nyújtanák. E felelőtlen polgártársak méltó partnerei azon politikusok, akik tizennegyedik és tizenötödik havi nyugdíjat ígérgetnek nyakra-főre, miközben a tizenharmadikat sem erre kéne fordítani (és lassan örülhetünk, ha az első tucatra futja). Meglehet, nem divatos manapság megöregedni, és ki szeretne avíttnak és korszerűtlennek tűnni, de azért felhívnánk fiatalabb olvasóink figyelmét: ők sem ússzák majd meg a dolgot. Mi több, a felmerülő opciók közül alighanem ez lesz a kisebbik rossz.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”