Zetorral jönnél?

Publicisztika

A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) a múlt héten bejelentette: beadvánnyal fordult az Alkotmánybírósághoz, amelyben a rendőrség és a fővárosi önkormányzat azon határozatait vitatják, amelyek tervezett budapesti demonstrációjukat megakadályozták.

A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) a múlt héten bejelentette: beadvánnyal fordult az Alkotmánybírósághoz, amelyben a rendőrség és a fővárosi önkormányzat azon határozatait vitatják, amelyek tervezett budapesti demonstrációjukat megakadályozták. A Magosz eredetileg november 2. és 20. között "valamikor" ezer traktorral kívánta megszállni az Országház előtti középső parkolót és a pesti alsó rakpart egy részét. A rendőrség hatáskör hiányában utasította el kérelmüket, míg a fővárosi közgyűlés koalíciós többsége közterületekre vonatkozó rendeletekkel és hirtelen kirakott tiltó közlekedési táblákkal "helyezte" preventív módon törvényen kívülre a gazdák bejövetelét.

Ha bárki megkérdezi véleményünket a beharangozott tüntetésről, gondolkodás nélkül azt válaszoljuk, hogy az csupán a Fidesz (Orbán Viktor) kifulladt Kossuth téri teadélutánjainak lenne a folytatása más eszközökkel. (Érveket is sorolnánk, de nem ez most a lényeg.) És ha bárki azt kérdené tőlünk, hogy a traktorosoknak joguk van-e erre, gondolkodás nélkül azt válaszolnánk, hogy a törvényes keretek között igen. Például ha nem akadályozzák a forgalmat. És mivel erről vannak már tapasztalataink - tavaly olyan napszakokban pöfögtek a Felvonulási térre, onnan a Kossuth térre, majd vissza, s végül haza, hogy semmiféle fönnakadást nem okoztak (vagy legfeljebb elhanyagolhatót) a főváros mindennapi életében -, minimális jóhiszeműséggel feltételezhetjük, hogy e téren most sem lenne gond.

Érteni véljük a rendőrséget és a Városházát: az előbbi alighanem attól tart, hogy a mostani zavaros helyzetben a traktorból pillanatok alatt veszélyes fegyver is lehet. A fővárosi közgyűlés pedig úgy gondolhatja, Budapesten torkig vannak már az emberek a demonstrációkkal, és a parasztok a lázas szeptemberi meg októberi napok után úgy hiányoznak a pestieknek, mint ablakos tótnak a hanyatt esés - a képviselők csupán azokat a polgárokat védik, akiknek a nevében a várost irányítják.

Ezek a vélekedések és félelmek akár indokoltak is lehetnek - csakhogy az alkalmazott módszerekre távolról sem jogosítanak föl. A hatályos törvények alapján a Magosz szabályosan bejelentett demonstrációját engedélyezni kellett volna (ha nem a Kossuth térre, akkor máshová). Sok mindent lehet mondani - például azt, hogy elavult és ezért rossz a másfél évtizedes gyülekezési törvény -, de nagy sietősen hozott rendeletekkel, a KRESZ-ben ismeretlen táblákkal adminisztratíve korlátozni bárkinek a jogát, nos, ezt felette aggályosnak tartjuk.

Ha a Magosz a Kossuth téren tüntetne, ettől az újságtól nagy valószínűséggel egy jó szót nem kapna, korábbi megmozdulásaikhoz hasonlóan nyilván ezen akciójuk motivációja, politikai iránya is tökéletesen egyértelmű lenne. Ám csak ismételni tudjuk azt, amivel az őszödi beszéd után a "morális válság van"-féle fellengzős dumák ellen érveltünk: a képviseleti demokrácia erkölcse a közösen lefektetett és elfogadott szabályok - mindközönségesen a törvények - tiszteletén és betartásán alapszik; azon az elven, hogy azokon nem változtathatunk pillanatnyi érdekeink szerint. A traktoristák demonstrációja politikai ügy, a távol tartásuk viszont nem lehet politikai megfontolás tárgya.

Az ilyesfajta distinkciót mintha egyre nehezebben volnának képesek megtenni mindkét politikai térfélen. A legnyilvánvalóbb példa erre talán nem is a Magosz-tüntetés körüli hercehurca, hanem a rendőrség október 23-i fellépésének az értékelése. A két, homlokegyenest ellenkező politikai narratívát lapunk beltestében részletesen elemezzük; itt csak arra utalnánk, hogy a józan ítélőképesség jelenleg menthetetlenül vesztésre áll. Hiszen aki szerint a rendőrség jogszerűen lépett föl, az mintha tudomást sem akarna venni arról, hogy történtek túlkapások is. Aki meg azokról az esetekről beszél, amikor a rendőrség minden jel szerint indokolatlanul erőszakosan lépett föl, úgy tesz, mintha a rendőrségi akció összességében is brutális és indokolatlan lett volna. Pedig olyan egyszerű az egész: a rendőrség a jogállam védelmében verte le a zavargásokat, és jogszerű akciója közben - a rendelkezésre álló adatok alapján - nagy valószínűséggel maga is törvényt sértett konkrét intézkedések során. Az utóbbiakat ki kell vizsgálni, s ha bebizonyosodnak a hatósági jogsértések, azokat szankcionálni kell.

Más "logika mentén" egyszerűen nem vagyunk hajlandók gondolkodni. A rációhoz mostanság sokkal jobban kell ragaszkodni, mint korábban bármikor.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.