Inkább hagyjuk

Publicisztika

A hírek szerint a Magyar Televízió március legvégétől naponta jelentkező félórás műsort indít "Magyarország választ" címmel - feltehetően a még szélesebb körű közszolgálatiság jegyében. Ebbe a napi fél órába nyilván nagyon sok minden belefér, vagy még annál is kevesebb. A hír például arra is következtetni enged, hogy a közszolgálati televízió nem készül miniszterelnöki vitára - mondjuk az éppenséggel nem derül ki, hogy evvel szemben mire készül. Komoly, felelős tájékoztatásra aligha, mert arra nyilván nem lenne elég hatszor-hétszer fél óra.

A hírek szerint a Magyar Televízió március legvégétől naponta jelentkező félórás műsort indít "Magyarország választ" címmel - feltehetően a még szélesebb körű közszolgálatiság jegyében. Ebbe a napi fél órába nyilván nagyon sok minden belefér, vagy még annál is kevesebb. A hír például arra is következtetni enged, hogy a közszolgálati televízió nem készül miniszterelnöki vitára - mondjuk az éppenséggel nem derül ki, hogy evvel szemben mire készül. Komoly, felelős tájékoztatásra aligha, mert arra nyilván nem lenne elég hatszor-hétszer fél óra.

A kereskedelmi televízióktól ugyebár csak korlátos mértékben várhatunk el közszolgáltatásokat, azokat is jobbára csak addig, amíg beleférnek valamilyen - adott esetben: választási - show keretei közé. Így tehát az a helyzet látszik kialakulni, hogy a televízióból tájékozódó tömegek (magyarul a többség) ez alkalommal is elsősorban az érzelmi alapú szavazás lehetőségével élhet csupán - finoman szólva, brutálisan csorbul a választói joga. Mert mi is lenne megfelelőbb alkalom az ország helyzetének - ha mégoly felületes, de mégis valós, később számon kérhető közlésekre alapozott - megismerésére, mint a választás előtti pár hét, a kampány időszaka? Végig lehet masírozni az összes húsba vágó kérdésen, a külpolitikától az egészségügyön, az oktatáson, a lakhatáson át egészen az energiaellátásáig tényleg mindenen. Jönnének a parlamentbe pályázók szakértői, valahai és majdani miniszterek, vezérek és igazgatók, s elmondanák, ők hogyan képzelik, s hogyan csinálnák, ha meghatalmazást kapnának rá. Nem jönnek, a fél órába valószínűleg a politikus politikusok és politológusok férnek bele csak, akik majd elmondják, hogy ez ettől átvett ennyit, az attól annyit, és ezért tart itt az ország, a válság kellős közepén, veszélyes külső és belső hatásoknak kitéve. Oszt' vagy "Hajrá, Fradi!" vagy "Hajrá, MTK!" elvtársak, tessenek az urnákhoz fáradni.

Azt többé-kevésbé tudjuk, hogy Orbán Viktor nem fog miniszterelnöki vitán szerepelni. A saját szempontjai szerint igaza is van - csak elbaltázhatná jelenlegi pozícióját. De így van ezzel az egész Fidesz is. És kétségkívül sok mindennek kellett történni ahhoz, hogy a legesélyesebb párt ezt az antikampány-taktikát megengedhesse magának. De a Fidesz egy politikai párt, azt csinál, amit a törvények megengednek neki. Ha akar, nem kampányol, majd a szavazók eldöntik, hogy ez mennyire jön be nekik.

A magyar közszolgálati televízió viszont nem engedheti meg magának, hogy ne kampányoljon, mert azt a választók épp azért tartják el, hogy biztosítsa a nekik szükséges információkat. Kötelessége lenne ezért megtartani a miniszterelnök-jelöltek vitáját: aki elmegy, elmegy, aki nem, magára vessen. Ha nem ezt fogja tenni, úgy tudni fogjuk: nem eltartói érdekeit, hanem a rövid távú sajátjait tartja szem előtt. Hogy a Magyar Televízió már választott, és a Fidesz nyert nála, és most éppen avval van elfoglalva, hogy kitalálja az új gazdi nem is annyira eltitkolt gondolatait. Nem akarunk mi olyan nagyon zajos kampányt, gyerekek. Csak megzavarná a fejeket.

E logika szerint Magyarországon örökké a politika seggéből fog kilógni a tömegtájékoztatás, és nem nyelvvel előre. Ennél még az is jobb lenne, ha felhagynának az egésszel.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.