IRA

Publicisztika

Azért csinálják, mert megnyerték, vagy mert elvesztették? És mit csinálnak tulajdonképpen?

Az Ír Köztársasági Hadsereg, az IRA múlt héten bejelentette, a továbbiakban felhagy a fegyveres tevékenységgel, valamint felszólította összes "önkéntesét", hogy működjön közre a terrorszervezet birtokában lévő fegyverek átadásában az e célra kijelölt nemzetközi bizottságnak. Az ilyen felszólításokat illik komolyan venni, még akkor is, ha valaki nem okvetlenül ért egyet vele; már ha a különvélemény birtokosa nem óhajtja életének hátralévő részét radikálisan lerövidíteni, esetleg szétlőtt térddel vagy hülyére verve eltölteni.

Tekintsük úgy, hogy az IRA győzött. Ehhez legelőször is arról kell - legalább egy kicsit - meggyőzni magunkat, hogy az IRA nem kizárólag agyatlan és sunyi gyilkosokból, a saját (katolikus) közösségüket is rettegésben tartó gengszterekből áll, s hogy a republikánus, azaz Észak-Írország és Írország egyesítését kívánó irányzat a számlájára írható vagy kétezer hullát (brit katonákat és rendőröket, protestáns és katolikus járókelőket, politikai ellenfeleket) nem öncélúan, az erőszak és az ölés öröméért termelte ki, hanem azért, hogy nyomatékosítsa e politikai célt. Az IRA győzött, mert politikai szárnya, vagy inkább az a párt, amelynek az IRA a vasökle, a Sinn Féin tehát elérte, amit akart. Ez majdnem igaz lenne; sőt, lehet, hogy egészen az.

Az 1998-as nagypénteki békeszerződés, a Belfast Agreement megteremtette az északír autonómia alkotmányos kereteit, valamint intézményesítette Belfast és Dublin kapcsolatát. Sőt, az egyezmény kilátásba helyezte azt is, hogy mind a belfasti törvényhozás, mind a kormányközi testület az idők során egyre több jogkört happol el Londontól. Ehhez a nagy léptékhez képest valóban szinte lényegtelen, hogy az autonómia alapintézménye, az északír parlament az elmúlt hét évben jobbára nem működött: hiába volt a patikamér-legen kidekázott, arányos etnikai összetétel, s a kisebbségi jogvédelmet és képviseletet szolgáló megannyi ellensúly és garancia, a protestáns többséget képviselő pártok nem voltak hajlandók az érdemi együttműködésre a Sinn Féinnel, amíg az IRA nem szolgáltatja be a fegyvereit. A tempót a leszerelés megtagadásával az IRA diktálta. Vagy inkább a Sinn Féin. Hisz a kérdés 1998 után már csak az volt, hogy a két közösségen, a katolikuson és a protestánson belül mely politikai erők tesznek majd szert meghatározó befolyásra az új intézményekben.

A váltáshoz most jött el az idő. A Sinn Féin tudniillik - épp a fegyverek ügyében mutatott makacsságának köszönhetően - időközben a katolikus közösség legnépszerűbb pártja lett. A májusi brit, s a korábbi, 2003-as északír választásokon kiütötték mérsékelt katolikus riválisukat, a szocdemeket. A Sinn Féin, ez a politikai értelemben egykor jelentéktelen, kevesek támogatását bíró szervezet, mely befolyását csak a gátlástalan erőszaknak köszönhette, a tartomány meghatározó politikai erejévé vált. Megerősödtek magában Írországban is. A brit kormány most kész garanciát vállalni arra, hogy átalakítsa a legutóbbi időkig tisztán protestáns rendőrséget, s hogy katonai jelenlétét a minimálisra csökkentse. Az 1998 óta tartó relatív béke meg az ír uniós tagság, s az ennek következtében beköszöntő ír gazdasági fellendülés pedig Észak-Írországot mindinkább Dublin vonzáskörzetébe sodorta. Írország felvásárolja a "hat északi megyét". Az unió nem bánja, London még kevésbé. A brit protestánsok, az unionisták pedig tehetetlenek, ráadásul politikailag megosztottak.

Mindehhez képest igazán apróság, hogy a belfasti szerződés kimondja: a tartomány csak a többség akaratából egyesülhet Írországgal. A republikanizmus, ez a par excellence irredenta mozgalom 1998-ban hallgatólagosan letett fő céljáról: a határ látványos, egyszeri, szimbolikus megváltoztatásáról. Inkább a határ ellényegtelenítésébe feccölték minden ravaszságukat. (És még az is lehet, hogy húsz, harminc év múlva ők, a katolikusok lesznek többségben: hogy végül ők nyerik a dugásversenyt.) Az obsitos terroristákból meg a megveszekedett nackósokból most államférfiak lesznek, az Armalite-okat, a Hecklereket, a vállról indítható rakétákat, a Semtexet pedig még egyszer, utoljára előveszik a jégveremből; de csak azért, hogy soha, senki ne gondolhasson többé a használatukra.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

Mindent vissza!

A kormányzat immár a bankszektorra is alkalmazná az „árrésstopot”, a sajátjait sem kímélve. Árcsökkentésre kötelezné a részben szintén NER-közelbe került nagy telekommunikációs szolgáltatókat is. Nincs mese, mindent Orbán győzeleméért.