Mádl Ferenc

Publicisztika

A hivatalából augusztus 5-én távozó Mádl politikai indíttatása éppoly egyértelmű volt, mint az ellenkező oldalról érkezett elődjéé, ám a döntéseiben olykor tetten érhető elfogultság (például a kórháztörvény visszadobásánál) éppúgy a tűrés- és ízléshatáron belül maradt mindig, mint Göncz Árpádéiban.

A hivatalából augusztus 5-én távozó Mádl politikai indíttatása éppoly egyértelmű volt, mint az ellenkező oldalról érkezett elődjéé, ám a döntéseiben olykor tetten érhető elfogultság (például a kórháztörvény visszadobásánál) éppúgy a tűrés- és ízléshatáron belül maradt mindig, mint Göncz Árpádéiban. (Hozzáállás kérdése, hogy e lépéseket aztán a vállalt értékrend következetes képviseletével, vagy politikai megfontolásokkal magyarázta-e valaki.)

Antall József támogatásával került a politikába és különböző magas állami posztokba (például volt kulturális miniszter, de rövid ideig az Állami Vagyonügynökség igazgatótanácsának az elnöke is), majd az 1994-es bukás után komoly munkát feccölt a jobboldali pártok együttműködésébe. Hogy mást ne mondjunk, a magyarpolgári tömegek többé-kevésbé neki (meg O'sváth Györgynek) köszönhetik jelenlegi szeretett vezérüket is, hiszen Orbán Viktort ő és az antallista elit találta ki és vezette be az úri szalonokba. Eme integráló mun-ka részeként vállalta 1995-ben, hogy az ellenzék közös jelöltjeként indul a számára eleve biztos kudarcot jelentő államfőválasztáson (a Gönczöt támogató kormányoldalnak akkor több mint kétharmados többsége volt). 2000-es jelöltsége már korántsem alapult ily egyértelmű elhatározáson. Az 1998-as koalíciós megállapodás értelmében a kisgazdák (emlékeznek még rájuk?) ajánlhattak valakit köztársasági elnöknek, és sokáig úgy tűnt, hogy Torgyán József (és őrá?) lesz a befutó. Egészen addig, míg Torgyán doktor Orbántól és Kövértől meg nem tudta, kit is akar ő valójában jelölni. Mádl Ferenc azokban a napokban rokonszenves őszinteséggel beszélt a felkérés hirtelenségéről, kételyeiről (például hogy egészségi állapota miatt mennyiben felel meg a feladatra), cáfolva mindazt, amit a korabeli kormány agitprop elhitetni igyekezett (a jelölést hosszú egyeztetés előzte meg, dehogy befolyásolták a kisgazdákat stb.). Államfővé választása harmadjára sikerült (az első két fordulóban, noha a baloldali-liberális ellenzék nem állított jelöltet, a kétharmados támogatottság nem jött össze), de az idős professzor a jelek szerint nem vette ezt zokon: későbbi megnyilatkozásait, tetteit jobbára alkotmányos és demokratikus meggyőződése irányította. Ez vezette a D-209-es ügy vagy a Medgyessy-Gyurcsány csere, de Orbánék idején is, amikor az Alkotmánybírósággal lenulláztatta például a hírhedt "lex Répássy"-t. Kritikusai szerint a kelleténél többször hallgatott, mondjuk a választások tisztaságát kétségbe vonó hisztéria vagy Orbán csatlakozás előtti kétértelmű játékai idején. Néha viszont bölcsebb lett volna, ha csendben marad; máig érthetetlen, egy jogtudós miként támogathatta úgymond jogi megfontolásokból a kettős állampolgárság alanyi jogú, tömeges megadását.

Mindent egybevetve azonban jó szívvel írhatjuk le: Mádl Ferenc tisztában volt az alkotmány kijelölte korlátaival, azokat mindvégig tiszteletben tartotta. További jó egészséget, tudományos munkájához pedig sok sikert kívánunk neki.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.