Jókor, egy igazi

Publicisztika

Õ kell most a Fradinak. Hosszú évek vitái, egy hetvenkét éves, szemüvegét tologató vidéki téeszelnök után a napjaink árfolyamait értő valaki, egy kereskedő; elvégre a játékoskijáróban szomorúan pózoló Springer ki is volt, a mindenségit?

Õ kell most a Fradinak. Hosszú évek vitái, egy hetvenkét éves, szemüvegét tologató vidéki téeszelnök után a napjaink árfolyamait értő valaki, egy kereskedő; elvégre a játékoskijáróban szomorúan pózoló Springer ki is volt, a mindenségit?

Amikor a minap a tekeszakosztály elnökét, Ináncsy Miklóst a nagy hírű klub első emberévé választották (hogy meddig, az még titok), "Magyarország első számú" egyesületének környékén azonnal kitalálós verseny kezdődött: na, ez most kinek a kije. Ináncsyt sokan ismerik, még többen nem, az utóbbiak kedvéért rögzítjük csak, hogy az illető egy olyan, nevében hús-nagykereskedelemmel foglalkozó cég főtulajdonosa, amelynek pillanatnyi tevékenysége elsősorban raktározás és ingatlan-bérbeadás. A vállalkozás feje Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből indult, helyben ma is vannak birtokai, főként gyümölcsösök. Ináncsy szoros befutóval lett klubelnök az Üllői úton, egy szavazattal megverte azt a Nagy Zoltánt, aki mellesleg a klub tervezett ingatlanértékesítési akciójában érdekelt egyik cég prominense. Rosszindulatú pletykák szerint Furulyás János, a lehetetlen helyzeteket is időnként ki tudja, hogyan megoldó vácszentlászlói parasztember most azért kényszerült távozni elnöki székéből, mert nem volt hajlandó elég szélesre tárni a kezét bizonyos befektetői köröknek.

Mert a történet vélhetően erről szól, és nem másról. Nyolc hektár beépíthető budapesti ingatlanról, melyet az államtól, konkrétan a Kincstári Vagyonügynökségtől kap majd hosszú, nagyon hosszú, ám nem túl drága bérletbe a szerencsés nyertes. Filléres és egyáltalán nem filléres ügyletekről. A mai Fradit nagyon nehéz immár egyszerű sportegyesületként elképzelni.

Ináncsy a maga dolgát eddig jól igazgatta. Igazi hős, marha nagy Mercivel. Jött, amikor kellett. S alá is ír majd, amikor kell. A tekések biztos nem buknak.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.