Kereszttűzben

Publicisztika

Hogy a szocpárt a hétvégi kongresszusán leszedné a miniszterelnököt, az felette valószínűtlen, leginkább azért, mert maguk sem tudnak senkit, akit a helyére rakhatnának, és olyan sem akad, aki e posztra kívánkozna. Figyeljék csak meg, hányan adtak elő az elvben szóba jöhető jelöltek közül - Kiss Péter, Szekeres Imre, Szili Katalin - akár egyetlen önálló gondolatot is az elmúlt fél évben a válságról és annak kezelési módozatairól; eláruljuk, egy sem. Azt gondolták, amit a miniszterelnök, miután az újságból értesültek róla.

Hogy a szocpárt a hétvégi kongresszusán leszedné a miniszterelnököt, az felette valószínűtlen, leginkább azért, mert maguk sem tudnak senkit, akit a helyére rakhatnának, és olyan sem akad, aki e posztra kívánkozna. Figyeljék csak meg, hányan adtak elő az elvben szóba jöhető jelöltek közül - Kiss Péter, Szekeres Imre, Szili Katalin - akár egyetlen önálló gondolatot is az elmúlt fél évben a válságról és annak kezelési módozatairól; eláruljuk, egy sem. Azt gondolták, amit a miniszterelnök, miután az újságból értesültek róla.

A másik lehetőség, hogy a szoc. párt - valamely alkalmi szövetségesével, az SZDSZ-szel és/vagy az MDF-fel összefogva - megint bérmunkásra, Bokros Lajosra vagy Surányi Györgyre bízza a válságkezelést. Ez sem túl életszerű, mert akkor mindenki azt kérdezné, és joggal, hogy mi szükség van a szocialista pártra?

Ezt csak azért tartottuk érdemesnek megjegyezni, mert kormányfőt még mindig csak az MSZP buktathat, vezércikkírók, elemzők, ellenzéki frakciók nem, sőt még a pénzpiac ítélete sem. De még a közhangulat sem. Az MSZP, ha tudta volna, már az őszödi beszéd vagy a népszavazási kudarc után elküldi Gyurcsányt - de nem tudta, és nem tudja most sem. Ki akarna itt válságot kezelni, huzakodni a hitelezőkkel, a spekulánsokkal, a munkaadókkal, a szakszervezetekkel, tömérdek sértést bezsebelni?

De helyes-e ez - először is a szocpárt, aztán meg a haza szempontjából?

Marad Gyurcsány - de rontja-e ez a szocpárt további esélyeit, és főként mire? Mondjuk lejjebb a mostaninál aligha kerülhetnek, amikor a Fidesznek kétharmados többség néz ki, és olyan isten talán még sincs, hogy a Fidesznek négyötödös, vagy ötötödös többsége legyen a következő parlamentben. Egy év múlva még a majdnem legrosszabb esetben is csak ugyanígy állhatnak - miért dobnák tehát be a törülközőt most, a legalján?

És merre halad tovább a haza a jövő héten?

Ha egy pillanatra túltesszük magunkat a hisztérián meg az évek óta folyó hecc- és gyűlöletkampányon, akkor azt kéne először belátnunk, hogy a Magyar Köztársaság miniszterelnökének, bárhogy is hívják, a valódi mozgástere minimális. Ahhoz, hogy az ország a hitelképességét az IMF zsetonján túl is helyreállítsa, el kell vennie valakiktől valamennyit. Az ilyen javaslatok - legutóbb épp a Reformszövetség elővezetésében - technikai értelemben részben azonnal, részben hosszú évek alatt, részben egyáltalán nem kivitelezhetők. Az időszűke miatt nyilván az azonnal kivitelezhető javaslatok játszanak. Ezeket úgy foglalhatnánk össze, hogy a szegényektől kéne elvenni egy keveset, de mivel a szegények sokan vannak, ebből sok folyhat be. A 13. havi nyugdíj megmaradt részéből, a minimálbér megadóztatásából, a családi pótlék és a különféle más segélyek lecsapásából. (Amúgy meg azt a nem szegények mondják, hogy "egy keveset" - elvégre évi 80 000 forint, a 13. havi nyugdíj e pillanatban érvényes összege nem is olyan sok pénz. Hát, attól függ, kinek. Két falusi öregnek sok, például.) El lehetne még venni a gazdagoktól, de a gazdagok kevesebben vannak, és még ha sokat is vennének el tőlük, az se lenne elég semmire. És ők nem is hagynák: tudták például, hogy Magyarországon van luxusingatlan-adó? És hogy abból mennyi pénz folyt be? A hosszú évek munkájával megtakarítható pénzekről - az önkormányzati rendszer és az államigazgatás olcsósításáról, a MÁV konszolidációjáról, az adóelkerülés ezer és egy, évtizedek alatt kialakult és életformává nemesült módozatának bezárásáról - ne beszéljünk most, mert nincsenek hosszú évek. Voltak, voltak - és e hosszú évek alatt volt alkalmunk végigszemlélni, hogy ez az aprómunka hogy nem lett elvégezve. Hogy hogyan lett nekifogva, majd abbahagyva.

Ezt a pénzt nem egyszerű elvenni a szegényektől, vagy a nem túl jómódúaktól. Nem okvetlenül a politikai öngyilkosságról beszélünk, vagy arról, hogy a szegényektől pénzt csak gonosz emberek vesznek el. Hanem arról, hogy milyen azonnali, súlyos következményekkel járna: a tömeges lecsúszásról, a sztrájkokról, az utcáról, az alkotmányos formák leolvadásáról. A magyar miniszterelnök e kereszttűzben bukdácsol: az egyik oldalon a hitelezők, a másikon a harag. A következő magyar miniszterelnök is ebben a kereszttűzben lesz. Pár tábornok, lehet, elboldogulna evvel is, de Magyarországon ritka a katonai puccs.

Ennél kétségtelenül egyszerűbb nem elvenni a pénzt. Vagy abban bízni, hogy a végén mégsem kell elvenni - mert a válság megkönyörül, és odébbáll. És egy ideig, amíg ez a remény kitart, lehet még nem elvenni ezt a pénzt. Még ebben a darab időben vagyunk. Reméljük, Gyurcsány Ferencnek van olyan órája, ami ezt az időt pontosan mutatja.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”