Mint magadat

Publicisztika

A hónap elején (3-án) a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia nyilatkozatot adott ki "az utóbbi időkben elharapódzott erőszakos cselekmények kapcsán", melyben kifejezi az erőszakos cselekmények keltette aggodalmát, de óv attól, hogy emiatt a magyarságot (provokációk során át) rasszista színben tüntessék fel ("egyesek"). A közlemény szót emel a megszorítások ellen is, és biztosít, hogy a katolikus egyház eztán is hirdeti az örömhírt.

A hónap elején (3-án) a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia nyilatkozatot adott ki "az utóbbi időkben elharapódzott erőszakos cselekmények kapcsán", melyben kifejezi az erőszakos cselekmények keltette aggodalmát, de óv attól, hogy emiatt a magyarságot (provokációk során át) rasszista színben tüntessék fel ("egyesek"). A közlemény szót emel a megszorítások ellen is, és biztosít, hogy a katolikus egyház eztán is hirdeti az örömhírt.

Több ponton is egyetértünk a közleménnyel. Rasszista hírbe keverni a magyarságot helytelen, és az örömhírre szükség van.

Nekünk az is örömünkre szolgálna, ha a katolikus egyház kikerekítené ezt a nagyon egyoldalúra sikeredett állásfoglalást (nyilván sietve kellett összeütni, de még semmiről sem késtünk le). S mondana valamit a cigányokról is, legyünk telhetetlenek, a cigányoknak is.

A dolog formai részéhez nem értünk, de szívesen vennénk, ha például egy húsvéti pásztorlevelet kézbesítene a posta, melyből megtudnánk, hogy a katolikus egyház nemcsak a rasszista hírbekeverés miatt, de a roma polgártársainkért is aggódik nagyon. Mondjuk, kezdődhetne így: "Szeresd felebarátodat, mint magadat." Aztán csupa olyasmi lenne benne, hogy a katolikus egyház a maga távolról sem szerény eszközeivel mindent megtesz, hogy a szeretet megkülönböztetés nélküli egyetemessége érvényesüljön a hazában, s felelősségvállalásra buzdítja a híveit e téren is. Hogy a jóisten sem azt nézi, hogy ki a roma vagy a katolikus. Szép szavakkal szólhatna a szűkölködőkről, akiknek ugyancsak nem az ilyen-olyan hovatartozásuk a legnagyobb bajuk, hanem az, hogy hol van, ha egyszer közel a segítség.

Még fel is emelhetné a hangját ez a különben szelíd pásztorlevél, és haragos, mennydörgő szavakkal intené a gyűlöletkeltőket, a gárdává szervezett hadakat, akik ítélkeznek és fenyegetnek, uszítanak és félelmet keltenek, hogy haladéktalanul fejezzék be bűnös mesterkedésüket.

És a végére kéne még valami biztatás, hogy ha nem csak hozzánk, de az érintettekhez is kivinné a kézbesítő, hát nyerjenek némi vigaszt, merítsenek belőle némi erőt; valami ilyenre gondoltunk: "Kérjetek és kaptok, keressetek és találtok, zörgessetek és ajtót nyitnak nektek. Mert aki kér, az kap, aki keres, az talál, s aki zörget, annak ajtót nyitnak."

Mert ha csak olyanokat mond a katolikus egyház, mint az idézet közleménye: "Ebben a kiélezett helyzetben a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia arra szólít fel minden döntéshozót, hogy a gerjesztett problémák és médiamegoldások helyett a valós kérdésekkel foglalkozzanak, mint a közbiztonság, a szociális biztonság, a szükséges egészségügyi ellátás, a családok védelme, a jövő nemzedék felelős oktatása és nevelése." Akkor az smafu.

Hovatovább provokáció az ellentétek és az erőszak fennmaradása érdekében. Gyáva, opportunista magatartás. Isten ellen való.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”