Terrorista sereg a kapuk előtt

  • Ara-Kovács Attila
  • 2015. május 23.

Publicisztika

Nem csak Bagdad retteg már attól, hogy hamarosan kapui előtt áll az Iszlám Állam terrorista serege, hanem Jordánia is. Ara-Kovács Attila elemzése.

Az úgynevezett Iszlám Állam (ISIS) előretörése Anbar tartományban, s Ramadi városának elfoglalása kihívó válasz azokra a megnyugtató deklarációkra, amelyeket részben az iraki kormány, részben pedig a Szöulban nyilatkozó John Kerry amerikai külügyminiszter hallatott. Ramadit az iraki védelmi erők – a hadsereg, a törzsi fegyveres csoportok és a rendőrség – kiürítették, miközben a harcokban legalább 500 emberük odaveszett, és a lakosság egy része is elmenekült. Ezzel vadonatúj stratégiai helyzet jött létre ismét a Közel-Kelet szívében.

Az ISIS-erők komoly nehézfegyverekkel támadtak azt követően, hogy átjárást robbantottak azokon a homokdűnéken, melyekkel a frontvonalat korábban a védők megerősítették. A városba bejutva a védelmi kulcspontokat öngyilkos terroristák semlegesítették. Katonai jelentések egyértelműsítették: az ISIS fegyveresei mind számarányban, mind pedig fegyverzetük minőségében felülmúlták az iraki védelmi erőket, ráadásul szemmel láthatóan kiváló katonai stratégiával oldották meg az ellenség felmorzsolását.

Bár Ramadi elfoglalásával megnyílt az út a főváros, Bagdad felé, a közvetlen veszélyt mégsem ez okozza, hanem hogy az ISIS olyan pozíciókra tett szert, melyek már Irak legnagyobb légi bázisának, az Al-Anszarinak a biztonságát is fenyegetik. Al-Anszar részben az Iszlám Állam erőit támadó légierő egyik utánpótlásgócpontjának számít, ráadásul az amerikai kiképzők itt oktatják az iraki hadsereg elit egységeit.

Melyek az ISIS újabb sikerének az okai? Tulajdonképpen a vád, hogy a síiták által dominált iraki kormányzat csak félszívvel kel védelmére olyan területeknek, ahol szunniták élnek, lényegében igaz. Ám e mögött mégsem vallási vagy ideológiai megfontolások állnak, hanem az a tény, hogy a szunnita lakosság gyakran áll át az Iszlám Állam csapatainak oldalára.

A siker másik titka, hogy az Iszlám Állam most olyan területen lendült támadásba, ahol már eleve gyengébb védvonalak álltak útjában; a jelentősebb erőket az iraki hadsereg egy ideje északon, Moszul visszafoglalására csoportosítja át.

Azt a körülményt sem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy az Iszlám Állam stratégiai vezetése már rég átcsúszott azon katonai-titkosszolgálati, magas rangú volt tisztek kezébe, akik még Szaddám Husszein idején kaptak kiképzést és futottak be jelentős karriert. Nekik rengeteg törleszteni valójuk van a rendszerüket megdöntő nyugati szövetségesekkel, de még inkább azokkal a síitákkal szemben, akik fölött Szaddám szekuláris, ám mégis szunnita rendszere oly hatékonyan uralkodott. Az ISIS-hez átállt katonai elit számára szinte elviselhetetlen egy olyan államnak a realitása, melyben ma meghatározóak lehetnek a síiták.

Ám nem csak Bagdad retteg attól, hogy hamarosan kapui előtt áll a terrorista sereg, hanem Jordánia is. II. Abdullah király felhívást intézett a nemzetközi közösséghez – mindenekelőtt az Egyesült Államokhoz –, rámutatva: hadserege főként a szír–jordán határt igyekezett eddig lezárni, így dél-keleten nincs elég fegyveres feltartóztatni egy esetleges ISIS-betörést. Ráadásul az itteni szunnita lakosság körében is tapasztalható a terroristákkal szembeni szimpátia. Ha Jordániát sikerül bevonni a nemzetközi konfliktusba, az automatikusan bizonytalanná tenné Izrael helyzetét is.

Szakértők felhívják a figyelmet arra, hogy az Iszlám Állam feltartóztatása feltétlenül szükségessé teszi:

  • • újragondolni azt a taktikát, mely kizárólag légitámadásokkal igyekezett eddig fellépni a terrorista szervezettel szemben;
  • • következésképpen be kell vonni a hadműveletekbe földi egységeket is, nagyobbrészt nyilvánvalóan iraki oldalról, de szövetséges katonák bevonása sem elkerülhető;
  • • fel kell gyorsítani és ki kell szélesíteni az Irakban eddig is folyó katonai kiképzőprogramot;
  • • segélyprogramot kell szervezni azon szunnita területeke, melyeket ISIS-támadás fenyeget, s melyeknek lakossága érezhetően szimpatizál a terroristákkal;
  • • azon államokra is ki kell terjeszteni a nemzetközi védelmet, melyeket eddig még nem támadott meg az ISIS, de potenciálisan áldozatok lehetnek;
  • • a nyugati titkosszolgálatoknak fel kell deríteniük azon radikálisok személyét, akik valamilyen formában csatlakoztak az ISIS-hez, és meg kell osszák egymás között az információikat, el kell érni a potenciális terroristák mozgásának állandó ellenőrzését, illetve akcióik megfékezését.

 

Az elmúlt időszakban egyre többször jelentek meg olyan győzelmi hírek, amelyek ISIS-vezetők likvidálásáról szóltak. Ezek megbízhatósága gyakorta eléggé kétes, ráadásul hamis biztonságérzetet keltenek, azt a látszatot támasztva alá, hogy kulcsfigurák likvidálásával elérhető a szervezet felmorzsolása.

Ráadásul a kialakult új közel-keleti vészhelyzet megoldásának nem az egyetlen, s még csak nem is a legfontosabb eleme az ISIS felszámolása. A létrejötte okainak megszüntetése fontosabb. Ez pedig nem más, mint azon országok államiságának újrateremtése, melyek a 2003-as Öböl-háború (Irak) vagy épp az „arab tavasz” következtében (Szíria, Líbia) megsemmisültek.

A szerző a DK elnökségi tagja.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.