Mintaiskola

  • 2003. augusztus 7.

Publicisztika

A jászladányi alapítványi iskola múlt szombati "átiratkozási" szülői értekezletén Tóth Ibolya, a megbízott igazgató a sajtó és a minisztérium embereit egyenként, mikrofonnal számoltatta be arról, hogy mi keresnivalójuk a rendezvényen. Aztán az igazgató és a sajtó ellen heccelt szülők többsége lényegében kidobta az újságírókat az amúgy nem hivatalos szülői fórumról. Jászladányban egyre paprikásabb a hangulat: a község vezetésének és még sokaknak szívügye az alapítványi iskola, ők a romák, a hatóság és a közvélemény egy részének berzenkedésében az önkormányzati és iskolai autonómia elleni támadást látják.

n A jászladányi alapítványi iskola múlt szombati "átiratkozási" szülői értekezletén Tóth Ibolya, a megbízott igazgató a sajtó és a minisztérium embereit egyenként, mikrofonnal számoltatta be arról, hogy mi keresnivalójuk a rendezvényen. Aztán az igazgató és a sajtó ellen heccelt szülők többsége lényegében kidobta az újságírókat az amúgy nem hivatalos szülői fórumról. Jászladányban egyre paprikásabb a hangulat: a község vezetésének és még sokaknak szívügye az alapítványi iskola, ők a romák, a hatóság és a közvélemény egy részének berzenkedésében az önkormányzati és iskolai autonómia elleni támadást látják.

Pedig az iskoláról előbb-utóbb fehéren-feketén ki fog derülni, hogy mi célból hozták létre. Sok illúziónk nem lehet: ez az a község, ahol a polgármester szívesen értekezik kultúrák harcáról, és ahol tavaly ősszel a többségi, fehér választók szemrebbenés nélkül szavazták ki a cigány önkormányzatból a romák képviselőit - akik minden erejükkel az új iskola ellen küzdöttek. Az Oktatási Minisztérium most lajstromba vette az intézményt, és augusztus 1-jei hatállyal megadta a működési engedélyt. Szombaton kora reggel a roma szülők - akik attól félnek, hogy az önkormányzati iskola épületének egy részében és annak tanáraival működő új tanoda nem a tehetséggondozást, hanem a gyerekeik elkülönítését célozza - az épület előtt várták, hogy beírathassák csemetéiket a reformszelleműnek kikiáltott intézménybe. Jelentkezésük elutasításának ugyanis csak az lehetett volna az alapja, hogy addigra már betelt a tanulói létszám, ám ez a hivatalosan aznap induló iskola esetében fölöttébb valószínűtlen volt. És ezúttal ők voltak előrelátóbbak. Az új iskola vezetését váratlanul érte, hogy a budapesti Nyílt Társadalom Intézetnek köszönhetően az összes - vagy száz - roma diák rendelkezett a többségük családja számára máskülönben kigazdálkodhatatlan, évi harmincezer forintos tandíjjal.

A ladányiak által oly sokszor hangoztatott szabad iskolaalapítás joga felelősséggel is jár: az igazgatónő és környezete megtehetik ugyan, hogy különböző felvételi kritériumokra hivatkozva szelektáljanak az objektív feltételeknek egyébként megfelelő diákok között, de ha így cselekszenek, az etnikai kirekesztés jogi és erkölcsi felelősségét nem háríthatják át senkire. A jászladányi iskolaügy legfontosabb kérdése immár az, hogy mintaként szolgálhat-e más, szintén "reformszellemű" oktatásban gondolkozó településvezetők számára. Az Oktatási Minisztérium és a romaügyi miniszteri biztos az ügyben tanúsított harcias ellenállása dicséretes, de hatóságként csak a jogszabályok betartását kérhetik számon. Viszont az a kétes hírnév, amire Jászladány az utóbbi időben szert tett, valószínűleg a legelszántabb polgármestereket is elgondolkodtatja. Ezt a negatív közhangulatot érzékelhette az újságírókra ujjal mutogató igazgatónő is. A romák most azt fontolgatják, hogy ha a gyerekeik nem járhatnak az új iskolába, végső eszközként a környező települések iskoláiba viszik őket. Diákok hiányában így ellehetetlenülne a jászladányi önkormányzati iskola, aminek talán még Dankó István polgármester sem örülne. Igaz, ő, aki már korábban is mert nagyot álmodni, talán most is fényes távlatokban gondolkodik, s már azt látja, amint a szomszédos falvak iskoláiba járó roma tanulók testközelségét elkerülendő, többségi gyerekekkel teli buszok érkeznek reggelente a ladányi iskola elé.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.