Mozgásban az erdő

  • 2000. augusztus 3.

Publicisztika

Finoman szólva is hosszas tökölődés után megszületett az első türelmi rendelet. A mogyoródi önkormányzat - igaz, csak a Forma-1-es vb-futam és a kapcsolódó edzések idejére - a falu végi erdőben kijelölte a zónát, ahol lehet űzni a vigalmi ipart.

Finoman szólva is hosszas tökölődés után megszületett az első türelmi rendelet. A mogyoródi önkormányzat - igaz, csak a Forma-1-es vb-futam és a kapcsolódó edzések idejére - a falu végi erdőben kijelölte a zónát, ahol lehet űzni a vigalmi ipart.

Első szavunk természetesen a felháborodásé. A motorozók, gokartisták, az évenkénti Trabant-roncsderbi vagy pláne a politikus-újságíró autóverseny résztvevői tán fatökű kedélybetegek? Nekik nem jár a törvényerejű, kulturált magömlés?

De ne legyünk telhetetlenek, örüljünk az első kis lépésnek, előbb-utóbb, mint minden rendes faluvégi kupiban, itt is mindenki sorra kerül. Próbáljunk inkább belepillantani az események hátterébe. Nem igaz az a híresztelés, hogy önkormányzati szinten felmerült az ötlet: az örömlányokat a pálya szélére és a boxutcába is be kéne engedni, hátha valamelyik versenyző futam közben óhajtaná orvosolni altesti vérbőségét. Az viszont tény, hogy az önkormányzat egyeztetésre invitálná az alvilágot. Jó napot és kellemes szurkálást kívánok, ez és ez vagyok, az alvilágot képviselem a Nemzeti Strici Kft. ügyvezetőjeként, a jegyző urat keresem, egyeztetni jöttem. Először is aztat javasolnám, hogy a Box utcát nevezzük át Conti utcának, ha ez nem megy, Boxer-Alsónak, a zöld és sárga lámpákat meg tessenek leszerelni a pirosak alól.

Az is a faktualitás birodalmába tartozik, hogy ezen rendelet megalkotására leginkább az sarkallotta a helyi erőket, hogy elunták már (tele volt a tökük netán) a világ tévéiben partizán üzemmódban riszáló ribancok látványát.

Vajon most mire számítanak? E szatellit jellegű Erotikus Luna Park (Francia Park?) tán majd nem érdekli az egzotikumok iránt oly fogékony nyugati médiát?

De mindegy is a mindegy, nem a mogyoródi önkormányzat vitte először erdőbe az éhes dísznőket. Hanem egy tökéletesen képtelen, mert betarthatatlan törvény. Ami az érintetteket eddig csupán lehetetlen helyzetbe hozta, de most már könyörtelenül nevetségessé is teszi.

Egészen addig, míg a klasszikus példát követve a mogyoródi erdő is meg nem indul valamerre.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.

Kovács Gergő: „Igyekszünk, hogy a jelöltállítással kevésbé kavarjunk be, de ettől mi még elindulunk”

A Kutyapárt társelnöke egy éve vezeti a főváros egyik elit budai kerületét, közben rendszeresen részt vesz a Fővárosi Közgyűlés néha szürreális keretek közt zajló munkájában. Erről, no meg a Kutyapárt önálló indulásáról, a fővárosi költségvetés nehéz megszületéséről, és persze a Pride tapasztalatairól is beszélgettünk.

„Még a nevén sem lehetett nevezni”

Az 50-es évek Amerikája elevenedik meg a Vágtázó lovakról című új amerikai film kockáin: Muriel és a koreai háborúból hazatérő férje, Lee Kaliforniába költözve szeretnének új életet kezdeni, ám betoppan hozzájuk Lee testvére, Julius, és felkavarja a viszonyokat. Kaszinó, lóverseny és tiltott szerelmek – Daniel Minahan mozija meglepő helyekre viszi hőseit. A rendezővel a korszakról, Douglas Sirkről és arról is beszélgettünk, milyen érzés játékfilmen dolgozni olyan sorozatok után, mint a Trónok harca vagy a Homeland.