F. Szabó Emese

Nem veszti el Matolcsy-jellegét

Varga Mihály is évekig tétlenül nézte a Magyar Nemzeti Bank pénzszórását

Publicisztika

Varga Mihály frissen kinevezett jegybankelnök a transzparencia felkent papjának és a jegybanki százmilliárdok bősz őrének mutatja magát, amikor a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványaiba tolt forintok nyomába ered.

Varga március 3-án tette le az esküt, majd március 5-én kirúgott mindenkit, aki nem volt odaláncolva egy íróasztal lábához. Kiderült továbbá, hogy az Állami Számve­vőszék (ÁSZ) is éppen most kezdte elemezni egy átfogó vizsgálat eredményeit, amelyek kifejezetten a jegybank alapítványainak ügyeire vonatkoznak. Most már minden rendben lesz!

Egy szép barátság vége

Varga Mihályról legalább egy éve lehet tudni, hogy csodálatos politikai karrierjét jegybankelnöki megbízatással fogja lezárni – remélhetőleg legfeljebb egy ciklus erejéig. Tavaly februárban amolyan vidéki srácosan csak annyit mondott az ATV műsorában: „Mindent a maga idejében. Amíg szükség van a munkámra és bírom a miniszterelnök úr bizalmát, végzem a feladatom, ahogy tettem az elmúlt évtizedben is.” Egy kormányközeli adatgyűjtő intézet meg is monitorozta, hogy mit szólna Varga jegybankelnökségéhez a közvélemény, pontosan tudni lehetett tehát, ki lesz Matolcsy György utódja. A hivatalos jelölésre végül 2024 novemberében került sor.

A kormány MNB-t érintő kommunikációjában 2024 különleges év volt, ekkor jelentek meg az első kritikus megjegyzések a jegybank alapítványaival kapcsolatban. (Ma már csak egy alapítvány van, a PADMA.) Ebben az időszakban indult az ÁSZ vizsgálata, és ekkor terjesztett be a Pénzügyminisztérium egy olyan módosítót a jegybanktörvényhez, amely pluszjogosítványokat adott volna a felügyelőbizottságnak (fb). Az fb meg tudta volna kötni a jegybank kezét a költekezésben és az alapítványi pénzek felhasználásában. Az Európai Központi Bank azonban aggályát fejezte ki a jegybanki függetlenség miatt, és finoman felrótta, hogy esetleg előzetesen is egyeztetni kellett volna az érintettekkel, nemcsak egy beterjesztett jogszabály-módosítót szétküldözgetni. Varga visszavonta a törvényjavaslatot, amelyet azóta sem vettek napirendre. Kár.

A Matolcsy-csapat ugyanis búcsúzóul az MNB-alapítvány tulajdonjogát – és teljes vagyonát – átjátszotta egy magántőkelapnak, így az új jegybanki vezetés a vagyonhoz már nem tud hozzáférni. Ami a nekihevült volt fideszes önkormányzati képviselő esetében a Józsefvárosban néhány konnektor és szemöldökfa volt, az itt 250–300 milliárd forint értékű vagyon. Némi különbség, hogy míg a józsefvárosi önkormányzat évekig pereskedett, hogy a fideszes képviselő hagyja el a rászorultsági elven neki az előző kerületi vezetés által jogtalanul kiutalt lakást, addig a magyar kormány, a parlament és az ÁSZ karöltve magasról tett több mint tíz éven keresztül arra, hogy mi folyik a Szabadság téren (illetve a székház felújításának kezdete, 2021 óta a Krisztina körúton).

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hajléktalanság – akár két lépésben

Betegség, baleset, alkohol- és drogproblémák, megromlott házasság, bedőlt vállalkozás, uzsorakölcsön, élősködő hozzátartozók – néhány ok, amik könnyen pénztelenséghez vezethetnek, ahonnan pedig sok esetben már csak egy lépés az utcára kerülni. Minderről a Vöröskereszt hajléktalanokat gondozó miskolci intézményének lakói meséltek. 

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.