Hamis vádakkal akadályozott szülői kapcsolattartás

„Öld meg apát egy késsel!”

Riport

Két alkalommal abúzus miatt jelentette fel volt élettársát, annak rokonait és ismerőseit egy édesanya. Állításai utólag hazugnak bizonyultak, ezért ellene rágalmazás miatt indult eljárás – de kiskorú veszélyeztetése, hamis vád bűntette miatt is felelnie kell a bíróság előtt.

„Egy éve és három hónapja a rajongásig szeretett lányommal csak a gyámhatóság épületében találkozhatom, noha semmit nem követtem el. Ha valaki rosszat tett, azt ellenem és közös kislányunk ellen tette, ő pedig a volt élettársam” – mondta felindultan a Narancsnak az egyik megyeszékhelyen élő férfi, aki nem csak a neve, de a helyszín elhallgatását is kérte. Azért tartja fontosnak elmondani a történetét, mert meggyőződése szerint minden egyedisége ellenére is kényes társadalmi ügy­ről van szó. Úgy látja, a hasonló esetek a nyilvánosság számára alig ismertek. „Meg szeretném mutatni, hogy egy válás során milyen szélsőséges, gyakorta csak thrillekben előforduló történetet produkálhat az élet. Néha én is úgy érzem, hogy egy felzaklató film szereplője vagyok, de aztán rájövök, sajnos nem erről van szó” – mondta lapunknak a negyvenes évei végén járó férfi. A legfőbb áldozat – mint ilyenkor mindig – a gyerek, akinek torzulhat a személyisége, és jóvátehetetlenül megromolhat a kapcsolata a külön élő másik szülővel – jelen esetben az apával. (Az édesanyát is megkerestük, de nem kívánt nyilatkozni – B. T.)

Az ilyenfajta ügyekben illetékes honi intézményrendszer – a gyámügy és a családsegítő – a leterheltsége miatt egy ilyen extrém helyzetben is két „veszekedő”, egymással zöld ágra vergődni nem képes szülőt lát, és leginkább sehova nem vezető rutinmegoldásokra telik az erejükből.

Furcsa kijelentések

A szülők 2015-ben ismerkedtek meg. A férfi jól menő vállalkozásait vitte, a nő személyi edzőként dolgozott. Fél év után kezdtek gondolkozni a gyermekvállaláson, és abban is megegyeztek, hogy nem házasodnak össze. Kislányukat a születése után nagy szeretetben nevelték.

„Akkor fel sem merült bennem, hogy valaha szétszakadhat a családunk. Imádom a kislányomat, szívesen vettem ki a részem reggelente a napra való közös felkészülésből, így a reggeli pelenkázása mindig az én feladatom volt. Az esti fürdetés is örömet szerzett, ha mód és lehetőség volt rá, ott voltam. Bár a vállalkozásaim miatt elfoglalt ember vagyok, a kislányomra mindig volt időm” – emlékezett vissza az első évre az édesapa. Veszekedéseik nem voltak, féltékenységre pedig egyiküknek sem volt oka. Aztán minden előzmény és előzetesen látható jel nélkül robbanás következett: az anya egyik pillanatról a másikra elköltözött otthonról. Mint kiderült, rokonai segítségével lakást vásárolt a megyeszékhelyen, és magával vitte a kislányt. Az édesapa nem értett és ma sem ért semmit, de az megnyugtató volt számára, hogy volt társa közölte: bármikor láthatja közös gyermeküket.

A konkrét időpontnak nem nevezhető „bármikor” azonban folyamatosan ritkult. A bírósági gyermekelhelyezési ítéletben pontosan lefektették a láthatás időrendjét, de az édesanya sokszor nem volt együttműködő. Az apa hatósági eljárást kezdeményezett, mert az anya a gyermekelhelyezési perben rögzített együttműködést szabotálta, alaptalan okokra hivatkozva akadályozta a kapcsolattartást, az apa mind ritkábban és egyre kevesebb időre tudott találkozni a lányával. A bíróság az anyát ezért pénzbírsággal sújtotta.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.